Časté změny teplot, déšť a silný vítr, ponuré dny bez zářícího sluníčka. Podzimní sychravé počasí pravidelně testuje naši imunitu, která bohužel často není tak silná, jak bychom si přáli. Pravidelně tak musíme obstát v boji s rýmou, kašlem, zvýšenou teplotou a bolavým tělem. Jak vyhrát se ctí a co dělat, abyste příště bojovat vůbec nemuseli?
Příznaky virózy
Průběh virózy je poměrně rychlý, první příznaky se objeví v rozmezí jednoho až tří dnů od nákazy. Obvykle se nejdříve objeví bolest v krku, poté kýchání, rýma, zvýšená teplota a pocity slabosti a bolestitěla.
Další projevy nachlazení jsou poměrně individuální. Může se přidat také mírný kašel, horečky, zažívací obtíže či bolesti hlavy. S vysokou teplotou často dochází k zimnici, pocení a třasu. Člověk je citlivý na světlo i hluk.
Příznaky by měly samy vymizet během čtyř až deseti dní s výjimkou kašle. Ten vás může trápit i dva týdny.
Léčba virózy
To, že viróza dokáže odeznít sama, však neznamená, že byste ji neměli vůbec léčit. Obvykle vám bude stačit dostatečný klid na lůžku, zvýšený příjem vitamínů a tekutin a volně prodejné medikamenty na bolest v krku, kašel, rýmu, případně na vysokou teplotu. Zvýšené teplotě do 38 °C se však zbytečně nebraňte, má pro tělo ozdravný význam.
Na druhou stranu teploty nad 38 °C jsou již na pováženou, ani lékaři se v této oblasti neshodují. „Horečka výrazně omezuje růst a množení virů i bakterií. Při teplotě nad 39,5 °C ztrácí většina virů a bakterií schopnost rozmnožovat se a hyne,“ říká internista MUDr. Lukáš Dostal.
„U takto vysoké teploty už negativa horečky převažují nad jejím přínosem. Je pravda, že taková tělesná teplota už skutečně hodně účinně ničí bakterie nebo viry, ale zároveň hodně zatěžuje ledviny, srdce a vůbec oběhový systém, což může být pro oslabeného jedince nebezpečné,“ oponuje praktická lékařka Jana Vondráková.
Vaše tělesná teplota by jednoznačně neměla přesáhnout 40 °C, kdy je horečka již životu nebezpečná. Delším vysokým horečkám by se měli raději vyvarovat děti, těhotné ženy a starší lidé.
Virózu nikdy nepřecházejte
Na čem se však lékaři jednohlasně shodují, je, že byste virózu nikdy neměli přecházet. Ačkoliv léčba zahrnuje pouze klid na lůžku, pro řadu lidí je to něco nemyslitelného. S probíhajícím nachlazením chodí stále do práce, neodpočinou si a nedopřejí si ani dostatečný a kvalitní spánek.
Lékaři varují, že ani virózy není dobré podceňovat. Kromě toho, že ohrožujete okolí nákazou, může se nemoc rozvinout v závažnější komplikace, případně se vracet s horším průběhem. Typickým následkem přechozených respiračních viróz jsou záněty průdušek, zápaly plic či záněty dutin. Objevit se mohou také záněty srdečního svalu či problémy s klouby.
Pamatujte, že následky neléčených onemocnění se sčítají v průběhu celého života. Pokud tedy pravidelně přecházíte jedno nachlazení za druhým, je vysoká pravděpodobnost, že o pár let později se dlouhodobě oslabený organismus projeví.
Raději se proto smiřte s tím, že vás nachlazení na chvíli vyřadí z provozu, neignorujte jej a odpočiňte si. Čím dřív se totiž rozhodnete nemoci postavit, tím rychleji ji překonáte.
Účinná prevence proti nachlazení
A jak se podzimním virózám vyhnout? Tou nejlepší prevencí je zdravý životní styl – pravidelné posilování imunity, zdravá strava, dostatečný příjem tekutin a vitamínů.
Posilujte imunitu
Základem všeho je silná imunita. Tu byste měli utužovat pravidelně po celý rok. Jak na to?
- Otužujte se – lepší obranyschopnost si zajistíte pravidelným otužováním, např. navštěvováním sauny. Nebudete tak citliví na střídající se nízké a vysoké teploty a lépe tak ustojíte proměnlivé počasí.
- Odpočívejte – psychické i fyzické přetažení jsou doslova pozvánkou pro viry. Dopřejte si pravidelný odpočinek od každodenního shonu.
- Nepodceňujte počasí – svítící sluníčko dokáže pořádně zamotat hlavu. Máte takovou radost, že zase vysvitlo, že vyrazíte jen lehce oděni? Pamatujte, že podzim může být zrádný a slunce může rychle vystřídat déšť. Raději prakticky oblečení vrstvěte.
- Spěte dostatečně – nedostatek spánku je dalším faktorem, který snižuje vaši imunitu. Nepodceňujte proto jeho kvalitu a dopřejte si pravidelný osvěžující spánek dle zásad spánkové hygieny.
- Procházejte se a cvičte – ke zdravému životnímu stylu neodmyslitelně patří pravidelný pohyb. Kromě cvičení si naordinujte i dlouhé procházky. Prospívají metabolismu a zlepšují duševní zdraví. Navíc můžete cvičením strávit příjemný čas s dětmi.
Doplňujte tekutiny
Správná hydratace organismu je zcela zásadní pro vaše zdraví. Dehydratace tělo zbytečně vysiluje, čímž snižuje vaši obranyschopnost. Za den vypijte cca 20–40 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Pijte v pravidelných intervalech po celý den, tělu neprospěje, pokud budete hodiny žíznit a pak rychle vše dohánět za pár minut.
Kromě klasické čisté vody, která je pro tělo nejlepší, můžete na podzim pít také bylinné čaje a ovocné či zeleninové šťávy. Z bylinek působí na imunitu blahodárně čaj z šalvěje, echinacey, heřmánku, ženšenu či zázvoru.
Do čaje si nezapomeňte přidat med a citrón. Med je přírodním zdrojem vitamínů A, C, E a řady minerálů, jako jsou vápník, draslík či hořčík.
Obohaťte váš jídelníček
Také vyvážená strava dokáže ovlivnit sílu vaší imunity. Neměli byste zapomínat zejména na dostatek ovoce a zeleniny. Do svého jídelníčku zařaďte také mořské ryby, které obsahují důležité nenasycené mastné kyseliny. Lékaři doporučují jíst alespoň dvakrát týdně porci ryb a plodů moře.
Na podzim si také pravidelně dopřejte kvalitní vývar obsahující aminokyseliny, které pomáhají při regeneraci a hojení. V dobře připraveném vývaru najdete také minerály, jako jsou vápník, hořčík či draslík, dále kolagen, chondroitin aj.
Vsaďte také na osvědčená přírodní antibiotika našich babiček, jako jsou česnek či křen.
Nezapomínejte na vitamíny
S nachlazením si většina lidí správně spojuje vitamin C, který pomáhá tělo chránit a posiluje jej. Neměli byste však zapomínat i na řadu dalšíchvitamínů a minerálů, které vaše tělo potřebuje.
Potřebné látky můžete doplňovat jednak stravou, jednak kvalitními doplňky stravy. Optimální je kombinace obojího, protože stravou obvykle nejste schopní dosáhnout správného množství.
V boji proti podzimním virózám vám pomůžou zejména vitamin A, B komplex, zmiňovaný vitamin C, antioxidanty, jód, zinek či měď. Vhodné jsou také doplňky na bázi betaglukanů, např. přípravky z hlívy ústřičné.