Těstoviny nakonec vyhrály v boji proti teoriím, které je původně zavrhovaly jako syté, ale málo výživné. Klady složených sacharidů jsou dnes všeobecně známé a jídla z těstovin miluje skoro každý.
Obliba těstovin v jižní Evropě
Těstoviny jsou jednou z hlavních součástí jídelníčku Středozemní oblasti. Vysoká spotřeba těstovin v Itálii a v některých dalších zemích jižní Evropy skoro jistě přispívá k nízkému výskytu srdečních onemocnění v těchto oblastech. V české republice lidé obvykle nezařazují do jídelníčku dostatek potravin s vysokým obsahem složených sacharidů, jako je chléb a těstoviny. Místo toho jedí méně zdravé rafinované sacharidy obsažené v koláčích, sladkostech, knedlíkách a mastných jídlech.
Těstoviny mohou tvořit základ skoro nekonečného počtu rychlých a zdravých jídel. Těsto vyrobené převážně z mouky a vody se používá v různých podobách buď sušené, nebo čerstvé. Složené sacharidy v něm obsažené jsou v těle odbourávány a použity k vytváření zásob energie nebo glykogenu. Z tohoto důvodu mnoho atletů konzumuje hodně těstovin, když se připravují na vytrvalostní disciplíny, jako jsou maratonské běhy.
Proč jsou těstoviny zdravé?
Navzdory všeobecně rozšířené víře těstoviny nemají vysoký obsah kalorií, a jestliže se podávají například jenom s rajskou omáčkou nebo s čerstvou zeleninou, můžete je zařadit i do redukční diety. Po těstovinách se tloustne, jen když se omastí máslem a posypou sýrem nebo polijí smetanovou omáčkou.
Sušené bílé těstoviny, které se staly jednou z nejoblíbenějších potravin rychlých na přípravu, jsou vyrobeny z vody a hrubé mouky získávané ze sklovité (tvrdé) pšenice durum, bohaté na bílkoviny. Dokonce i když se pšeničné klíčky a otruby během mletí odstraní, bílá mouka stále obsahuje vlákninu a rezistentní škrob, který pomáhá udržovat zdravý trávící trakt.
Těstoviny z celozrnné pšenice jsou vyrobeny ze stoprocentní celozrnné pšenice nebo hrubé sklovité pšeničné mouky. Mají hrubší, tužší strukturu než bílé těstoviny a více vlákniny a tiaminu, vitaminu B potřebného k přeměně sacharidů na energii. Těstoviny z celozrnné pšenice mají asi o 10 procent více kalorií a o 5 procent víc proteinu než bílé těstoviny. Oba druhy mohou být obohaceny vejcem. Ostatní ingredience, jako jsou rajčata nebo špenát a různé bylinky, se někdy přidávají kvůli barvě a vůni těsta.
V jihovýchodní Asii, Číně a Japonsku jsou nudle nedílnou součástí národních jídelníčků – ať už se podávají samotné nebo se přidávají do polévek, salátů a jako příloha k teplým jídlům. Obvykle se vyrábějí z pšenice, rýže, asijských fazolí mungo nebo z pohanky.