2. měsíc těhotenství (5. – 8. týden)

Od pátého týdne je možné už potvrdit nebo vyloučit těhotenství a to těhotenským testem. Těhotenský test zakoupíte běžně v lékárně nebo drogerii. Těhotenský test je nejlepší provádět hned ráno. V první ranní moči je nejvyšší koncentrace hCG hormonu. Pokud vám těhotenský test vyjde pozitivní (což značí dvě čárky na testu), nezbývá nic jiného, než se objednat ke svému gynekologovi.

Od pátého nebo následujícího týdne můžete na sobě pozorovat první příznaky těhotenství:

(Uvedu zde příznaky, které provázely mě během těhotenství, nevolnost to sice nebyla, ale trpí jí mnoho žen, proto jsem jí sem zařadila. Určitě je ještě další spousta příznaků, které na sobě můžete pozorovat, viz. příznaky těhotenství).

  1. ÚNAVA
    Jste unavená, jako byste celou noc skládala vagón uhlí? Chce se vám pořád jen spát? Důvodem je, že vaše tělo produkuje mnohem více hormonu progesteronu, který působí jako prášek na spaní, snižuje krevní tlak, tlumí proces trávení a způsobuje nevolnost. V této době se také embryo zvětšuje a to z tečky nad i do velikosti fazole. Kostní dřeň produkuje další krev (až do konce těhotenství to bude přibližně o 1,3 litru víc), a vaše srdce musí pořádně pumpovat, aby to všechno udrželo v patřičném pohybu. Není tedy divu, že se cítíte unavená.
    Únavu jsem vnímala jak u prvního, tak u druhého těhotenství. U druhého to bylo horší ještě o to, že jsem v noci pořád vstávala k malé a chystala jí mléko. Někdy jsem měla během dne co dělat, abych udržela oči.
  2. NEVOLNOST
    Právě nevolnost a zvracení je jednou z nejčastějších obtíží v těhotenství. Začíná se objevovat koncem 1. měsíce a obvykle mizí ve 4. měsíci. Pokud se u vás objevuje zvracení a nevolnost mírného rázu (ranní zvracení na lačno) není třeba zvracení léčit. Před tím, než vstanete, se doporučuje sníst něco malého, např. piškoty, banán, čaj.
    Pokud vás trápí celodenní nevolnost (zejména po jídle), může v prvních měsících dojít k poklesu tělesné hmotnosti. V tomto případě se doporučuje jíst častěji v malých dávkách, vyhýbat se tučným nebo kořeněným jídlům. Také můžete zkusit popíjet bylinné čaje proti nevolnosti, např. zázvorový, heřmánkový. K dostání jsou také zázvorová lízátka pro těhotné ženy.
    Při častějším zvracení vám může lékař předepsat léky proti zvracení.
    Jestli se u vás objeví časté zvracení (bez vazby na jídlo) mnohokrát za den, může dojít k dehydrataci, metabolickému rozvratu a ohrožení matky i plodu. V tomto případě je nutné těhotnou ženu hospitalizovat, doplnit tekutiny, sledovat hmotnost a hladiny iontů.
    Zvracení se mi naštěstí vyhnulo u obou těhotenství. Za to jsem obrovsky vděčná. U toho prvního by se to snad dalo ještě přežít, ale nedokážu si představit, jak by to bylo u druhého těhotenství, když bych se měla ráno ještě starat o dcerku a přitom zvracet. Vůbec si to nedokážu představit a ani snad nechci. Pokud to ale nějaká maminka zažila a bude se chtít s námi podělit o svoji zkušenost, jak tuto situaci zvládala, budu velice ráda. Třeba tím pomůžeme i ostatním maminkám, které jsou na tom stejně.
  3. ZMĚNY V PRSOU
    Ty jsou u většiny žen první známkou začínajícího těhotenství, prsa bývají napjaté a bolestivé.
    Je to v důsledku hormonální stimulace mléčných žláz. Dvorce bradavek tmavnou a jsou viditelnější namodralé žilky pod kůží.
    U prvního těhotenství jsem změny v prsou pociťovala. Prsa mě bolely, byly napjaté a zvětšené. U druhého těhotenství vůbec nic. Každé těhotenství je opravdu jiné.
