Spánek je pro většinu z nás příjemná rutina, při níž si můžeme po náročném dni odpočinout a nabrat nové síly. Ačkoliv stále není zcela jasné, jak fungují všechny fyziologické funkce spánku, víme, že se bez něj neobejdeme. Proč tomu tak je a co vlastně hrozí, když nespíte?
Proč spánek potřebujete
Kvalitní spánek je základním předpokladem pro správné fungování nervové soustavy. Ovlivňuje činnost mozku, schopnost koncentrace i celý imunitní systém. Spánek pomáhá tělo regenerovat, a to v non-REM fázi. Ta tvoří celých 75–80 % celkové doby spánku, zbylých 20–25 % označujeme za REM fázi, ve které vznikají vaše sny. Přečtěte si více o jednotlivých fázích spánku.
Důsledky nedostatku spánku
Málokdo však může říct, že se pokaždé ráno vzbudí odpočatý a vyspaný. Někdy máte problém usnout, jindy vás stále něco probouzí a občas se prostě brzy probudíte a už nezaberete, ač byste rádi. Na vině můžou být starosti, plačící dítě, rušno na ulici či špatná životospráva.
Kromě pocitů únavy a chybějící energii se nedostatek spánku projeví i na vašem vzhledu, obvykle otékají víčka, objeví se kruhy pod očima a celková bledost.
Tyto nepříjemnosti se však dají v malém měřítku zvládnou. Problémem je spíše pravidelné ponocování, které může mít mnohem závažnější důsledky, jako jsou zdravotní a psychické potíže.
Nepodporujte pravidelné ponocování
Bohužel občas si za problémy můžeme sami. Nový díl seriálu, rozehraná hra, večírek s přáteli nebo zajímavá kapitola knihy. Ospalost tak dlouho protahujete, až najednou nemůžete vůbec usnout? Na takové chvíle si dávejte opravdu pozor, nejen že si následující den ponesete následky v podobě únavy, ale můžete si rozhodit celý spánkový režim a mít problémy s usnutím i další noc.
Speciální kategorií jsou podnikatelé a živnostníci, kteří jsou schopni kvůli důležitému deadlinu probdít celou noc. Blog Tuhý Kořínek se nedávno zaměřil na průzkum v této oblasti a ukázalo se, že až 74 % respondentů ulehává před půlnocí a nejčastěji vstávají už v 6 hodin ráno.
Snažte se vyhradit si pro spánek dostatek času a ponocování omezte na minimum. S kvalitním spánkem budou nejen vaše pracovní výkony mnohem lepší.
Když je nespavost nemoc
Dlouhodobá nespavost je jednoznačně vážná a neměli byste ji podceňovat. Svůj stav byste rozhodně měli konzultovat s lékařem, pokud problémy se spánkem trvají déle jak 1 měsíc. A o jaké problémy se přesně jedná?
Insomnie neboli nespavost se vyznačuje obtížným usínáním a probouzením se v brzkých ranních hodinách s pocitem, že už neusnete. Následkem insomnie je únava, malátnost, podrážděnost, zhoršená koncentrace, ale také vážné psychické poruchy a poruchy vnímání.
Dalším rozšířeným problémem je spánkové apnoe neboli porucha dýchání ve spánku. Ta se projevuje nadměrným chrápáním, které střídají výpadky dechu, tzv. apnoické pauzy. Zástava dechu je samozřejmě velmi nebezpečná, proto se tato porucha řeší speciálním dýchacím přístrojem, který nemocnému pomáhá dýchat.
Poruch spánku existuje celá řada, proto v případě, že váš spánek není dlouhodobě osvěžující, nesnažte se odhalit diagnózu na vlastní pěst a raději vyhledejte specializované spánkové centrum. Těch je po celé České republice celá řada – podívejte se na kompletní seznam spánkových laboratoří a jak vyšetření probíhá.
Zajímá vás zdravý spánek?
Chcete se o spánku dozvědět více? Sledujte zajímavý blog vyspise.cz, který přináší pravidelné informace o spánku a o všem, co k němu patří. Dozvíte se např. jak se zbavit chrápání, co znamená noční pocení nebo proč se vám zdají sny.