Přípravky na bělení zubů

Chcete si sami vybělit zuby? Starý dobrý kartáček a pasta sice zuby očistí a zbaví povrchových nečistot, ale k odstranění hlubších skvrn si lidé mohou vybrat ze široké nabídky výrobků od bělících náplastí po gely, kterými se zuby natírají nebo které se na zuby přikládají ve formě. Většina z nich využívá k bělení skloviny peroxid vodíku.

Bělí zuby i náplasti a gely pro domácí použití?

Tyto výrobky dosahují dobrých výsledků u nažloutlých zubů; u zahnědlých a zašedlých moc nezabírají.

Když vědci z Michiganské univerzity analyzovali 25 klinických studií zubních bělících přípravků pro domácí použití s obsahem karbamidu nebo peroxidu vodíku, zjistili, že po dvou týdnech používání vykázaly lepší výsledek než běžné ošetřování zubů. Rozdíly v účinnosti byly dány hlavně různým obsahem aktivní látky. Výsledky studie však mohly být zkreslené, protože je financovali samotní výrobci zkoumaných prostředků. Toto je nicméně zatím nejlepší vědecký důkaz.

Cena za hollywoodský úsměv však není malá. Až 78 procent osob používajících bělící přípravky zaznamenalo zvýšenou citlivost zubů, nejvíce pak jedinci s ustupujícími dásněmi. Gely určené k domácímu použití způsobují podráždění častěji než ošetření u lékaře, protože formy, které jsou jednotné, nemusejí dobře sedět na každou čelist, a tak může dojít k úniku peroxidu a zasažení měkkých částí a dásní. Nadměrné užívání bělících prostředků může vyústit v zánět dásní, zdrsnění skloviny, skvrny na zubech a fenomén zvaný ,,úsměv odstředěného mléka“ ( nadměrné vybělení zubů způsobí jejich průsvitnost s modravým nebo šedavým zbarvením). Kolik je příliš? Pokud zuby začnou citlivě reagovat na studený vzduch nebo nápoje, přehnali jste to.

Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud zajdete za zubařem. Profesionálně aplikované přípravky obsahují kolem 15 až 35 procent peroxidu (domácí soupravy asi 10 procent) a lékař je může použít společně s laserem, aby bělící proces urychlil. Zatímco přípravky pro domácí použití jsou určené pro dvou až čtyř-týdenní užívání, profesionální ošetření může být hotové za hodinu.

Vybělí bělicí pasty zuby víc než ty obyčejné?

Některé bělicí pasty obsahují peroxid, jiné se spoléhají na leštidla, jako je jedlá soda či oxid křemičitý. Všechny pasty dokážou zuby do jisté míry vybělit tím, že z nich pomocí kartáčku obrousí skvrny, zdá se ale, že bělicí pasty výrazně lepší účinky nemají. Skupina odborníků vyzkoušela 41 značek zubních past označených výrobci jako bělicí, ovšem nenašla mezi nimi žádnou, která by si v tomto směru vedla lépe než obyčejná.

Napsat komentář