Víkendová rána mají své kouzlo, mnoho z nás se celý týden těší nejvíce právě na ně. Nečeká Vás ranní shon všedního dne, který zná každý, kdo musí jinak denně předat své děti nějakému vzdělávacímu zařízení. Vstanete, až se Vaše tělo samo probudí, nikde žádný budík (pokud jste Vaše děti prozíravě naučili pustit si pohádku i bez Vaší pomoci), jen slastné pomalé protáhnutí a voňavá kávička do postele.
Zato v pondělí, čerstvě po víkendu, nastává střet s realitou. Z postelí se ráno znovu tak brzy nechce. Ve čtvrtek už na to není ani síla. Vytáhnout děti z postelí (to již máte za sebou první heroický úkol – vůbec je probudit), prohnat je koupelnou (tu se slepenýma očima bez Vaší pomoci nenajdou), připravit snídani, svačinu, jak to, že ještě nejste oblečení, kde mám ty klíče a jé, ještě podepsat ten úkol…to vše s vědomím, že máte být někde včas, vede až k situacím, kdy kombinace vzteklý rodič-brečící dítě není výjimkou.
A kdy že jste se mezitím o sebe postarali Vy? Stihnete rychlé kafe ve stoje a se snídaní, kterou si slibujete pravidelně dělat už od minulých vánoc, si počkáte až na oběd? No báječné, z rána se nám tímto stává ukázková půlhodinka stresu pro studenty medicíny. Ti pokročilejší z nich by Vám i přesně spočítali, kolik času si takto pravidelně odečítáte ze svého života, ti drsnější by Vám rovnou sdělili, kolika let se určitě nedožijete. Tudy cesta nevede, kudy tedy ano?
Je to na Vás
Klidné a pohodové ráno bez stresů můžete mít každý den. Opravdu. A není to vůbec složité. Je třeba obětovat pár minut z Vašeho spánku a připomenout si dvě věci:
– Váš život žijete Vy. Všechno ostatní kolem jsou jen okolnosti, které do svého života začleňujete a jak šikovně to zvládnete je věc Vaší volby. Prskáním a štěkáním se dorozumívají naši zvířecí přátelé, Vy umíte i příjemně mluvit a usmívat se.
– I když tu možná nejsme jen jednou, nikdo to neví jistě. Užívejte si tedy života, dokud ho máte a to každou minutu každého dne. Už od samého rána. Vaše děti si berou za své Vaše vzorce chování. Velmi přesně vnímají, co děláte, nikoli co říkáte. Předejte jim umění žít.
Když si toto uvědomíte, nemělo by být těžké trošku se zasnažit.
Obětujte půlhodinku
Hlavním předpokladem pohodového rána je dostatek času. Zvykněte si celou rodinku budit o půl hodiny dříve. Není to tak moc v poměru k výsledku! Vy se obětujete více, Vás čeká ještě jedna půlhodinka, ale sladká, bude totiž jen pro Vás.
Čas jen pro sebe
Máte-li dopřát hezké ráno sobě i ostatním, čas, kdy Vás nikdo nebude ničím rozptylovat a Vy se v klidu zvládnete probrat, je pro Vás nutností. Takový relax či odpočinek hned po ránu, zbytek rodiny pak půjdete budit s úsměvem na tváři.
Důležité jsou tu dvě věci – příjemný župan a sklenice pomerančového džusu přímo z lednice. Hned jak se dopotácíte do kuchyně, vypijte studený džus na ex. Ledová vnitřní sprcha Vás poměrně rychle probere a pomeranče Vám navíc dodají energii i vitamíny do začátku dne. Poté si dopřejte další sprchu, tentokrát v koupelně. Její teplota záleží na Vaší odvaze, ale zbytečně se netýrejte, buďte na sebe po ránu hodní a pokud se nechystáte začít s otužováním, klidně se osvěžte teplou vodou. Tady přichází ke slovu župan. Prádlo si obléci můžete, ale zbytek až zároveň s dětmi. Nemusíte se tak bát nehody u snídaně, ale hlavně ani dětského obejmutí a pusinky se zubní pastou všude kolem. Takové odmítnutí děti zbytečně bolí a náladě nepřidá. Záleží na Vašich zvycích, ale půlhodinka klidu na to celé, včetně holení či líčení, by Vám měla stačit.
Pomalé buzení
Nastal čas probrat zbytek rodiny. Otevřete dveře do pokojů, za tmy rozsviťte v místnosti malé lampičky a zapněte rádio. Nikoli CD, potřebujete střídání hudby a mluveného slova. Pokud je Váš partner již také vzhůru, zapřeďte běžný rozhovor, děti se přirozeně proberou čistě jen „žitím“ v bytě či domě.
Připravte snídani na stůl, udělejte dospělým kávičku (či čaj) a nalijte studený džus do skleniček i dětem. A teď pozor – kávička i džusy se nesou do postelí. Děti mají po ránu většinou žízeň a kvůli pití se musejí posadit, navíc studený džus s nimi udělá to co s Vámi – už máte napůl vyhráno.
Pohodová kávička každé ráno
Kafíčko (či čaj) si zvykněte vypít pěkně vsedě, nejlépe spolu s ostatními v jedné z dětských postelí, udělejte si takové malé kavárenské posezení u Vás doma. Začněte mluvit o věcech, které děti zajímají nebo je ten den čekají. O něčem, kde bude nutná jejich reakce, protože jste to „špatně pochopili“, nebo „nemáte dost informací“, něco už vymyslíte.
Už večer dětem slibte, že pokud vstanou dříve, budou mít dost času na čtení knížek či komiksů, prohlížení Pokemonů nebo přečtení pohádky od Vás. Budou vědět, že je čeká chvilka pohody a časem si na to tak zvyknou, že se budou na ráno i těšit. Neslibujte ale televizi či tablety, ušetříte si scénky s jejich vypínáním a vyhnete se roztěkanosti dětí už od rána.
Dejte jim budík na konec tohoto volna, ale s malým předstihem na dočtení kapitoly apod.. Koupelnou, snídaní i oblečením už pak projdou plně probuzení a to je k nezaplacení. Zvláště, když má malá slečna náladu na úplně jiné šaty, než si včera vybrala či mladý pán nemůže najít autíčko, co slíbil ukázat klukům ve škole. Vše jde rychleji, i Vy jste totiž ve větší pohodě.
Poslední budík
Velmi se osvědčuje ještě jeden budík, a to 5 minut před plánovaným odchodem. O časové rezervě ale víte jen Vy. Nezblázníte se pak z klasických situací, kdy se děti nutně musejí vrátit pro zapomenuté klíče, čepice, rukavice z jiné bundy nebo Vy pro deštník.
Všichni víme, že bychom měli chodit hlavně včas spát, zvláště u dětí je to velmi důležité, ale také všichni víme, že ne vždy se to podaří. Díky těmto ranním rituálům Vás však sem tam nějaká ta výjimka už nerozhodí. Přeji krásné vstávání každý den!
Nikola Rambousková