Detoxikace organismu bývá zpravidla spojována s jarním obdobím, ale i podzim je vhodný pro detoxikaci organismu, a to jak v lehké formě, při níž je možné pít bylinné čistící čaje nebo držet detoxikační čili očistnou kúru.
Podzimní detoxikace pomáhá k přípravě na zimní období, při správném postupu napomůže k získání energie, posílení imunitního systému, redukci hmotnosti, a především k celkovému zlepšení fyzické i psychické stránky.
Některé toxické látky mají tendenci se hromadit v lidském těle, ale není možné je spojovat pouze s životním prostředím. Nejvíce toxických látek se v lidském organismu hromadí v důsledku špatného životního stylu, až již jde o kouření, nevhodné stravovací návyky nebo třeba dlouhodobé užívání léků.
Různé druhy detoxikace
Je řada druhů detoxikace organismu, kdy rozhodnutí mezi jednotlivými druhy by mělo být podloženo tím, čeho chceme detoxikací dosáhnout, jestli jde o prevenci nebo je k detoxikaci přistupováno pro existující potíže.
Kupříkladu s játry, ledvinami, lymfatickým systémem apod., zda-li má být spojena detoxikace s redukcí hmotnosti, nebo se jedná o prevenci před onemocněním a zdravotními potížemi nebo celkovou změnu životního stylu.
Pokud se rozhodneme provádět detoxikaci sami doma, je přinejmenším vhodné si o detoxikaci získat nějaké informace, a to nejen o samotné očistné kůře, ale také o její vhodnosti vzhledem k zdravotnímu stavu, zda je možné kombinovat různé způsoby detoxikace, jak dlouho by měla trvat atd.
Knihy o detoxikaci, které pomohou
Zdroje těchto informací jsou nesčetné. Publikace „Domácí očista těla: Detoxikace organismu – Upevňování zdraví, Brigitte Sandersová, Fontána 2017“ pomůže k osvojení detoxikačních technik, které je možné provádět doma a přehledně představuje tělesné systémy úst, ledvin, jater, žlučníku, střev a buněk.
Zdravá strava pomáhající detoxikaci nemusí být nudná ani jednotvárná, řadu receptů lze nalézt v publikaci „Detox kuchyně, Svojtka 2017“. Detoxikaci lze provádět i při vysokém pracovním vytížení bez vysokých nároků na přípravu, ideálním řešením jsou smoothies, které je možné si připravit dle vlastní chuti, receptů je nepřeberné množství.
Smoothies napomáhá látkové výměně, může se jím nahradit jídlo a zaručuje příjem potřebných látek pro organismus. S odzkoušenými recepty je možné se seznámit v publikaci „Detoxikační smoothies: Zdravé nápoje pro očistu organismu, Nicole Staabsová, Vašut 2017“.
Správně zvolená detoxikace může pomoci i při řadě zdravotních potížích spojených s civilizačními chorobami, a to nejen redukcí hmotnosti, ale je vhodné přistoupit k detoxikaci i při onemocnění žlučníku, slinivky, žaludku, ledvin, kdy se autoři těchto publikací zaměřují na zpestření stravy, upozorňují na vhodné a nevhodné potraviny při konkrétním onemocnění či potížích.
Při intoleranci některých potravin je časté, že se při stravování přistoupí k určité jednotvárnosti, protože příprava pestré, zdravé, stravy je ztížena.
V posledních letech již není problém vybrat si z potravin vhodných při intoleranci laktózy nebo lepku, ale s širší nabídkou potravin by měla jít ruku v ruce schopnost z těchto potravin sestavit zdravý jídelníček, a to nejen při detoxikační kůře.
Jak již bylo uvedeno shora, při volbě detoxikační kúry je třeba si uvědomit, co je jejím cílem, s čímž souvisí i délka kúry.
Ke všem návodům je však třeba přistupovat tak, aby nám vyhovovaly a je vhodné je doplnit pohybem, dostatkem spánku a snížením vypětí.
Další publikace vhodné k řešení zdravé detoxikace organismu najdete zde.