  4. ČASTÉ MOČENÍ
    V prvních týdnech těhotenství produkuje tělo budoucí maminky hormon hCG, který mimo jiné způsobuje také častější nutkání na močení.
    Těhotenské hormony bouří. Dochází k velkému prokrvení pánve, močové cesty mají překrvené sliznice a zvětšující se těhotná děloha tlačí na močový měchýř a vysouvá jej vzhůru.
    U prvního těhotenství si nepamatuji, že bych nějak moc musela běhat na záchod, ani když už bylo bříško dost velké. Cestovala jsem třeba 3 hodiny autobusem, aniž bych pociťovala potřebu jít na záchod. V noci se mi snad nikdy nestalo, že bych musela vstát a jít se vyčůrat. No za to u druhého těhotenství to bylo horší. Když jsem někam jela, tak už jsem mapovala, kde jsou nějaké záchody a to už od začátku těhotenství. V noci jsem musela někdy i dvakrát vstát a jít na záchod. Věřím ale, že některé ženy jsou na tom bohužel ještě hůř. Takže si vlastně nemůžu ani stěžovat.
  5. BOLESTI HLAVY
    Obvykle se jako příčina uvádí hormonální změny v těhotenství a zvýšené množství krve v krevním oběhu. Důvodem může být také stres, únava, nedostatek spánku, špatné držení těla nebo náhlé vynechání kávy nebo cigaret.
    V prvním těhotenství mě hlava bolela jen občas. U toho druhého to bylo zase horší. Hlavně na začátku těhotenství. Celý den nic a večer jsem myslela, že mi ta hlava praskne. Postupně to ale mizelo.
  6. NEUSTÁLÁ CHUŤ K JÍDLU NEBO NAOPAK NECHUŤ
    Na začátku těhotenství tělo potřebuje přibližně 100 kalorií denně navíc. Můžete se cítit častěji hladová.
    Tohle jsem zažívala v prvním těhotenství. Měla jsem pořád na něco chuť, hlavně na sladké.
    U druhého těhotenství jsem naopak pociťovala asi do 9. týdne obrovskou nechuť k jídlu. Cokoliv jsem snědla, tak mi leželo jako kámen v žaludku. Nemohla jsem se na nic ani podívat. Někdy mi bylo, až na zvracení, většinou ale zase až večer. Vyřešila jsem to tak, že jsem jedla menší porce a po 18 hodině už vůbec. Bylo to o něco lepší.
  7. NADÝMÁNÍ
    V těhotenství má dvě hlavní příčiny a to hormonální a mechanickou. V těhotenství totiž dochází ke zpomalení trávících procesů vlivem zvýšené hladiny ženského pohlavního hormonu progesteronu. Dochází k ochabnutí hladké svaloviny ve střevě, což brání snadnému odchodu plynů. Druhým důvodem je, že především v pozdějším stadiu těhotenství tlačí děloha na střeva, a tím dochází k mechanickému zpomalení postupu potravy a plynů.
    Tohle jsem zažívala pouze u druhého těhotenství a to na začátku. Byla jsem nafouknutá jako balón, jen uletět. Pro někoho je to možná úsměvné, ale pro mě rozhodně nebylo. Břicho mě bolelo a bylo to velice nepříjemné. Spousta maminek určitě ví, o čem mluvím.

A jak se vyvíjí miminko ve 2. měsíci těhotenství?

Zatím má tenhle malý človíček tak 2,5cm, asi jako jahůdka.
Přes děložní stěnu se napojil na váš krevní oběh. Má vytvořeny nejdůležitější orgány, i když jen v jednoduché formě a ještě ne na správném místě.

Už je zřetelný jeho obličej, nos má špičku a dírky, pod ním pusinka s jazykem.

Vyvíjí se vnitřní ucho zodpovědné za pocit rovnováhy a schopnost slyšet. Prstíky na rukou a nohou jsou zřetelnější, i když jsou ještě spojené „plovacími blanami.“ Jeho končetiny se prodlužují, dají se rozeznat ramena, lokty, kyčle a kolena. Děťátko se hodně pohybuje, i když ty to ještě necítíš. Produkuje vlastní krev a jeho srdce tepe přibližně dvakrát rychleji než tvoje. Každou minutu vzniká 100 000 nových nervových buněk.

Napsat komentář