Lidské tělo potřebuje řadu minerálů a mezi nimi i hořčík, který je důležitý pro správnou činnost svalů a nervů. Jistě se nejedná o všelék, ale pokud vás trápí svalová únava po fyzickém výkonu, podrážděnost nebo takzvaný neklid v nohách, zvýšení dávky hořčíku může vaše problémy zmírnit. Kde však hořčík najdeme?
Doporučená denní dávka
Je uváděno že muž ve středním věku potřebuje denně 420 miligramů hořčíku, u žen to je o 100 miligramů méně, tedy 320 miligramů, těhotné ženy mají doporučenou denní dávku hořčíku posunutou až k 360 miligramům. Jsou zde však faktory, které mohou vaši potřebnou denní dávku hořčíku zvyšovat. Mezi nimi můžeme nalézt alkohol, který i při malém množství zvyšuje vylučování hořčíku močí a zvyšuje celkovou tělesnou potřebu hořčíku, mezi další faktory patří třeba velký příjem kofeinu.
Jak hořčík doplnit?
Pokud potřebujete akutně zvýšit příjem hořčíku, například v souvislosti s vyšší fyzickou námahou, můžete sáhnout po hořčíku v tabletách. Ten zakoupíte v každé lékárně s cenou asi 3 Kč za tabletu, případně můžete zakoupit i přes internet levněji, pokud využijete některou z aktuálních akcí nebo slev, například slevový kód Drmax.
Hořčík lze však velice snadno doplnit i v běžné stravě, často to je levnější a hlavně se jedná o jednoduchá způsob jak zlepšit celkovou životosprávu. Hořčík obsahuje hodně zelenina a ovoce, například špenát nebo meruňky. Velký obsah hořčíku pak mají také konkrétně piniová semena, ale chybu rozhodně neuděláte s oříšky a semeny obecně.
Je také dobré zvýšit pitný režim a pokud chcete rovnou doplňovat do těla hořčík, můžete sáhnout po Magnésii. Ta obsahuje v 1,5 litrové láhvi 255 miligramů hořčíku.
K čemu je tedy hořčík dobrý?
Hořčík je pro naše tělo velice důležitý (stejně jako ostatní minerály) a jeho nedostatek poměrně jednoduše poznáme. Mezi signály, že vaše tělo trpí nedostatkem hořčíku může patřit zvýšená únava, křeče a neklid v končetinách, bolesti hlavy a migrény nebo vyšší hladina stresu. Pokud některým z těchto symptomů trpíte, je možné, že máte nižší příjem hořčíku, než vaše tělo vyžaduje. Typickým příkladem může být situace, kdy se vám skokově zvýší fyzická námaha, například začnete sportovat nebo vykonávat fyzicky náročnou práci.
Hořčík je v těle důležitý pro regeneraci svalů bez křečí a celkovou psychickou i fyzickou pohodu.
Koho nedostatek hořčíku nejvíce ohrožuje?
Podle zjištění, každý třetí čech trpí nedostatkem hořčíku a někoho může již z podstaty jeho nedostatek ohrožovat více. Větší potřebu hořčíku mají lidé, kteří vykonávají psychicky náročné zaměstnání nebo jsou dlouhodobě vystaveni stresu. Potřeba tohoto minerálu se však zvyšuje i u sportovců, těhotných žen nebo u lidí starších 45 let.