Těhotenský test. Kdy si ho poprvé udělat?

Co je těhotenský test?

Těhotenský test slouží ke zjištění těhotenství v pohodlí domova. Jde o jednoduchý výkon, kde se dá pomocí papírového proužku a moči zjistit, zda je žena těhotná či nikoliv.

Jak těhotenský test funguje?

Při oplození vajíčka dochází u ženy k tvorbě hCG hormonu (hCG je bílkovina (hormon) vytvářena v placentě těhotné ženy ihned po početí. Zjednodušeně se mu také říká těhotenský hormon) a to již zhruba po 8 až 9 dnech. Tento hormon se po početí začne vyplavovat do krevního řečiště a jeho stopy jsou patrné i v moči.

Těhotenský test funguje na principu, který zjišťuje přítomnost hCG hormonu v moči a to tak, že obsahuje protilátky, které reagují s tímto hormonem a umožní zbarvení druhého proužku na testu. Každý test má jinou citlivost, ale i ty nejcitlivější testy jsou schopny zachytit hCG až v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak až od 20 mIU/ml.

Hladina hCG na začátku těhotenství a její vývoj:

Doba od početí Doba od poslední menstruace mlU/ml
7 dní (1. týden) 21 dní (3 týdny) 0 – 5
14 dní 28 dní (4 týdny) 3 – 426
21 dní 35 dní (5 týdnů) 18 – 7340
28 dní 42 dní (6 týdnů) 1080 – 56 500
35-42 dní 49 – 56 dní (7 – 8 týdnů) 7 650 – 229 000
43 – 64 dní 57 – 78 dní (8 – 11 týdnů) 25 700 – 288 000
57 – 78 dní 79 – 100 dní (11 – 15 týdnů) 13 300 – 253 000
17 – 24 týden Druhý trimestr 4 060 – 65 400
Od 25 týdne Třetí trimestr 3 640 – 117 000

Zdroj tabulky – http://www.naseporodnice.cz/hladina-hcg-v-krvi-hormon-signalizujici-pocatek-tehotenstvi.php

Kdy nejlépe provést těhotenský test?

Protože se hormon hCG začne objevovat v moči až po uhnízdění vajíčka v děloze (tato doba bývá u žen různá, většinou nastává až kolem data očekávané menstruace), nemá cenu dělat si těhotenský test dříve a už vůbec ne, několik dní po souloži.

Těhotenský test, by se měl nejlépe provádět 7 dní po vynechání pravidelné menstruace. Některé zdroje doporučují udělat si test po dalších 7 – 14 dnech znovu.

K provedení těhotenského testu je nejlepší použít ranní moč – koncentrace hCG je ráno nejvyšší.

Z vlastní zkušenosti vím, že opravdu není kam spěchat. Buďte trpělivá a opravdu vyčkejte, až se Vám nedostaví pravidelná menstruace. Ušetříte si tím i zbytečné zklamání, pokud byste si test udělala brzy a vyšel by negativní.

Co dělat když je test pozitivní?

Nezbývá nic jiného, než navštívit svého gynekologa.

Něco z mé zkušenosti

Pamatuji si, že když mi vyšel pozitivní test (dělala jsem si ho pár dní po vynechání menstruace), k doktorovi jsem se dostala až za měsíc, dřív neměl čas. Byla jsem hodně nervózní, nevěděla jsem, co mě čeká. Když jsem vešla do ordinace, posadila jsem se a první jeho otázka byla, proč přicházím. Řekla jsem mu, že mám pozitivní těhotenský test a že jsem si přišla pro potvrzení, jestli jsem těhotná.

Udělal mi gynekologický (vaginální) ultrazvuk, na kterém byla vidět jen taková malinkatá „buněčka“ – aspoň mi to buňku připomínalo. Řekl, že je zde patrná srdeční činnost a že se tedy jedná o těhotenství.

Pak jsme si ještě spolu sedli a něco mi o těhotenství vyprávěl, co to bylo, si bohužel nepamatuji. Jednak už je to přece jen přes rok a taky jsem v té chvíli nebyla schopna nic vnímat.

Jediné co si z té první návštěvy ještě pamatuji je, že se mě doktor zeptal, jestli chci obrázek ultrazvuku. Samozřejmě jsem chtěla. A tak jsem si domů vezla svůj první obrázek „miminka“.

Který těhotenský test si vybrat?

