Nový rok se většinou nese ve znamení velkých plánů a příslibů k lepší životosprávě. Lidé si připraví během prosince cvičební programy na několik měsíců dopředu a nakonec během ledna své snažení stejně vzdají.
Proč tedy nezačít dětskými krůčky v podobě nenásilných změn ve svých stravovacích návycích? Nejjednodušší cesta k nápravě pak vede skrze pitný režim, který je v dnešní době závislý především na sycených minerálních vodách.
Jak ale víme z mnoha seriózních zdrojů, minerálky jako takové by se neměly pít s každodenní pravidelností. Dětem minerálky s obsahem sodíku dokonce škodí více, než dospělým. Navíc, pokud se snažíte o hubnutí pomocí diet, může být pití minerálních vod příčinou, proč se vám přebytečná kila nedaří shodit.
Zkuste si proto oblíbený nápoj odpustit (samozřejmě jej nemusíte odbourávat úplně, stačí jej neužívat jako hlavní přísun tekutin celého dne) a začněte si doma připravovat jednoduchý studený drink s mátou a citrónem.
Máta a její význam pro zdraví člověka
O citrónech a jejich účincích na lidský organismus se snad netřeba zmiňovat. Co ale stojí za utroušení pár slov, je máta.
Máta je bylinka s dezinfekčními účinky. Mimo to také podporuje tvorbu žluči v těle a díky tomu napomáhá samotnému trávení. Zmírňuje nadýmání, léčí záněty horních dýchacích cest a uvolňuje křeče trávicího traktu. Ve formě odvaru se nanáší na kožní ekzémy.
Pěstování máty v domácnosti je snadné
Je jasné, že pěstování výše zmíněných citrónů v domácnosti je oříšek, na který si troufnou jen zkušení zahradníci a pěstitelé, takže vám nezbude nic jiného, než obětovat peníze a koupit si je v obchodě. Máta je oproti tomu procházka růžovou zahradou. Jedná se v podstatě o polní plevel, který nemá nijak zvláštní nároky. Můžete jí dokonce vysadit i doma v květináči za oknem.
Většina lidí si mátu zakoupí ve formě sazeniček a nebo si od nějakého známého seženou řízky. Dá se samozřejmě vypěstovat přímo ze semínka, ale tato metoda se příliš nedoporučuje. Máta, jak ji známe, vzešla z vodní rostliny. Nemá tudíž ráda sucho a proto je zapotřebí vysadit sazeničku do vlhké půdy. Libuje si v polostínu a měla by být zároveň chráněna před silným větrem. Ten by mohl rostlinku nenávratně poškodit. Půdu je vhodné promíchat s trochou písku, který chrání kořínky před uhníváním.
Vyžaduje pravidelné zalévání. Nesmí se však vodou zásobit příliš, aby půda nebyla rozbahněná. Pro dlouhodobé pěstování se doporučuje rostlinku hnojit a pravidelně zastřihávat (což s přípravou drinku s citrónem a vodou jistě nebude problém).
Přes zimu si máta hoví v chladnějším prostředí a skromnější, ne však nulové, zálivce.
Příprava osvěžujícího nápoje
Příprava nápoje tvořeného vodou, citrónem a mátou není nikterak složitou záležitostí. Množství ingrediencí je závislé pouze na vaší chuti. Nápoj je pak vhodné nechat odležet delší dobu, aby účinky jednotlivých přísad dostatečně pronikly do výsledného drinku. Pokud se vám zdá nápoj v téhle podobě příliš chudý, dá se doplnit ještě krájenou okurkou, se kterou chutná také skvěle.
Hlavně všeho s mírou!
I když se tento nápoj považuje za jednoduchou zdraví prospěšnou bombu, nic by se nemělo přehánět a pít ve větší míře, než je potřeba. Zpravidla se doporučuje vypít maximálně litr vody s citrónem a mátou za den. Větší množství máty by mohlo být pro váš organismus už příliš a spíše by to ve finále uškodilo, než pomohlo.
Autor článku: DaweB