Hrozba koronaviru a onemocnění s názvem COVID-19 doslova ochromilo většinu zemí světa. Bohužel se to nevyhnulo ani České republice, kde počet nakažených neustále stoupá. V souvislosti s tím jsme ze všech stran neustále zásobováni novými a novými zprávami a je nyní více než složité se v tom všem orientovat. Za tímto účelem vznikl tento článek, jenž by Vám měl dát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy. Najdete zde základní fakta o koronaviru, ale podíváme se také na způsoby prevence, jak nákaze nejlépe předejít. Nicméně je potřeba i nadále sledovat zpravodajství, protože situace a s ní spojené úkony se každou chvíli mění. Čili i některá fakta, která se v tomto článku objeví, nemusí být již zakrátko aktuální.
Základní fakta
- Co je koronavirus a jak se přenáší?
Koronavirus je v širším slova smyslu virus, který způsobuje onemocnění různé závažnosti od kašle, problémů s dýcháním a zvýšené teploty, až po závažnější komplikace jako jsou dýchací onemocnění nebo infekce. Virus se přenáší z člověka na člověka na bázi kapénkové infekce (vzduchem).
- Co je to SARS-Co V-2 a COVID-19?
SARS-Co V-2 (původně 2019-nCoV) je označení pro tzv. „nový koronavirus“, který se objevil poprvé v prosinci 2019 v Číně, COVID-19 je pak označením pro nemoc, kterou koronavirus způsobuje.
- Jak se COVID-19 projevuje?
Nejčastěji zasahuje horní a dolní dýchací cesty a spojivky. Inkubační doba nemoci se pak pohybuje mezi 2-14 dny. Po nakažení přicházejí neustupující horečky, které mohou být podpořeny bolestmi kloubů, svalů a kašlem.
- Další příznaky
Příznaky viru jsou jinak velice podobné chřipce, tudíž zvýšená teplota, dušnost, kašel, bolesti svalů a únava. U některých může vyústit až k zápalu plic a s ním spojené selhání dýchání
- Koho COVID-19 postihuje?
Nejohroženějšími skupinami jsou senioři, děti, chronicky nemocní a osoby s oslabenou imunitou.
- Existuje vakcína proti nákaze COVID-19?
Prozatím nikoliv, avšak na jejím vývoji pracují vědci z různých koutů světa.
Prevence před koronavirem
- Jak se mohu chránit před nakažením COVID-19?
Především je potřeba dodržovat základní pravidla hygieny – mýt si často ruce (mýdlem), vyhýbat se nemocným, používat dezinfekci na ruce, vyvarovat se místům s vysokým počtem osob, zakrývat si ústa při kašli kapesníkem nebo rukávem (ne rukou!). Rady, které se objevují především na sociálních sítích, viz, že k prevenci před COVID-19 dopomůže pití alkoholu či konzumace česneku a další domácí metody, nejsou prokázané. Rozhodně se na ně tedy nespoléhejte!
- Ochrání mě před nakažením COVID-19 textilní rouška?
Neochrání. Roušky se hodí spíše pro již infikované, aby nenakazili další osoby. Ochranu zajistí pouze respirátor se stupněm filtrační ochrany proti virům. Do jisté míry také speciální roušky vyrobené za pomoci nanotechnologií.
- Projevují se u mě příznaky, co mám dělat?
Nepanikařit. To je důležité. Ne každý, kdo na sobě pociťuje příznaky nemoci, musí být nutně infikován COVID-19 (nezapomínejme, že v této roční době jsou obvyklá chřipková onemocnění, které jsou rovněž nebezpečná, ale dokážeme je lépe léčit). Aby se o infekci COVID-19 dalo uvažovat, musel být daný jedinec v kontaktu s někým, kdo byl infikován.
- Na koho se mám obrátit, když se chci nechat vyšetřit na přítomnost COVID-19?
Nejprve telefonicky na svého registrujícího lékaře či lékařskou pohotovostí službu. Popřípadě můžete oslovit místní krajskou hygienickou stanici, která Vám poskytne informace o dalším postupu.
Léčba
- Jak se léčit?
Dosud není určen žádný konkrétní postup, avšak používají se běžně dostupné léky. Je potřeba podpůrnou léčbu zahájit okamžitě. Léčba je však individuální a záleží na konkrétním pacientovi.
- Je mi nařízena karanténa, co mám dělat?
Být doma. V klidu. Nevycházet a dodržovat režim, jenž hygienikové nařídili. Rovněž je potřeba být ohleduplný a držet se stranou od dalších lidí. V případě, že sdílíte domácnost s někým dalším, je potřeba se od něj izolovat. Ideálně mít samostatnou místnost. Pro všechny členy domácnosti pak platí nutnost zvýšené hygieny a povinnost využívat ochranné pomůcky. Vyvarujte se také fyzických doteků a udržujte bezpečnou vzdálenost.
- Jsem v karanténě, mohu mít návštěvy?
Návštěvy jsou zakázány. Výjimky tvoří pouze nutné (!) případy, během nichž použijte roušku a udržujte bezpečnou vzdálenost. V případě zhoršení zdravotního stavu kontaktujte hygienickou stanici a linku 112. Za porušení karantény můžete dostat pokutu až 3 miliony Kč!
- S kým se mohu poradit?
K dispozici jsou infolinky Státního zdravotního ústavu a jednotlivých pojišťoven. Případně oslovte svého praktického lékaře či příslušnou krajskou hygienickou stanici, kde vám budou podány další informace. Pakliže se vám hned nepodaří spojit, nepanikařte. Jednotlivé linky v souvislosti se stávajícím obrovským zájmem o problematiku mohou být přetížené.
Nová informační linka v souvislosti s koronavirem: 1212
V případě vážných zdravotních problémů či ohrožení života volejte linky 155 a 112.
Infolinka Státního zdravotního ústavu
- 724 810 106
- 725 191 367
- 725 191 370
Infolinky zdravotních pojišťoven
- VZP: 952 222 222
- VoZP: 844 888 888
- ČPZP: 810 800 000
- OZP: 261 105 555
- ZP ŠKODA: 800 209 000
- ZPMV: 844 211 211
- RBP: 800 213 213
Důležité odkazy
- Vyhlášení nouzového stavu vládou ČR
- Informace na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR
- Informace na webu Ministerstva vnitra ČR
- Informace ne webu Ministerstva dopravy ČR
- Informace na webu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR