Co vlastně puriny jsou a jak nám škodí ve větším množství? Puriny jsou běžnou součástí našeho organismu, problém nastává v případě, kdy je naše tělo nemůže z nějakého důvodu samo odbourat a odvést z těla ven. Živočišné produkty běžně obsahují vyšší obsah purinů, dále je pak můžeme najít v různých nezdravých dochucovadlech, instantních jídlech a konzervovaných surovinách. Nadměrný příjem těchto látek zvyšuje obsah kyseliny močové v naší krvi. Zde začíná úskalí mnohých z nás a potýkáme se s nemocí zvanou DNA. Taktéž přezdívanou nemocí králů – bohužel hojnost a nadbytek jídla ne vždy musí znamenat blahobyt.
Kyselina močová vytváří mikroskopické krystalky, které se nám pomalu začínají v organismu usazovat. Časem pocítíte bodavou palčivou bolest, která ve většině případů začíná v dolních končetinách. Konkrétně v prstech (kloubech) u nohou. Tyto ataky přicházejí zejména v noci, kdy jste úplně v klidu. Nezbývá než navštívit Vašeho obvodního lékaře a podstoupit odběr krve. Podrobným rozborem se zjistí závažnost nemoci a naordinuje se následná léčba.
Léčba spočívá v dodržování již zmiňované nízkopurinové dietě. Pojďme si ji představit a přiblížit.
Tak jako v každé dietě jsou povolené a zakázané potraviny. Ne jinak je tomu i zde.
Jídlo jako lék versus jídlo jako jed
Zakázané (nedoporučené) potraviny z důvodu vysokého obsahu purinů jsou zejména živočišné tuky, červené maso, sardinky, kakaový prášek, čočka, játra, sójové maso, zvěřina, slunečnicové semínko a další.
Povolené potraviny: pšeničná mouka, jablka, ostružiny, grep, lilek, ananas, cukety, houby, parmazán, ředkvičky, paprika, rajčata, cibule, hroznové víno, brambory, pečivo a další.
Toto je jen velice stručný přehled. Váš ošetřující lékař Vám jistě poradí se správným jídelníčkem, nebo na internetu najdete tabulky s doporučenými potravinami společně s obsahem purinů. To Vám velice pomůže při plánování jídelníčku.
Velice důležitý je přísun tekutin, pijte vodu, čaj, minerální vodu. Cokoliv, hlavně pijte (ne alkohol). Tekutiny zajistí odplavení krystalků kyseliny močové z těla a Vám uleví od bolesti. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit při bolesti přidat do vody lžičku jedlé sody. Je to první pomoc, pokud nechcete sahat po lécích.
Další pomocnou ruku Vám nabídnou bylinky, zejména kopřiva a libeček. Z kopřivy si dopřejte čaj, libeček přidávejte hojně do polévky, nebo salátů. Velkou službu Vám prokážou čerstvé třešně a celer. Třešní si dopřejte, co hrdlo ráčí. Z celeru se dá vyčarovat spousty pomazánek, rovněž můžete tuto zeleninu odšťavnit a pít zdravý nápoj.
Tak jako každá nemoc je spojena i se stavem Vaší psychiky. Odpočívejte co nejvíce, vyhýbejte se stresu. Sportu se ale nevyhýbejte. Je stejně důležitý pro Vaše zdraví. Neméně významným faktorem je kvalitní spánek, neponocujte tedy.
Snažte se omezit jednoduché cukry, sůl, kávu a alkohol. Je mi jasné, že se zděšením škrtáte ze svého pomyslného seznamu dobrot. Začátek bude asi trochu krutý, ale v zájmu zdraví to stojí za to.