Neberte své kosti jako samozřejmost – potřebují péči jako každá jiná část vašeho těla a jedině správným přístupem si dokážete udržet kvalitní zdraví po celý život. Existuje několik jednoduchých způsobů, jak převzít kontrolu nad správným přísunem důležitých živin, bez ohledu na to, v jaké části života jste.
Správná strava po celý život
Jeden ze tří dotazovaných lidí neví, že vhodná strava může hrát významnou roli v prevenci osteoporózy. Přísun správných živin hraje důležitou roli ve zdraví našich kostí. Naše strava by měla být vyvážená, čímž dosáhneme optimálního přísunu potřebných živin. Vápník, vitamin D a bílkoviny jsou klíčové živiny, spolu s vitaminem K, hořčíkem a dalšími stopovými prvky. Nejlepší způsob, jak do svého těla dostat tyto prvky, je konzumace zdravé a vyvážené stravy s dostatkem ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků.
Něco o bílkovinách. Ačkoliv hodnoty uvedené níže jsou založeny na referenčním příjmu potravy, v praxi je množství přijímaných bílkovin obtížně změřitelné. Nejlepším způsobem je volit bílkoviny obsažené v libovém mase, jako je kuřecí, krůtí nebo ryby.
Stádium života: od narození do dospívání
Dobrý zdravotní stav kostí začíná již v děloze. Ženy, které dodržovaly zdravou výživu během těhotenství, měly děti s dobrým zdravím kostí ve věku 9-ti let ve srovnání s těmi, které jedly průmyslově zpracovanou stravu. Pokud již máte děti, nebo je teprve plánujete, přemýšlejte o následujícím:
Vitamin D: Těhotné a kojící matky by měly mít přísun asi 10mcg a děti od šesti měsíců do pěti let by měly mít až 7 mikrogramů za den. Nejlepším zdrojem vitaminu D je sluneční světlo, starší děti a dospívající by měly trávit 10-20 minut na přímém slunci, aniž by použily opalovací krém. Ovšem musí si dát pozor, aby se na přímém slunci nespálily.
Vápník: Děti potřebují 350-550 mg vápníku denně, dospívající zhruba 800 mg (chlapci 1000 mg)
Bílkoviny: Potřeby se mohou lišit od 45 do 52 g za den. Dobrým zdrojem je libové maso, ryby a mléčné výrobky.
Stádium života: 20
Toto je klíčová dekáda k vytvoření dobrého kostního základu pro pozdější život.
Vitamin D: Pobyt na slunci je nejlepším zdrojem, můžeme ale do jídelníčku zařadit tučné ryby, vejce a cereálie. V zimních měsících můžete užívat doplněk stravy.
Vápník: Užíváme kolem 700 mg denně. Dobré potravinové zdroje jsou mléčné výrobky, listová zelenina (která kostím dodává také vitamin K), například brokolice, dále madle a ořechy.
Protein: Příjem vychází z 0,75 g na kg tělesné hmotnosti. Ujistěte se, že příjem není příliš vysoký a je v rovnováze s dostatkem ovoce a zeleniny, kvůli snížení kyselosti.
Stádium života: 30, 40 a 50
Jedná se o důležitá desetiletí pro snížení rizika ztráty hustoty kostní tkáně.
Vitamin D: I když zatím neexistuje doporučené množství pro dospělé, odhaduje se, že bezpečné vystavení pokožky slunci dokáže vybudovat zásoby i na zimu.
Vápník: Kolem 700 mg denně.
Protein: Příjem vychází z 0,75 g na kg tělesné hmotnosti. Dalším zdrojem bílkovin mohou být i luštěniny.
Stádium života: 60 a více let
Slábnutí kostí a snižování svalové hmoty může být přirozenou součástí stárnutí, ale nemusí to být osteoporóza.
Vitamin D: Ve věku 65 a více let, by měl být příjem asi 10 mcg, a to zejména v případě, pokud netrávíte tolik času na slunci.
Vápník: Kolem 700 mg denně, i když by někteří lidé mohli potřebovat více. Příliš mnoho vápníku může mít negativní vliv na srdce.
Protein: Někteří odborníci se domnívají, že starší lidé potřebují více proteinů než mladší. Doporučuje se 1 – 1,2 g na kg tělesné hmotnosti denně.