Nevhodné stravovací a pohybové návyky jsou behaviorálními faktory, které hrají při vzniku a přetrvání obezity velmi důležitou roli.
Zapište si několik dní podrobně svůj jídelníček a svou pohybovou aktivitu. Zamyslete se nad tím, které nejčastější chyby děláte. Napište si jakého reálného cíle chcete dosáhnout.
Nejčastější stravovací zlozvyky
– nepřiměřené množství jídla (v průměru nad 10 000 kJ denně)
– nevhodné jídlo (nadměrný příjem sladkostí, tučných masných a mléčných produktů, potravin z bílé mouky, nedostatek zeleniny a podobně)
– nesprávná skladba (nadměrný příjem živočišných tuků a cukrů)
– nevhodný režim jídla (jídlo 1-2x denně, jeho přesouvání do druhé poloviny dne)
– držení diet
– nevhodný pitný režim (malý příjem tekutin, převaha nápojů s kofeinem)
Nejčastější pohybové zlozvyky
– žádná pohybová aktivita
– nevhodná pohybová aktivita (nevhodný druh pohybu, nadměrná nebo naopak nedostatečná intenzita a nedostatečná frekvence)
– nadměrně dlouhý čas strávený ,,nepohybem“ – lenošení, čas prosezený u televize, u počítače…
Kroky ke zvládnutí nevhodných návyků
Nevhodné návyky se nesmíte snažit změnit najednou, ale postupně. Dílčí úspěchy při změně chování vás potom motivují k dalším změnám a k vytváření nových návyků. Nácvik změny chování rozložte do následujících kroků:
1. Uvědomte si nevhodný návyk na základě výše zmíněných záznamů svého chování a jasně ho definujte (častá konzumace celého sáčku chipsů televize).
2. Stanovte si cílovou změnu chování, hlavní zásadou je při tom reálnost jeho splnění (nesprávný cíl = Už nikdy se nedotknu chipsů).
3. Hlavní cíl si rozložte na řadu dílčích cílů a potom se snažte plnit vždy jen jeden, případně menší počet dílčích cílů najednou. Určete si i časové období, jak dlouho budete své předsevzetí dodržovat – konečným cílem bude, abyste ho dodržovali takřka neustále. Jste-li zvyklí dát si denně ke sledování televize chipsy, zvolte si nejprve za cíl, že je budete jíst obden. Konečným cílem pak bude, že si dopřejete malou hrstku smažených brambůrků jen v neděli, tedy jednou za týden.
4. Použijte techniky k zvládání nevhodného působení vnějších podnětů. Přeorganizujte si prostředí tak, aby pracovalo pro vás. Nejlepším řešením je spouštěcí podnět vyloučit (nebudu se dívat na televizi, nebudu mít doma brambůrky) nebo omezit (nebudu mít chipsy na očích, ale někde hodně vzadu ve spíži). Pokud nelze spouštěcí podnět vyloučit nebo omezit, je nutné se naučit na tento podnět reagovat jinak: při televizi se zabývejte činností neslučitelnou s mlsáním – například si lakujte nehty. Vrcholem zvládnutí situace je spojit si se zapnutím televize například jízdu na rotopedu. Řešením také je zaměnit navyklou potravinu za nízkokalorickou.
5. Za jakýkoliv malý úspěch se odměňte, pozitivní posílení je daleko účinnější než trest. Pokud tedy zvládnete většinu dnů při televizi bez oblíbených chipsů, neobviňujte se že jste selhali, když jste si je výjimečně dopřáli. Naopak, pochvalte se, že jste jejich celkovou konzumaci snížili a odměňte se třeba tím, že půjdete na masáž. Důležitou roli hraje i zpětná vazba, tj. ocenění úspěchu ze strany vašich blízkých. Budou-li vás stále jen hubovat, že jste líní a bez vůle, brzy se takovými stanete. Budou-li vás ve vašem úsilí podporovat, pomůže vám to v úspěchu ve vašem snažení.
6. Posledním krokem je zvládnutí nevhodného návyku a zabudování správného chování do celkového životního stylu. Po určité době se spojení televize – chipsy oslabí a vy už nebudete mít nutkání pustit se do nich při každém zapnutí televize. Nemusíte se proto za toto nejedení odměňovat a můžete pracovat na budování svého návyku.