Dokonalý sluch po celý život

Jak si udržet dobrý sluch?
Jak si udržet dobrý sluch?

Málokdo si uvědomuje, jak je pro náš život sluch důležitý a každodenními nevhodnými návyky si ho nevědomě ničíme. Naše uši by měly dostávat stejnou péči, jako jiné části těla, protože mít dobrý sluch je pro nás nesmírně důležité, hlavně ve stáří. Máme pro vás několik tipů, jak udržet své uši v optimálním zdraví.

Odolejte pokušení používat špuntová sluchátka

Infekce zvukovodu jsou často vidět u lidí, kteří používají špunty nebo si čistí uši jenom prsty. Riskují tak poškození citlivé pokožky, která je pak náchylnější k infekci.

Důležité je také důkladné vysušení uší zejména po vykoupání, kdy vám voda natekla hluboko dovnitř. Infikovaný zvukovod v důsledku delšího vystavení vodě se dá snadno léčit antibiotiky, ale lepší je tomu předcházet.

Snažte se vyhnout létání, pokud máte rýmu

Máte-li rýmu, vyhněte se létání, zejména pokud trpíte bolestí uší při vzletu a přistání. K tomu dochází kvůli nerovnoměrnému tlaku vzduchu uvnitř ucha ve srovnání s atmosférou vně. V důsledku ucpání Eustachovy trubice to může být velmi bolestivé.

Někdy může dojít k perforaci nebo protržení ušního bubínku, a když se to bude hojit přirozeně v průběhu dalších několika dnů nebo týdnů, je v tomto období střední ucho náchylnější k infekcím.

Omezte se přílišnému vystavení hluku

Hudba, stroje a dokonce i mixéry nás mohou vystavit nad bezpečnou hranici hluku – 85 dB. Pokud při poslechu hudby používáte sluchátka a ostatní lidé slyší vaši hudbu, je to příliš nahlas. Dlouhodobé vystavení vysokým hladinám hluku může poškodit vás sluch. Jste-li v hlučném prostředí, použijte tlumiče hluku.

Nepředpokládejte, že ztráta sluchu postihuje jen starší lidi

Existuje mnoho příčin, od dětství až po stáří, od podmínek, jako je například vrozená ztráta, infekce, „zalepené ucho“ a otoskleróza. Ta je způsobena růstem nové kosti kolem jedné z malých kostí středního ucha a omezuje její pohyb a tím přenos zvuku. Může být léčena chirurgickým zákrokem nebo naslouchadly.

Důležitá je prevence

Pracujete-li v hlučném prostředí, pravděpodobně chodíte na pravidelné prohlídky. Zkontrolovat sluch byste si však měli i v případě, když se velkému hluku nevystavujete, ale pociťujete zhoršení.

Dokonalý sluch po celý život
1 (20%) 1 vote

Přečti si

S dětmi ven za každého počasí!
views 690
Většina z nás, kdo jsme teď rodiče, si určitě pamatuje své dětství, strávené z velké části právě venku. Ať už na hřišti nebo na ulici s kamarády, o ví...
Vyberte si ten správný opalovací krém
views 819
Ochrana proti slunečnímu záření může zamezit mnoha problémům, spáleninami počínaje, rakovinou konče. Mnoho spotřebitelů si však neuvědomuje, že ne kaž...
Počet mužů trpících erektivní dysfunkcí narůstá...
views 701
Erektivní dysfunkcí v různé intenzitě trpí v současné době více než každý druhý muž ve věku třicet pět až šedesát pět let. Pomalu, ale jistě už by se ...
Dlouhý spánek může být špatný pro vaše tělo...
views 326
Podle průběžného výzkumu je „sociální jet lag“ spojen s vyšším rizikem srdečních chorob, špatným zdravotním stavem, horší náladou a větší únavou. T...
Přijde ti článek zajímavý? Sdílej ho s přáteli.Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg this

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*