Zajímá vás více o tenisovém loktu? Sami trpíte bolestmi v oblasti loktu, nebo jen chcete více informace? Vše se dozvíte v článku!
Tenisový loket nebo odborně laterální epicondylitis je slovní spojení označující ostrou vystřelující bolest v loketní oblasti. Je způsobena většinou dlouhodobým přetížením svalů na předloktí, ale může se objevovat i po menší námaze a také u nesportujících jedinců.
O co se jedná?
Tento problém je typický pro rekreačně hrající hráče tenisu, kteří provádějí špatně backhand. Nejčastěji je však způsobený dlouhodobou manuální činností, která se často opakuje, či neustále zatížení svalů natahujících předloktí a prsty a dále svaly obracející celou ruku hřbetem dolů. Obtíže dále způsobuje degenerace způsobená stárnutím. Poškozeny jsou tkáně úponových šlach.
Rozeznáváme dvě formy – chronickou a akutní. Akutní forma je náhlá porucha při nezvyklé činnosti nebo jednorázové práce. Svaly byli namožené a nacházejí se v neoptimálním napětí čili přetížení. Obtíže přetrvávající déle než 6 týdnů se poté označují jako forma chronická. Může dojít ke změnám struktury svalu, šlacha či úponku ke kosti. Bolest může být vyvolána různými spouštěči, jako dlouhodobým přetížením, infekcí, toxickým anebo metabolickým vlivem. Bolest se při nevhodném chování může šířit i dále do těla.
Prvotní příznaky
První viditelnou věcí je bolest při dotknutí se vnější strany loketního kloubu. Pokud do ruky uchopujete, nebo v ní nosíte zátěž můžete pociťovat nepříjemné a divné pocity. V horších fázích pak už i třeba při zvedání každodenních předmětu do ruky. Bolest typicky vyzařuje až do zápěstí a ruky, ojediněle také do šíje a oblasti ramene. Bolesti se v klidu a bez zátěže zlepšují. Viditelný může být otok, zarudnutí či sálající horko u postiženého místa.
Problém se dá zjistit pomocí jednoduchého testu. Spočívá v natažení prsteníčku proti silnému odporu. Při negativním výsledku nic nepocítíte, při pozitivním může vyvolat bolest v oblasti kloubu ramenního. Je vhodné vyhledat lékaře, který už vás pomůže. Standardním postupem je RTG vyšetření, které odhalí přítomnost ostruh či výběžků a poranění. Dále sonografické vyšetření dokáže zobrazit vaše potíže měkkých tkání.
A léčba?
Vhodné je se při podezření spojit se s lékařem, který už bude vědět jak na to. A to rozhodně co nejdříve, protože čím dřív se problém objeví, tím lehčí je léčba. Vnímejte všechny potíže a nesnažte se na ně zapomínat. Zprvu postačí udržet postiženou oblast v klidu a případně mazat protizánětlivou mastí.
U sportovců či uprostřed aktivity si lze dočasně vypomoci bandáží, ortézou či jiným fixním způsobem. Není ale dlouhodobě účinný, to až následný klid. Zázračné účinky na svaly mají také rázové vlny. Zaručeně vám pomůže fyzioterapeut, který se zaměří na odstranění bolestí, blokád a napětí. Stačí tedy následný klidový režim a prevence aktivit způsobujících tento stav.
Velkou úlevu poskytuje přiložení ledu. Lékaři doporučují 3x až 4x přiložení ledu na bolestivé místo, led zabalte a vždycky přiložte na 15 minut. Led nemějte přiložený déle, většina lidí si myslí, že by se jim po delším přiložení úměrné také více ulevilo, ale NENÍ to pravda.
Zapamatujte si
Když se na vše přijde včas, tak je onemocnění nepříjemné, ale lehce léčitelné a ne nebezpečné, proto neodkládejte návštěvu lékaře při následujících příznacích:
- Ochablost pažních svalů (vypadávání předmětů z ruky)
- Bolest (může vystřelovat až do prstů nebo ramene)
- Otok kloubů
- Pocit návalů tepla v končetině
- Zarudnutí (nejčastěji nad klouby)
Při podezření na tenisový loket vám bude téměř ve všech proveden stress test 3. prstu, což je vyšetření, při kterém nám lékař změří, jak moc jsme schopni natáhnout prostředníček proti odporu.