Je nás mnoho, koho postihly obtíže v podobě rozházených hormonů. Západní “klasická” medicína by tento jev svedla na nefunkční štítnou žlázu. Bohužel to v mnoha případech nemusí být pravdou. Ba se domnívám, že je to lež absolutní. Článek pojednává s hyper funkcí, neboli zvýšenou funkcí, takzvanou hypertyreózou. A to z jednoho prostého důvodu. Nikde se o její homeopatické léčbě nepíše a všechny takto postižené pacienty čeká dříve nebo později operace, do které nás lékaři nutí, a domácí vyléčení je posléze nereálné.
Jak se obtíže projevují?
Že máme zvýšenou funkci štítné žlázy lékaři zjišťují pomocí tělesných projevů a výsledků krve. Jedná se o třes rukou, horkokrevnost, impulsivitu, závratě, častý hlad, štíhlost i přes obří porce snědeného jídla, bušení srdce, žíznivost, pocení se, padání vlasů a mnoho dalších. Nutno podotknout, že výše zmíněné ukazatele vyvrátím později.
Jak lékaři “léčí” toto onemocnění?
Standardně se podávají léky na předpis obsahující umělé hormony, které se dávkují zcela náhodně a lékaři dávkování často upravují, neboť se tělo s tímto zásahem nedokáže vyrovnat. Štítná žláza je zkrátka živý orgán, který vyrábí vlastní hormony. Nepotřebuje cizí výpomoc. Pokud se tělo s léky neztotožní do dvou let, často také závisí na věku pacienta, lékař doporučí operaci. Při tomto zásahu se odebere celá nebo “jen” část štítné žlázy. Ta v tento okamžik přestává pracovat sama o sobě a tělo se až tehdy s užívanými léky ztotožní. Uzdravení je však v tuto chvíli zcela nemožné. Je-li pacientka žena do věku pět a třiceti let, lékaři neváhají použít nátlak v podobě nemyslné výhružky, že žena skončí jako neplodná, pokud operaci nepodstoupí. I toto je ničím nepodložená lež.
Proč jsou ukazatele nemoci nesmyslné?
Hladina hormonů, dle které se lékaři řídí při vyhodnocování výsledků, se mění každou minutou našeho života. Je ovlivněna celkovou náladou, jídlem, které jsme pozřeli v předešlých hodinách, nebo emocemi, které jsou taktéž velice proměnlivé. Výsledek z krve tedy ukazuje váš duševní stav v den a hodinu před dvěma až třemi týdny, neboť než se k nám výsledek dostane, uplyne právě tak dlouhý časový úsek. Ostatní fyzické projevy jsou způsobeny z části naší přirozeností, z části nedostatkem vitamínů a z části psychosomatickými obtížemi.
Co způsobuje potíže štítné žlázy?
Celkově v tomto onemocnění platí, že všechno souvisí se vším. Začneme duševním stavem. Zvýšená funkce štítné žlázy je zpravidla problémem v naší hlavě. Trpíme jím proto, že v sobě držíme vztek a staré křivdy. Nedokážeme se přenést přes vnitřní ukřivděné dítě v našem těle. Přesuneme se k fyzickým projevům, jako je žíznivost, pocení, bušení srdce, závratě a častý hlad. Všechny tyto obtíže mají jedno společné. A tím je špatná krev. Může být zanešena stravou, příliš hustá, může obsahovat příliš málo červených i bílých krvinek a krevních destiček. Následkem toho se dostáváme do situace, kdy srdce začne intenzivně bušit a my míváme závratě, protože nemáme dost kvalitní krev, kterou by srdce mohlo okysličit. Následkem těchto komplikací je stres, do kterého se tělo dostává a dochází k nadměrnému pocení a horkosti. Organismus se zkrátka silným bušením srdce přehřívá. Pocením ztrácíme tekutiny, které chce tělo dostat zpátky, a tak neustále pijeme, čímž si však ředíme již nekvalitní krev. Tělo chce získat nějaké živiny, a proto stále jíme a trpíme hlady. Kvůli častému a silnému pocitu hladu se nám však nedostává příliš kvalitní stravy, protože nás nedokáže nasytit. Tělu to nestačí. Z nedostatku živin též dochází k vysušování kůže a padání vlasů.
