9. měsíc těhotenství – jak ho zvládnout

Poslední týdny těhotenství bývají pro nastávající maminku nejnáročnější. Narůstající váha ztěžuje každý pohyb, přicházejí bolesti zad a podbřišku. Mnohdy maminky stále trápí i pálení žáhy a velmi špatný spánek. Jak tedy zvládnout 9. měsíc bez obav a v co možná největší pohodě? Poradíme vám.

K doktorovi už nejspíš chodíte jednou týdně na ozvy a krátké vyšetření porodních cest. Blížící termín může znamenat několik těhotenských obtíží, na které ještě může gynekolog přijít. Většinou se už ale 9. měsíc těhotenství vnímá jako „čekání na den D“.

Jaké vyšetření vás ještě čeká?

Jakýkoliv pohyb je pro vás obtížný. Těžko se vám stává z postele i z křesla. Z auta vás musí manžel doslova tahat a nezavážete si sama ani boty? To je naprosto normální a nejste v tom sama. Devátý měsíc je pro mnohé ženy nepohodlný, nemohou spát a cítí se zcela nemotorné. Co všechno vás může potrápit?

  • dítě tlačí na močový měchýř, vstáváte i desetkrát za noc na WC
  • pálí vás žáha, objevují se znovu žaludeční nevolnosti a miminko bolestivě kope do vašich žeber
  • výtoky z pochvy jsou časté a nepříjemné
  • ,,poslíčci“ – krátké kontrakce naznačující blížící se porod

I když se vaše váha již téměř stabilizovala a nejspíš už do porodu mnoho nepřiberete, musíte se u doktora pokaždé vážit a nechat si změřit tlak. Někdy gynekolog požaduje i odběr krve kvůli nedostatku železa v krvi. Čeká vás také výtěr z pochvy, aby se mohla vyloučit přítomnost streptokoka. Po třetích ozvách u doktora vás většinou sestra odešle na kontroly do nemocnice, kde vás budou nadále sledovat až do porodu, a to především v případě, že již dítě přenášíte.

Nástup na mateřskou a odpočinek

Poslední dny do porodu byste měla co nejvíce odpočívat. Na velký úklid domácnosti zapomeňte, a to i tehdy, že se cítíte dobře. Umývání oken je na konci těhotenství zakázáno hlavně z toho důvodu, že se může dítěti kolem krku omotat pupeční šňůra. Nechte tedy kolem sebe pracovat manžela a rodinu. Jistě vám rádi pomohou s domácími pracemi i zahrádkou. Vy sama načerpejte síly na porod, budete je potřebovat. Co nejvíce spěte a relaxujte u dobrého filmu. Dobrá je kontrola věcí do porodnice. Taška už by měla od 8. měsíce těhotenství stát na svém místě. Na co ještě myslet v 9. měsíci?

  • naučit se správně dýchat k porodu, popř. pročíst knihy k tomu určené
  • naučit se, jak poznat příznaky začínajícího porodu
  • mít sestavenou postýlku pro dítě a vyprané věci složené ve skříni
  • sepsat si porodní plán
  • mít jasno, v jaké porodnici chcete rodit
  • pokud stále váháte nad jménem pro dítě, je nejvyšší čas se rozhodnout

Nejlépe uděláte, když se v závěru svého těhotenství nebudete stranit přátel a rodiny. Pokud se vy sama budete cítit v pohodě, pak bude v pohodě i vaše dítě. Pokud se navíc cítíte dobře a celé těhotenství prožíváte v klidu, rozhodně se nebojte pozvat si k sobě na kávu kamarádku. Komunikace s okolním světem je důležitá, nezamykejte se doma, i když se necítíte na žádné velké cestování. Užívejte si poslední dny ,,svobody“ a věnujte čas sama sobě. Nyní už vám neublíží ani vana plná teplé vody a voňavé pěny. Pokud přenášíte, klidně si dopřejte i sklenku vína a romantickou noc s manželem. Sexu neříkejte NE, může vám pomoci k celkovému klidovému stavu těla. Na porod se zkuste těšit jako na novou životní zkušenost. Pokud vám manžel bude chtít uvařit, nebraňte mu a hlavně se nevztekejte kvůli tomu, že po sobě nechá v kuchyni spoušť. Chvíle s rodinou jsou neocenitelné a vy se za pár dní rozrostete o dalšího člena – není většího štěstí.

Napsat komentář