5 tipů pro kvalitní spánek

Po nekonečném dni ulehnete vyčerpaní do postele, a přesto za žádnou cenu nemůžete usnout. Převalujete se z boku na bok a házíte peřinou na všechny strany, až konečně po dvou hodinách trápení „zaberete“. Ráno se vzbudíte s pocitem, jako by po vás celou noc jezdil parní válec. Je vám to povědomé? Možná je na čase udělat něco pro svůj spánek.

Nastavte své vnitřní hodiny

Osm nebo dvanáct hodin? Ne, nemluvíme tady o počtu hodin stráveným spánkem, nýbrž o číslu, které vaše hodiny ukazují v momentě, kdy uleháte do vyhřáté postele. Ačkoliv je jasné, že ne všichni si můžeme dovolit chodit spát každý den ve stejnou dobu, měli bychom se alespoň snažit dodržovat nějakou pravidelnost. A to i co se týče vstávání.

Vyvarujte se tzv. modrému světlu

Jedním z největších faktorů ovlivňujících kvalitu našeho spánku je tzv. modré světlo. Modrým světlem se označuje záření např. obrazovek počítačů nebo smartphonů, které stimulují aktivitu organismu, neboť uvolňují látku zvanou serotonin a potlačují látku melatonin vyvolávající spánek. Bohužel již zmíněné záření je téměř všude kolem nás, takže se mu jen stěží dokážeme úplně vyhnout. Nic ale není ztraceno. Na svých smartphonech si můžeme stáhnout nejrůznější aplikace, které pomáhají chránit naše oči před tímto zářením (za sebe mohu doporučit aplikaci Blue Light Filter). Ani naše notebooky nejsou mimo hru. Počítačový program F:lux dokáže přizpůsobit jas displeje denní době.

Snižte teplotu místnosti

Ano, i teplota v ložnici značně ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Naše tělo si lépe odpočine, pokud na noc snížíme teplotu o 3 °C. Rozhodně neuškodí před spaním krátce vyvětrat. I větrání je totiž velmi důležité jak pro kvalitu spánku, tak pro naše zdraví.

Zamezte hlučnému prostředí

Sídlí váš domov přímo vedle hlučného klubu? Bydlíte u silnice, kudy každou noc přejíždí nespočetné množství kamiónů? V tom případě máte pouze pár možností, jak tuto situaci vyřešit. Buď se můžete přestěhovat, nebo si můžete pořídit pomocníky, kteří vyřeší tento problém za vás. Jedním z nich jsou špunty do uší, což je sice ta levnější varianta, ale zřejmě nebude na noc až tak praktická a pohodlná. Další variantou jsou generátory bílého šumu, za které si sice připlatíte, ale můžete v klidu usínat za zvuku například pomalu tekoucího potůčku.

Vyřaďte alkohol

Ačkoliv alkohol pomůže rychleji usnout, kvalitu spánku dokáže naopak rapidně zhoršit. Odpočinek během noci řídí tzv. REM (Rapid eye movement) fáze spánku, která je díky alkoholu narušena například častým buzením. Během této fáze je spánek lehčí, a proto je člověk náchylnější k probuzení.

Napsat komentář