Mrkev čili mrkev obecná, se pěstuje jako kořenová zelenina. Původně se vyskytovala v oblastech jižní Asie, přibližně od desátého století se začala rozšiřovat až po oblasti Středomoří. Nyní je jejím vrchních producentem Evropa, Severní Amerika a Asie.
Obsah mrkve
V hojné míře jsou zde zastoupeny antioxidanty, které chrání před volnými radikály. Také mohou posílit naši imunitu. Vitamín E dále chrání buňky před oxidováním způsobeným stresem a zpomaluje jejich stárnutí. Vitamín C zase tvoří látky podílející se na syntéze kolagenu potřebného pro tělo, pevnosti cévních stěn a normální míry krvácivosti, tvorbu bílých krvinek a vstřebání železa. Selen zase přispívá pro udržení zdravých vlasů a nehtů.
To že je mrkev vitamínová bomba dokazuje přítomnost nejrůznějších vitamínů, které jsou nám prospěšné. Obsahuje vitamín A, B1 a B2, C, D, E a K. Dále prvky v přírodní formě, jako jsou hořčík, jód, selen, draslík, fosfor, měď, vápník, železo. Dále také vláknina a betakaroten.
Betakaroten, provitamín A, najdeme ve žlutočerveně zabarvené zelenině a ovoci, především v mrkvi. Je to opět esenciální antioxidant, který chrání před volnými radikály, buňky před viry a bakteriemi. Je přínosný pro opalování, chrání pokožku před rakovinou kůže, proto se také přidává do některých krémů na opalování, vy ho můžete přijímat z mrkve.
Obsahuje i pektin, který má schopnost na sebe vázat těžké kovy. Při konzumaci mrkve je tak schopný navázat až čtyři pětiny těžkých kovů z těla a vyloučit je pryč.
Čím vším nám mrkev prospěje?
Nemusíte utrácet peníze za drahé doplňky stravy, stračí mrkev, která všechny prospěšné látky naturálně obsahuje. Kromě výše zmíněných benefitů má pozitivní vliv na střevní záněty, zácpu, problémy s játry, při kloubních zánětech, kožní nemoci, astma, zlepšuje imunitu a stav srdce a cév. Dětem prospívá pro správný růst, dále také pro hezkou pleť, nehty i vlasy. Má vliv na hojení a lepší a rychlejší spravení ran. Na spáleninu nastrouhejte mrkev najemno a přiložte na postižené místo, uvidíte pozitivní výsledek. Při horších stupních ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
A jak je to s těma očima?
Mnoho lidí se stále mylně domnívá, že mrkev zlepšuje zrak. Je to podsouváno hlavně dětem, někteří si to ale myslí i dál. Jak to tedy vlastně je? Jedná se o dlouhodobě tradovaný mýtus, mrkev obsahuje betakaroten, který se v těle přemění na vitamín A, který má schopnost vyživovat sítnici, tuto schopnost ale mají i barviva obsažená také v listové zelenině a kukuřici, která může mít lepší vliv. Tento mýtus měl vzniknout v Anglii při druhé světové válce, kdy britští piloti byli velmi úspěšní svou muškou, rozšířilo se, že za to může nadměrná konzumace mrkve a vylepší se tak zrak.
I tak má ale mrkev spoustu pozitivních benefitů a blahodárný vliv na zdravý, který oceníte i vy.
Autor: Tosseeh