Časy, kdy se českým venkovem ozývalo neustálé bečení ovcí, jsou pravděpodobně nenávratně minulostí. Majitelé si stěžovali na to, že jejich chov je neekonomický, protože nemají dostatečný odbyt na vlnu ani na maso, což mělo za důsledek, že ovce během času z českého venkova pomalu vymizely. Dnes se s nimi lze spíše výjimečně setkat jako s účinnými „sekačkami na trávu“, jež si pořizují lidé, kterým se nechce sekat se svojí usedlostí.
Jehněčí není skopové!
Jehněčí maso je něco trochu jiného než skopové. Pochází totiž z ovcí, které jsou staré méně než jeden rok. Nemá také v takové míře ještě onen specifický skopový odér, který některým lidem vadí natolik, že je od konzumace tohoto druhu masa odrazuje. Díky výživovým látkám se konzumace jehněčího masa doporučuje i gravidním ženám, sportovcům a dětem. Výživoví specialisté dokonce doporučují zahrnovat jehněčí maso do jídelníčku 2-3krát týdně! Sportovcům se jeho zásluhou vyživují svalová vlákna, přičemž zároveň přijímají nižší množství tuků.
Proč je jehněčí maso prospěšné zdraví?
Jehněčí maso je nejen mimořádně chutným, ale současně i velmi pro zdraví prospěšným pokrmem, jehož hlavní výhody budou v tomto textu zmíněny. Z počtu živin, které jsou v tomto druhu masa obsaženy, totiž až přechází zrak.
- Jehněčí maso představuje doslova studnici vitamínu B, jenž je nutný pro správné fungování metabolických procesů. Maso z jehňat je kupříkladu schopno pokrýt veškerý nutný příjem vitamínu B12. Obsahuje rovněž thiamin (B1), který kladně ovlivňuje nervový systém a působí proti únavě.
- Zinek v jehněčím mase má tu výhodu, že je pro lidské tělo lépe vstřebatelný než ve své čisté podobě. Především pro děti je velmi důležitý, když přispívá k růstu i hojení. Udává se, že obvyklá porce jehněčího masa v sobě má okolo 45 % potřebné denní dávky zinku.
- Jehněčí maso v sobě ve zvýšené míře obsahuje i železo, jež přispívá k tvorbě červených krvinek. Jedna porce mívá kolem 20 % doporučované denní dávky tohoto prvku pro muže a okolo 12 % pro ženy.
- Předností jehněčího masa je rovněž skutečnost, že se může chlubit nízkým obsahem tuků, které byly v prestižních chovech redukovány na skutečně minimální míru. Steak z jehněčí kýty je tak vyhlášenou pochoutkou, která v sobě má jen okolo 5 % vnitrosvalového tuku.
- Naopak zhruba polovinu tuků v jehněčím mase představují zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny. Ty kromě jiného řídí hladinu cholesterolu v krvi. Ve středomoří je jehněčí maso neodmyslitelnou součástí většiny tamních diet.
- Jehněčí maso je rovněž cenným pramenem vysoce kvalitních bílkovin. Ty mají v těle funkce katalytické, obranné, regulační, zásobní i transportní.
- Konzumace jehněčího masa je také ideální prevencí případného vzniku civilizačních chorob. Pomáhá i lidem se sníženou funkcí štítné žlázy. Složení jehněčího masa přispívá k podpoře činnosti nadledvinek, když zvyšuje produkci jejich hormonů.
Jehněčí maso je možné servírovat na řadu různých způsobů
Jehněčí maso vyniká svojí křehkostí, šťavnatostí a chutností. Ideální věk pro konzumaci je okolo pěti až šesti měsíců zvířete. V kuchařkách i na internetu se vyskytuje celá řada receptů, jimiž lze ozvláštnit jídelníček. K pečení nebo grilování se doporučuje kýta, hřbet nebo plecko, k dušení se hodí bok nebo koleno.