Poznámka: Komplikace u žen často zhoršuje užívání hormonální antikoncepce v jakékoli podobě, neboť jsou z ní do těla vypouštěny další umělé hormony, které nabourávají přirozený koloběh, a celkově má antikoncepce plno nežádoucích účinků, které již zmíněné potíže jen doplňují.
Jak doma vyléčit svou štítnou žlázu?
Důležitá, ba dokonce nejdůležitější, je emoční rovnováha a intenzivní práce na osobním seberozvoji. Musíme umět pracovat se vztekem i s negativními emocemi. Umět je vyjádřit takovým způsobem, abychom v sobě nic nedrželi. Nejlepší variantou je schopnost přenést se nad jakoukoli situaci. Toto však nedokáže každý a je velice těžké toho dosáhnout. Nikoli však nemožné! Proto věřte, že lepší přístup k sobě samému a ke svému okolí v podobě odbourání vzteku a křivd váš stav výrazně zlepší.
Dalším důležitým krokem je změna jídelníčku. Odpusťte si sůl a mořské plody, které v tomto ohledu nápravě správné funkčnosti štítné žlázy vůbec nepomáhají. Ba naopak, stav zhoršují. Pravidelně doplňujte tekutiny, ideálně holou vodu z kohoutku, avšak nepřehánějte to. Dokupte si doplňky stravy v tabletkách a to konkrétně železo, zinek, hořčík a vitamín C. Tyto tabletky se však v těle vstřebávají jen ze třiceti procent, což znamená, že chybějící vitamíny a minerály musíte tělu dodávat především ve stravě. Skvělým pomocníkem jsou luštěniny, špenát, zelenina, ovoce a oříšky. U nich však opět pozor na množství soli!
Samozřejmostí je úplné vysazení předepsaných léků. Pro klid na duši doporučuji nosit v peněžence několik léků s sebou pro případ, že by se vám přitížilo. Například kdyby na vás přicházela silná závrať, zapijete si tabletku. Takové stavy však zpravidla nenastávají. Celá tato akce je pro váš osobní klid. Za nutnost považuji pravidelné měření srdečního tepu domácím měřidlem tlaku. Srdeční tep člověka s průměrným BMI by se v klidové poloze neměl přehoupnout přes 85 tepů za minutu.
Vyhýbejte se všem potravinám, které obsahují jód. Patří mezi ně třeba sýry, mořské plody, višně, třešně, sůl a veškeré průmyslově vyrobené potraviny.
A co dál? Pro dobrý pocit si můžete jednou za čas zajít na odběr krve. Výsledky však budou vycházet pozitivně už ve chvíli, kdy zapracujete na svém vnitřním rozpoložení.
Příběh na závěr
Své léky jsem vysadila v únoru roku 2016. Jsou to téměř tři roky. I nadále jsem docházela na pravidelné kontroly, aniž by moje lékařka cokoli tušila. Všechny testy vyšly nad očekávání výborné i přesto, že jsem měla brát jednu tabletku Thyrozolu denně. Lékařka se pravdu dozvěděla na jaře roku 2018 a od té doby na kontroly nechodím. Vše je v pořádku. Jediné omezení spočívá v tom, že zkrátka nemohu jíst mořské plody několik dní v kuse. Občas je dobré dát si dva týdny pauzičku.
Tomtu rozhodnutí předcházela kontrola každé tři měsíce, kdy jsem byla nucena odevzdat tři ampulky své drahocenné krve. Ze strany lékařek jsem byla vystavena stresu, nátlaku k operaci, kterou jsem odmítla, nebo výhružkám o mé plodnosti. Moje první lékářka mě léky předávkovala, když mi bylo třináct a já rázem trpěla na sníženou funkci a ztoustla jsem na neuvěřitelných sedmdesát pět kilogramů. Ta paní neměla ani ponětí, co dělá. Natož, aby mne léčila. Svého rozhodnutí nelituju a věřím, že tato zkušenost může pomoci ostatním lidem.