Podle Státního zdravotního ústavu patří Česká republika k zemím se vzrůstajícím podílem dětí s nadváhou a obezitou. Tento stav se každým rokem zhoršuje, což dokládají nejen čísla, ale i obyčejný pohled na dětskou populaci. Děti mají špatnou životosprávu a nedostatek pohybu, ale taktéž nedostatek spánku, který je pro děti stejně důležitý jako strava a pohyb. U dětské obezity nejde jen o společenský problém. Toto onemocnění přináší mnoho zdravotních komplikací, které se plynule přenáší do dospělé populace. Právě na začátku nemocí jako jsou cukrovka, nemoci srdce a cév nebo dalších metabolických onemocnění stojí často dětská obezita. Je nejvyšší čas zasáhnout a epidemii zastavit.
Na vině jsou rodiče
U dětské obezity jsou primárně na vině rodiče. Jsou zodpovědní za stravování svých ratolestí a jsou to oni, kdo by měli nastavit jasná pravidla zdravé výživy již od batolecího věku. Sice se může zdát být kruté nedávat malým dětem sladkosti, ale je to pravidlo číslo jedna, které by měli rodiče dodržet, aby jejich děti netloustly od nejútlejšího věku. Ba co víc, měli by dohlédnout, aby do dvou let věku dítě nedostávalo dokonce cukr v podobě sladkostí, bonbónů, lízátek a jiných pochutin žádný.
Skrytý cukr = skrytý zabiják
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje jako zdraví prospěšnou dávkou pouze 25 g cukru denně, což odpovídá 6 čajovým lžičkám cukru denně, pro náctileté a dospělé. Maximální dávka by dle WHO neměla překročit 50 g cukru denně. Jak na to, když se cukr skrývá všude? A to i tam, kde byste ho rozhodně nečekali.
To, že cukr je v sycených sladkých nápojích, ví každý. Ve sklenici o objemu 300 ml se skrývá až 12 lžiček cukru. O něco lépe jsou na tom džusy, ale i v těch je 6-7 lžiček. Ale víte, že například jedna lžíce kečupu obsahuje až 1 čajovou lžičku cukru? Nebo ovocná müsli tyčinka obsahuje až 2 lžičky? A sklenice Nutelly obsahuje až 57 lžiček bílého moru a ranním namazáním nugátové pomazánky na rohlík si vyčerpáte dávku cukru na celý den?
Vyhnout se skrytým cukrům a více se hýbat
Bez správné životosprávy se epidemie dětské obezity nezastaví. Je nutné v tomto duchu neustále apelovat na rodiče, aby naučili své děti zdravě jíst. Zároveň je nutný pohyb a tím není myšleno nutně vrcholový sport, ale postačí obyčejná chůze. Proč dělat dětem taxikáře, když se může jít na výtvarný kroužek pěšky? A ač hektická doba obyčejné chůzi nepřeje, je to nejjednodušší a hlavně nejpřirozenější pohyb, který existuje.
Výživa, pohyb a nezapomenout na spánek!
Výživou a pohybem boj s dětskou obezitou nekončí. Neméně důležitý je totiž i spánek. Jeho nedostatek patří mezi další viníky dětské obezity. Nevyspalé dítě není jen protivné, ale dochází u něj k metabolickým změnám a k ukládání hormonu kortizolu v mozku, což způsobuje zvýšené riziko obezity. Zároveň nevyspalý člověk potřebuje doplnit energii jinak a jak ji doplnit než nezdravými pochutinami – čokoládovou tyčinkou nebo sladkým nápojem?
Západní země epidemii zastavily, teď je řada na nás
Podle různých statistik se daří západním zemím epidemii dětské obezity krotit. Je na čase, abychom byli v boji úspěšní i my, protože si jinak zaděláváme na dlouholeté problémy, které mají dopad nejen na společnost, ale i na státní zdravotní systém a jeho financování. Léčba obézních je finančně náročná a dlouhodobá, žádný rychlý recept nebo zázračný lék neexistuje. Jediné, co funguje, je změna stravovacích a pohybových návyků a dodržování pravidel zdravého životního stylu. To jsou nejcennější rady, které musíme předat další generaci.