Hormonální antikoncepce je v rozvinutém světě jednou z nejčastěji využívaných metod ochrany před nechtěným otěhotněním. Na antikoncepční pilulky se na světě spoléhá více než sto milionů žen. Princip fungování pilulky je založen na takové malé biochemické lsti, antikoncepce totiž obsahuje hormony, jejichž přítomnost dokáže přesvědčit ženské tělo o tom, že se nachází ve stavu těhotenství. V takovém stavu nedochází k ovulaci – neuvolňují se vajíčka. Hormony, které jsou tělu prostřednictvím antikoncepčních pilulek podávány, jsou Estrogen a Gestagen. Tyto hormony pak nahrazují vlastní hormony ženského těla, do jisté míry nad ním přebírají kontrolu a výsledkem jsou pak ony požadované efekty, jako je ochrana před otěhotněním nebo pravidelný menstruační cyklus. Ačkoliv je základní princip fungování hormonální antikoncepce vždy stejný, přece jen lze mezi různými druhy pilulek narazit na určité rozdíly, které souvisí se způsobem, jakým jsou zmíněné hormony ženskému tělu dávkovány.
První druh pilulek charakterizuje to, že jsou všechny pilulky v balení stejné, v takovém případě hovoříme o jednofázových pilulkách. V druhém případě se pak v balení vyskytují pilulky s odlišným množstvím hormonů a tento způsob dávkování je označován jako vícefázový. Jak již bylo naznačeno, rozeznat tyto dva druhy není těžké. V případě vícefázového dávkování jsou v balení různé pilulky lišící se barvou. Na konkrétním druhu hormonální antikoncepce záleží i schéma užívání. Existují balení o 21 pilulkách, po kterých následuje 7-mi denní pauza, balení obsahující 22 pilulek s následnou 6-ti denní pauzou nebo balení s 28-mi tobolkami, které se užívají nepřetržitě, bez pauzy. Důležité je, že před otěhotněním je žena chráněna i po dobu pravidelné několikadenní (7-mi, 6-ti denní) pauzy.
O hormonální antikoncepci ženy většinou začínají uvažovat v souvislosti s ochrannou před nechtěným otěhotněním, ženské tělo ale antikoncepce ovlivňuje různými dalšími způsoby. Pokud se v rodinné anamnéze vyskytuje případ rakoviny vaječníků nebo děložního těla, užívání hormonální antikoncepce snižuje pravděpodobnost výskytu zmíněných vážných onemocnění, a to až o 50 procent. Popsány jsou však i další pozitivní efekty užívání antikoncepce, jedním z nich je snížení výskytu zánětů vejcovodů, vaječníků i zánětů pánevního dna (ty mohou vést až k neplodnosti!).
Čeho si však žena brzy všimne a přímo to ovlivní její život krátce po začátku užívání antikoncepčních pilulek je naprosto pravidelný menstruační cyklus. Pomocí hormonální antikoncepce lze menstruaci i kontrolovat a oddalovat. Na světě je ale jen málo věcí černých nebo bílých a je proto na místě k výhodám a pozitivům užívání prášků přidat i jevy negativní. Z tohoto pohledu je nejprve nutno zmínit rizika související s anamnézou. Používání hormonální antikoncepce je nepřípustné v případě, že žena prodělala žilní trombózu nebo embolii. Stejně tak jsou faktory proti užívání vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, onemocnění jater nebo určitá nádorová onemocnění atd. Kromě toho může vést užívání pilulek k přibývání na váze, zvýšené únavě, nevolnostem a dalším, nepříjemným jevům od vyrážky po změny v chuti na sex. Hormonální antikoncepce se navíc může vzájemně „rušit“ s některými léky.
O „prášcích“ by se dalo psát ještě velmi dlouho, koneckonců informací o nich je v hlubinách internetu nepřeberné množství. Nikdy ale v této souvislosti nezapomeňte na základní pravidlo, které se netýká zdaleka jen gynekologie – pokud budete mít o léčivech jakoukoliv pochybnost či problém, vždy jej konzultujte s lékařem.