Nebojte se zapojit kuskus do svého zdravého jídelníčku

Nový rok se kvapem blíží a s ním i přibývající počet horkých kandidátů mezi námi na cestě za lepší životosprávou. A tahle strastiplná, avšak chválihodná výprava startuje už ve vaší kuchyni. Jste to, co jíte. To je potřeba si uvědomit hned na začátku. Litry coca-coly a hranolky z McDonaldu vás v tomto ohledu opravdu daleko nedostanou, takže se nejdříve musí rapidně změnit váš každodenní jídelníček. Nebo se do něj snažit postupně vkládat nové, zdravější potraviny, aby to pro váš organismus nebyl hned takový šok.

Ve vyváženém jídelníčku by si pak své místo měl obhájit i severoafrický kuskus, o jehož prospěchu a účincích na lidský organismus se rozepíšeme o něco podrobněji.

Co je vlastně zač, tenhle kuskus?

Jak už jsme zmínili, jedná o potravinu, která se k nám hojně rozšířila ze severní Afriky. Jeho původ sahá až do doby před třemi tisíci lety, tedy ještě před Kristem. Když se zkusíte zeptat svých známých, co si pod slovem kuskus představí, naprostá většina z nich vám řekne, že drobná zrníčka nějaké neznámé rostliny. Omyl. Jedná se totiž o druh těstoviny, který se vyrábí z pšeničné mouky.

Výroba probíhá ponořením hrubozrnné pšenice do slané vody a následným vytvářením drobných kuliček. Příprava kuskusu je pak v Africe vnímána jako takový rituál, při kterém se sejdou všechny ženy z rodiny a tráví celý den mícháním obilovin.

Z čeho se kuskus skládá a pro koho vhodný není?

Kuskus získal oblibu široké veřejnosti zejména díky vysokému obsahu člověku prospěšných živin, mezi které se řadí především vláknina, mnoho sacharidů a bílkovin. Kromě nich se v kuličkách skrývá také vitamín B, vitamín E, hořčík, vápník, železo, draslík, fosfor, mangan, sodík, zinek, selen a omega mastné kyseliny (3 a 6). Celkem slušné počty důležitých látek, co říkáte?

Ne pro každého je však kuskus vhodný. Obsahuje totiž LEPEK, a ten má dnes mnoho z nás alergii, takže se tímto článkem obracíme na ty, kteří alergií netrpí.

Jaké má kuskus potvrzené účinky na zdraví člověka?

  • podporuje trávení
  • zrychluje metabolismus
  • udržuje hladinu cukru v normálu

Díky všem zmíněným skutečnostem se tedy rozhodně vyplatí zařadit tuto těstovinu (jak jste se od nás již dozvěděli) do svého jídelníčku. V kombinaci s dalšími prospěšnými potravinami se vám od Nového roku bude po zdravotní stránce podstatně lépe.

Způsob přípravy kuskusu

K přípravě kuskusu vám v podstatě stačí jen kuskus samotný a k němu vařicí voda nebo vývar, kterým jej zalijete. Přibližně deset minut necháte odstát a pak už ho jen přecedíte.

Kuskus se dá upravovat na sladko i na slano, takže je jeho využití v oblasti vaření opravdu široké. Pro vaše účely se však samozřejmě vyplatí s obojím šetřit. Moc soli nebo cukru vám potřebné účinky rozhodně nezajistí.

Většinou se kuskus používá jako příloha nebo přísada jednotlivých pokrmů, receptů naleznete na internetu opravdu celou řadu. Můžete si na něm ale klidně pochutnat jen tak, aniž byste s ním konzumovali cokoli dalšího.

Pokud vám ale přece jen přijde samotný kuskus poměrně chudý, oblíbené jsou kombinace s tvarohem, mlékem, jogurtem, rozinkami, kokosovým mlékem a ořechy. Můžete také improvizovat s různými druhy masa nebo zeleniny. Skvěle chutná také v salátu a nebo bábovce. Dokonce, pokud nepatříte mezi odpůrce tofu, můžete si pochutnat i na téhle variantě.

Přejeme tedy do Nového roku mnoho štěstí, zdraví a spoustu lahodných pokrmů založených na kuskusu!

Autor článku: DaweB