Ostropestřec mariánský účinně regeneruje játra

Ostropestřec mariánský je jednoletá bylinka, které se lidově říká Stříbrný bodlák. Na stonku vyrůstají laločnaté listy a její vrchní část tvoří listeny stočené do pevného ostnu. Kvetou na něm do fialova zbarvené květy během července a srpna. Tmavohnědé plody zdobí krásné bílé chmýří. Právě plody, semena a listy jsou zdrojem zdraví prospěšných látek.

Léčivé účinky ostropestřce mariánského

Regeneruje játra

Důležitou léčivou složkou ostropestřce je silymarin, který obsahuje účinné látky – flavolignany. Díky nim dokáže tato bylinka regenerovat buňky jater a napomáhat jejích správné funkci. Pozoruhodné jsou jeho příznivé účinky při léčbě cirhózy i chronické hepatitidy a také při otravách houbami.

Upravuje hladinu cukru v krvi

Klinické studie potvrdily vliv silymarinu v ostropestřci na snížení hladiny krevního cukru. Během výzkumu byli pacienti, jejichž trápila cukrovka, rozděleni do dvou skupin. První skupině byla naordinovaná dávka 200 gramů silymarinu třikrát denně. Druhá skupina užívala látku s placebo efektem. Po čtyřech měsících studie byla u pacientů užívajících léčivý silymarin zjištěna snížená hodnota cukru v krvi. U pacientů ve druhé skupině byla naměřena vyšší hladina glukózy.

Podporuje funkci mozku, svalů i cévního systému

Díky obsahu nenasycených mastných kyselin dokáže ostropestřec přispívat ke zvýšení mozkové činnosti, upravovat krevní tlak a snižovat hladinu špatného cholesterolu. Ten se usazuje na stěnách cév, zužuje je a ucpává. Účinkem ostropestřce se průtok krve cévami zvýší. 

Skvělé aminokyseliny v bylince dokážou regenerovat svalové buňky i vlákna a svalovou hmotu chránit před poškozením. Jejich schopnost podporovat tvorbu kolagenu zlepšuje pohyblivost kloubů a šlach a také napomáhá udržovat pokožku hladkou a elastickou. V ostropestřci najdeme i látky s mimořádnými účinky, které nazýváme flavonoidy. Působí jako silné antioxidanty, zmírňují záněty, chrání játra a svými antibakteriálním působením se osvědčily při léčbě chřipkových infekcí. Ukázali se být účinné při srdečně – cévních a neurologických onemocněních.

Posiluje imunitu a zklidňuje

Ostropestřec je bohatý na obsah chlorofylu – zeleného barviva, které svými antibakteriálními a protiplísňovými účinky dokonale pročistí vnitřní orgány od škodlivých bakterií, plísní a virů. Tím dochází k tvorbě zdraví prospěšné mikroflóry, která je předpokladem silné imunity a brání vzniku infekcí, zánětů a alergie. Ostropestřec je díky vysokému podílu protizánětlivě a antisepticky působících silic vynikajícím přírodním prostředkem při nachlazení, bakteriálních infekcích i zánětech průdušek, jater, ledvin i kloubů. A pokud jsou vašimi společníky časté migrény či deprese, tehdy pomohou silice svými uklidňujícím účinkem. Pomáhají uvolňovat křeče, lépe se soustředit a příznivě ovlivňovat duševní zdraví člověka. Ostropestřec je však vzácný i obsahem hořčin – látek s hořkou chutí, které jsou účinné při tvorbě slin, zlepšení trávení, léčbě gastritidy a zvýšení peristaltiky střev.


Ostropestřec mariánský si můžete zakoupit ve formě čaje, plodů, kapslí, tablet, kapek a olejů v lékárně.