Tento, v dnešní době velmi častý problém, se vyskytuje zejména u dětí předškolního a raně školního věku. Není neobvyklé, že vaše ratolest občas domů nějakou tu potvůrku donese. Výskyt těchto malých tvorečků není nikterak vzácný a přemnožení nejsou výjimkou. Nejdůležitější je tedy prevence, jako pravidelné kontrolování vlasů. Pokud jste prevenci zanedbali a vy i vaše děti již máte v hlavě černé pasažéry, poradíme vám, jak se jich účinně zbavit.
Jak na ně?
Nejčastějším řešením bývá nákup šamponů proti vším a hnidám a jejich následná aplikace na hlavu poškozeného. Řešení je to snadné, rychlé a v 99% případů naprosto účinné. Pokud si ovšem chcete vyhubení všech vší skutečně pojistit, nechte šampon na vlasech působit alespoň hodinu a celou hlavu, i s ušima, zabalte do plastového sáčku. Obličej nechte samozřejmě odkrytý. Po uplynutí stanoveného limitu důkladně vypláchněte.
Řešením se 100% účinností je nechat se ostříhat, a to tak, že pořádně. Do hola, na ježka. Vši tak nemají kam klást vajíčka a vesele odhopkají někam jinam. Tím se ovšem problém vší nevyřeší, pouze se odsune na někoho jiného.
Možnost, o které málokdo ví, je též nechat si vlasy obarvit. Ale ne u kadeřnice. Ty používají barvy, které v sobě nemají jednu důležitou, pro vyhnání vší podstatnou přísadu. Amoniak. Ano, obarvení si vlasů barvou s amoniakem spolehlivě vyhubí nežádoucí nocležníky. Také vám to ovšem nepěkně poškodí vlasy.
Posledním možným řešením jsou osvědčená stará moudra a recepty našich babiček. Ty na vši používaly petrolej, který je podle nich zaručený. Pokud se vám ovšem nechce riskovat, zkuste ocet. Je prý stejně účinný.
Co potom?
Po provedení kroku číslo jedna by se vlasy měly vyčesat. Takto by se měly zbavit všech vších mrtvolek a hnid. Také je nutné vlasy sledovat a preventivně pravidelně vyčesávat. Na vyčesávání nechtěných potvůrek je určen speciální hřeben, tzv. “všivák”. S ním toho vyčešete více, než s jakýmkoliv jiným hřebenem.
Rady na závěr
Během toho, co jsou ještě vši naživu a vesele si žijí ve vaší hlavě, omezte co nejvíce styk s jinými lidmi. Zdržujte se co nejvíce doma, dokud nebude po všem. Pokud jsou postiženými vaše děti, nechte je doma, omluvte je ze školy či ze školky, ať se z jednoho případu nevyklube celá pandemie. Pokud by se totiž mezi dětmi rozšířily vši, váš potomek by je klidně mohl chytit znovu.
Po celkovém zlikvidování všech tvorečků důkladně vyperte a ukliďte dům. Zaměřte se převážně na prostory, kde se „nakažený“ zdržoval nejvíce. Vyperte všechno oblečení a lůžkoviny, vyčistěte pohovky, křesla a polstrované židle. V extrémním případě se pusťte i do záclon a koberců.
Hnidy jsou totiž zákeřné a dokáží přežít i v extrémních podmínkám. Mohlo by se tedy lehce stát, že pokud by jste důkladně neuklidila, vši by se mohly velmi rychle vrátit.