Dokonalý sluch po celý život

Jak si udržet dobrý sluch?
Jak si udržet dobrý sluch?

Málokdo si uvědomuje, jak je pro náš život sluch důležitý a každodenními nevhodnými návyky si ho nevědomě ničíme. Naše uši by měly dostávat stejnou péči, jako jiné části těla, protože mít dobrý sluch je pro nás nesmírně důležité, hlavně ve stáří. Máme pro vás několik tipů, jak udržet své uši v optimálním zdraví.

Odolejte pokušení používat špuntová sluchátka

Infekce zvukovodu jsou často vidět u lidí, kteří používají špunty nebo si čistí uši jenom prsty. Riskují tak poškození citlivé pokožky, která je pak náchylnější k infekci.

Důležité je také důkladné vysušení uší zejména po vykoupání, kdy vám voda natekla hluboko dovnitř. Infikovaný zvukovod v důsledku delšího vystavení vodě se dá snadno léčit antibiotiky, ale lepší je tomu předcházet.

Snažte se vyhnout létání, pokud máte rýmu

Máte-li rýmu, vyhněte se létání, zejména pokud trpíte bolestí uší při vzletu a přistání. K tomu dochází kvůli nerovnoměrnému tlaku vzduchu uvnitř ucha ve srovnání s atmosférou vně. V důsledku ucpání Eustachovy trubice to může být velmi bolestivé.

Někdy může dojít k perforaci nebo protržení ušního bubínku, a když se to bude hojit přirozeně v průběhu dalších několika dnů nebo týdnů, je v tomto období střední ucho náchylnější k infekcím.

Omezte se přílišnému vystavení hluku

Hudba, stroje a dokonce i mixéry nás mohou vystavit nad bezpečnou hranici hluku – 85 dB. Pokud při poslechu hudby používáte sluchátka a ostatní lidé slyší vaši hudbu, je to příliš nahlas. Dlouhodobé vystavení vysokým hladinám hluku může poškodit vás sluch. Jste-li v hlučném prostředí, použijte tlumiče hluku.

Nepředpokládejte, že ztráta sluchu postihuje jen starší lidi

Existuje mnoho příčin, od dětství až po stáří, od podmínek, jako je například vrozená ztráta, infekce, „zalepené ucho“ a otoskleróza. Ta je způsobena růstem nové kosti kolem jedné z malých kostí středního ucha a omezuje její pohyb a tím přenos zvuku. Může být léčena chirurgickým zákrokem nebo naslouchadly.

Důležitá je prevence

Pracujete-li v hlučném prostředí, pravděpodobně chodíte na pravidelné prohlídky. Zkontrolovat sluch byste si však měli i v případě, když se velkému hluku nevystavujete, ale pociťujete zhoršení.

Dokonalý sluch po celý život
1 (20%) 1 vote

Přečti si

Chronický stres. Nepřítel moderní doby
views 636
V našem rychle se měnícím světě jsme neustále pod tlakem a jsme vystaveni hrozbě zvané chronický stres. Je možné se nějakým způsobem bránit a ochránit...
Když vám mléko nedělá dobře aneb intolerance laktó...
views 469
Mléko a výrobky z něj jsou již po několik staletí nedílnou součástí našeho jídelníčku. Jejich konzumace má pro náš organismus nesporné benefity, objev...
Tipy, jak se ochránit před nepřijemným nastydnutím...
views 490
Každý určitě zná nevítané nachlazení, kdy člověku v celku nic není, ale rýma, kašel či bolest v krku znepříjemňuje každodenní aktivity a chuť do práce...
Trápí vás suché ruce? Naučte se o ně správně pečov...
views 605
Říká se, že ruce a nehty jsou vizitkou ženy. Spolu s příchodem chladného počasí trápí mnohé z nás suché a popraskané ruce. Nejenže je to nepříjemné a ...
Přijde ti článek zajímavý? Sdílej ho s přáteli.Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg this

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*