Počet párů, které ani přes usilovné snažení nemohou mít miminko, bohužel rok od roku stoupá. Příčina může být na straně muže i ženy a čas od času také na stranách obou partnerů. Jaké jsou příčiny neplodnosti a co byste o ní měli vědět?
Kdy je člověk neplodný?
Neplodnost neboli infertilita označuje stav, kdy žena nedokáže otěhotnět ani po roce často provozovaného nechráněného pohlavního styku. Právě takto dlouhé časové období vnímají odborníci jako standardní. V případě 20 – 25 % párů však ani po uplynutí této doby nedojde k početí.
Plodnost ženy úzce souvisí s věkem. Mnoho nezávislých analýz prokázalo, že nejplodnější období je kolem dvacátého roku života. Poté schopnost otěhotnět pozvolna klesá. U mužů sice plodnost také do určité míry závisí na věku, ale mnohem více na kvantitě a kvalitě spermií.
Je-li některý z páru neplodný, mohou využít program dárcovství vajíček, respektive darování spermií v případě neplodnosti partnera.
Obvyklé příčiny neplodnosti u žen
K nejčastějším důvodům neplodnosti u žen patří poruchy hormonálního charakteru, poruchy ovulačního cyklu, nesprávná životospráva (např. nedostatečná výživa organismu), předčasná menopauza, genetika, nemoci pohlavních orgánů a v neposlední řadě také stres. Pokud se žena dostane do psychické nerovnováhy, může se stát, že neotěhotní ani navzdory tomu, že je jinak zcela zdravá.
Běžné příčiny neplodnosti u mužů
Plodnost muže závisí především na kvalitě a kvantitě spermií, což je úzce spjato se životosprávou a správnou výživou. K dalším příčinám neplodnosti patří stres, nízké libido, genetika a onemocnění pohlavních orgánů.
Kdy je vhodná doba na návštěvu lékaře?
Jestliže se vám nedaří počít miminko během několika prvních měsíců, snažte se zachovat klid. Odborníka je vhodné kontaktovat po uplynutí 12 – 18 měsíců. Lékař provede nezbytná vyšetření a sdělí vám, zda je něco v nepořádku. Ani v případě neplodnosti některého z partnerů však naděje na miminko neumírá – řešením může být asistovaná reprodukce neboli umělé oplodnění.