Aby nás imunitní systém účinně chránil před infekcemi a nemocemi, potřebujeme stálý a vyvážený přísun nezbytných vitaminů a minerálních látek. Nadměrně aktivní imunitní systém však naopak zhoršuje stav lidí trpících nemocemi, jako jsou artritida a roztroušená skleróza. Faktorů, jež mohou nepříznivě ovlivnit činnost imunitního systému, je mnoho: nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu, zažívací poruchy a vdechování těžkých kovů, například kadmia, olova a rtuti, tabákový kouř a jiné formy znečištění vzduchu. Dostanou-li se polutanty a další jedovaté látky do těla, je účinnost minerálních prvků a vitaminů obsažených ve stravě vždy ohrožena.
Spojenec proti rakovině
Imunitní systém hraje významnou úlohu v boji proti rakovině. Vědci se domnívají, že součástí imunitního systému jsou zvláštní bílé krvinky, takzvané zabijácké buňky, jež dokážou identifikovat nádorovou buňku pomocí změn v její povrchové membráně. Pomocné bílé krvinky pak umožní zabijáckým buňkám rychle se rozmnožit. Jakmile jich je dostatečné množství, navážou se na nádorové buňky a zničí je.
Úloha stravy
Chcete-li si zvýšit přirozenou odolnost vůči nemocem, zajistěte svému tělu dostatečný přísun vitaminů a minerálních prvků včetně antioxidantů a přírodních ochranných látek, bioflavonoidů, obsažených v rostlinách. Antioxidanty pomáhají neutralizovat volné radikály, které vznikají v rámci přirozených obranných mechanismů lidského těla.
Dobrým zdrojem minerálních prvků jsou ryby, drůbež, libové maso, nízkotučné mléčné výrobky, obilniny a luštěniny (hrášek, čočka, fazole). Beta-karoten obsahující potraviny jako špenát, sladké brambory a mrkev.
Nedostatek vitaminu B12 zvyšuje riziko onemocnění takovými chorobami, jako je například tuberkulóza. Tento vitamin se nachází v mase, vejcích, rybách a obohacených obilninách.
Vitamin C naleznete ve většině druhů ovoce a zeleniny: přiměřené dávky (do 200 mg denně) zvyšují hladinu imunoglobulinů, vytvářených imunitním systémem. Imunoglobuliny jsou krevní bílkoviny, jež se účastní boje proti nemocem jako protilátky. Pro činnost imunitního systému nezbytně potřebujeme také vitamin D (získávaný z tučných ryb), vitamin E (obsažený v olivovém oleji, ořechách, avokádu a celozrnných obilninách) a esenciální mastné kyseliny z rostlinných olejů a rybího tuku.
Poruchy imunitního systému v důsledku nesprávné výživy vznikají nejčastěji z nedostatku zinku. Bohatým zdrojem zinku jsou dýňová semínka a libové hovězí maso. Nejlepším zdrojem tohoto prvku jsou však ústřice. Výzkumná studie provedená nedávno se skupinou starších lidí ukázala, že multivitaminové a minerální přípravky skutečně imunitní odpověď zlepšují.