Jako pojištěnec máte ze zákona během svého těhotenství nárok na čtyři vyšetření ultrazvukem (přičemž lékaři ultrazvuk využívají mnohem častěji). Jestli je vyšetření ultrazvukem pro děťátko neškodné nevím, ale v prvních třech měsících se doporučuje opatrnost, protože nelze s naprostou jistotou vyloučit, že nepatrné teplo, které vzniká na hlavici přístroje, plodu neuškodí.
A zde se chci s vámi podělit o velice krásný a pravdivý odstaveček, který mě zaujal v knize Deník nastávající maminky – Katja Kesslerová.
Možnost nahlížet do břicha je každopádně něco úžasného. Má to ale také své nevýhody – spousta maminek je přímo fixovaná na černobílé obrázky, která tato technika poskytuje, a zapomíná „hledět na nového človíčka srdcem.“ Důležitá rada – během dne se občas opři o židli, na které právě sedíš, zavři oči, polož obě ruce na břicho a soustřeď se jen na svůj pohled „dovnitř“. Takhle začíná láska!
Co Vás tedy čeká?
Mezi 16. a 20. týdnem vás čekají krevní odběry pro biochemický screening. Ten je důležitý pro zjištění podezření na vrozené vývojové vady, ale jeho výsledek není 100%. Při pozitivním výsledku vás lékař pošle na odběr plodové vody, odborně amniocentézu. Ta buď předchozí výsledek potvrdí, nebo vyvrátí.
Amniocentéza – odběr vzorku plodové vody. Břišní stěnou se do dělohy zavádí tenká jednorázová jehla (maminka téměř nic neucítí, na břiše zůstane jen malá tečka po vpichu) a odebere se vzorek plodové vody (20 až 30 mililitrů), která slouží k zjištění určitých dědičných onemocnění (např. hemofilie), poruchy chromozomálího vybavení (např. Downův syndrom) nebo rozštěpu páteře (spina bifla). Výsledky jsou velmi přesné, riziko potratu naopak nízké (ve speciálních prenatálních centrech dokonce jen 0,5 procenta). Pravděpodobnost, že se u dítěte zjistí Downův syndrom, se zvyšuje s narůstajícím věkem maminky: ve věku 25 let se toto riziko pohybuje pod hodnotou 0,1 procenta, u žen nad 35 let to už je 1,4 procenta a u 40-ti leté ženy dokonce 4,7 procenta. Ženám starším 35 let se toto vyšetření doporučuje.
Dříve se v prvním dni 16. týdnu prováděl takzvaný triple test (vyšetření mateřského séra, které napomáhá odhalit vrozené vývojové vady plodu). Dnes se tato metoda považuje za zastaralou a málo spolehlivou.
Moje zkušenost
Na prohlídce jsem byla v 16. týdnu těhotenství. Paní doktorka mi udělala jako vždy ultrazvuk, kde prohlédla celé miminko a po vyšetření mi vypsala žádanku, abych se objednala na ultrazvuk srdíčka miminka ve 20. týdnu těhotenství. Po odchodu od paní doktorky mi sestra odebrala krev na zjištění vrozených vývojových vad plodu. Objednat jsem se měla zase za měsíc.
Moje doporučení – pokud vám sestřička nebo doktorka neřeknou, že si máte zavolat na výsledky krve, radši se o tom sama ujistěte. Předejdete tím případným nepříjemnostem při další návštěvě.