Protože je těhotenských testů nepřeberné množství, rozhodla jsem se trochu prozkoumat internet a najít ty nejlépe hodnocené. Moje hledání dopadlo následovně:

1. Comfort Těhotenský test proužek 10 2v1, KRB 2ks
– výrobce – PERCOM spol. s r.o.
– cena – od 26Kč (na internetu)
– hodnocení – 90%

Comfort Těhotenský test proužek 10 2v1, KRB 2ks

pozn. test dávám na první místo i proto, že ho mám osobně vyzkoušený a byla jsem spokojená. Test nemá dosud moc hodnocení, ale i z toho mála dosáhl na 90%. Test neukazuje falešné duchy a výsledek byl pravdivý.

2. Pregnant Těhotenský test 10, 2ks
– výrobce – Core Technology Co. Ltd.
– cena – od 32Kč (na internetu)
– hodnocení – 95%

Pregnant Těhotenský test 10, 2ks

3. Best-2 Těhotenský test
– výrobce – IVT IMUNO, s.r.o.
– cena – od 23Kč (na internetu)
– hodnocení – 89%

Best-2 Těhotenský test

4. Těhotenský test Clearblue dig. Indik. Termínu početí
– výrobce – Glynn Brothers
– cena – od 145Kč (na internetu)
– hodnocení – 88%

Těhotenský test Clearblue dig. Indik. Termínu početí

pozn. pozor, test je pouze na 1 použití, a pokud si budete chtít těhotenský test schovat na památku, tento k tomu není zrovna určený – baterie vydrží 24hod., pak výsledek mizí.

Pokud si budete chtít přečíst zkušenosti maminek s těmito testy, navštivte tyto stránky:
– heuréka.cz
– emimino.cz

A pokud jste nedůvěřivé nebo Vás to uklidní, můžete si koupit více testů od různých výrobců a vyzkoušet je naráz.

Použité zdroje:
http://www.tehotenske-testy.cz
http://tehotensky-test.com
http://www.babyonline.cz
http://www.naseporodnice.cz
http://www.babyweb.cz

Ohodnoť článek

Přečti si

Zkušenost se cvičením v těhotenství
views 608
Předtím než jsem otěhotněla, chodila jsem běhat. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, napadlo mě, že tuto aktivitu budu muset nějakým způsobem omezit....
Extrémní přibírání v těhotenství – co dělat?...
views 814
Paní Magda se svěřuje s příběhem, kdy už během prvních tří měsíců těhotenství přibrala 8 kg: ,,Když jsem zjistila, že jsem těhotná, vážila jsem 68 ...
5. týden těhotenství
views 2106
V tomto týdnu je už možné potvrdit nebo vyloučit těhotenství. Můžete si zkusit udělat těhotenský test, který běžně zakoupíte v lékárně nebo v drogerii...
Jaké vyšetření Vás čeká ve 3. měsíci těhotenství?...
views 630
Jako pojištěnec máte ze zákona během svého těhotenství nárok na čtyři vyšetření ultrazvukem (přičemž lékaři ultrazvuk využívají mnohem častěji). Jestl...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on TumblrDigg thisShare on Reddit

3 Comments on Těhotenský test. Kdy si ho poprvé udělat?

 1. Dobrý den ,
  měla jsem pohlavní styk 20.11. test jsem si dělal 30.12. což je 41 dní po styku vyšel mi negativní, neberu žádbnou antikoncepci a bohužel byl nechráněný myslíte , že výsledek je spolehlivý ?
  Děkuji za odpověd
  Slováčková

  • Ahoj Marto,
   ze své zkušenosti můžu říct, že mi vždy těhotenský test ukázal pravdivý výsledek. Samozřejmě se ale může stát, že výsledek testu nemusí být správný. U mě vždy rozhodla menstruace. Buď se dostavila nebo ne. Takže pokud se ve Vašem případě menstruace nedostavila, ale test byl negativní, tak bych si zkusila udělat jiný (klidně i více druhů). Pokud by byl/y pořád negativní a menstruace nikde, tak bych neváhala a buď zavolala své gynekoložce a zeptala se jí a nebo bych si tam přímo zašla.
   Marti hlavně v klidu. A přeji ať to dopadne podle Vašich představ. 🙂
   Mějte se hezky, Lucka

 2. Zdravím mám menší otázku poslední MS přišla 20.12 mam ji vždy 32 den dnes je již 23.1 a ještě stále nic co jsem počítala měla jsem plodné dny podle hlenu (14-15.1) je tedy brzy na testování protože jak jsem četla několik dní trvá než se vajíčko uhnízdí a teď k otázce 🙁 kdy je vhodné si udělat test aby na něm šlo již něco vidět děkuji za odpověď ještě informace antikoncepci neberu a cyklus mam vždy stejný

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*