Doplňky stravy a jejich účinky

Doplňky stravy, jak už jejich název napovídá, jsou přípravky, které jsou určeny k doplnění vitaminů, minerálů a jiných účinných látek, které jsou v těle z různých důvodů nedostatkové nebo žádoucí.

Jen stěží se dnes najde člověk, který by o sobě mohl říct, že stravou přijímá dostatečné množství všech potřebných živin a nemá tak potřebu jejich dodatečného doplnění. Teoreticky samozřejmě stravou lze dodat všechny potřebné vitaminy, minerály a ostatní živiny, prakticky je to ovšem z mnoha důvodů nereálné:
– současné potraviny jsou nutriční hodnotou velmi vzdálené těm z dob našich babiček – půda neobsahuje potřebné množství živin, které by mohly být předány do potravin a surovin
– potraviny nejíme čerstvě sklizené, skladováním či konzervací a tepelnou úpravou se velká část živin ztrácí
– nemáme čas denně pečlivě sledovat, co přesně a jaké množství jíme
– často a rádi dáváme přednost potravinám, které nám chutnají více než čerstvá zelenina, a také náš jídelníček není dostatečně pestrý a vyvážený
– kvalitní potraviny nejsou vždy dostupné (z důvodu sezonnosti, ceny či času)

Většině z nás nejčastěji chybějí tyto nutriční látky:
– vláknina
– vitaminy D, C a B9(kyselina listová)
– nenasycené mastné kyseliny
– jód, zinek, hořčík

Jak doplňky stravy správně užívat
Nedostatek určitého minerálu či vitaminu v organismu se neprojeví okamžitě obtížemi či onemocněním. Pokud ovšem máte dlouhodobě správné množství všech potřebných látek, snáze se vyrovnáte s každodenními maličkostmi, jako jsou únava, stres, střídání počasí, vliv znečištěného životního prostředí a další. Vaše tělo se také bude lépe regenerovat a čistit (zbavovat se produktů metabolismu a odpadních látek, které nepotřebuje) – díky tomu se snáze zotavíte z běžných i závažnějších chorob, budete se celkově cítit lépe a budete mít více energie.

Dostatečné množství všech vitaminů a minerálů hraje velkou roli i při snaze udržet si štíhlou linii – organismus nemá potřebu se zásobit, protože netrpí žádným nedostatkem. Je důležité, abyste si tento fakt uvědomili před tím, než v rámci redukční diety začnete omezovat příjem potravin. Pokud se totiž významně sníží příjem potravy, klesne tím i příjem důležitých živin a organismus začne strádat a šetřit. Za takových podmínek pak není možné zdravé ani trvalé zhubnutí.

Doplňky stravy by měly být užívány s rozmyslem a účelně. Je zbytečné užívat jich velké množství, ať už preventivně, či na podporu hubnutí či zdravotního stavu. Je to nákladné a mnohdy také kontraproduktivní. Například při užívání velkého množství vlákniny se může snížit vstřebávání jiných látek z potravy, vitamin E a železo užívané současně zase vzájemně ruší svůj účinek. Při dlouhodobém používání doplňků může také nastat stav nadměrného ukládání některé látky (to hrozí zejména u vitaminů rozpustných v tucích – A, D – a u některých minerálů a stopových prvků, například sodíku, draslíku či zinku). Doplňky stravy nejsou léky (i když v některých případech mohou mít stejné účinky) a jejich užívání podle přiloženého doporučení je vždy bezpečné. Pokud ale berete léky a nejste si jisti, zda by nemohlo současné užívání doplňků stravy jejich efektivitu, poraďte se nejprve se svým lékařem.

Doplňky stravy při hubnutí
Neexistuje žádná zázračná pilulka, která by vás navždy zbavila nadváhy! Vždy je nutné nejprve upravit jídelníček, začít pracovat na dlouhodobé změně životního stylu a najít optimální pohybovou aktivitu. Některé doplňky stravy však mohou redukci váhy podpořit.

Chrom je stopový prvek, který se přirozeně vyskytuje v lidském organismu. Společně s dalšími látkami je důležitý pro správnou činnost inzulinu (hormonu, který je zodpovědný za správné hospodaření s cukry a tuky přijatými stravou). Chrom pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru a tlumit chuť na sladké, tím tedy může při redukci váhy pomoci. Velmi užitečný může být zejména pro ty, kdo se léčí na vysokou či kolísavou hladinu krevního cukru. Na trhu jsou přípravky s chromem jak organicky, tak anorganicky vázaným. Denní doporučená dávka je zhruba 50 – 200g, k vyšší hranici by měli směřovat především lidé s vysokým množstvím jednoduchých cukrů ve stravě, lidé s příznaky cukrovky, silnými chutěmi na sladké a sportovci, ostatním stačí dávka nižší.

CLA (Conjugated Linoleic Acid) – konjugovaná kyselina linolová, jejímž úkolem je uvolňování tukových zásob pro tvorbu energie. Zejména při sportu a pohybové aktivitě jsou díky CLA mobilizovány pro uvolňování energie tukové zásoby, neděje se tak tedy na úkor svalové tkáně. CLA také zabraňuje opětovné tvorbě tukových zásob, působí preventivně proti rakovině a cukrovce a má také podíl na snížení hladiny cholesterolu. Jako doplněk stravy by ji měli užívat vegetariáni a lidé, kteří obecně málo jedí maso. Doporučené množství CLA se pohybuje mezi 2 až 5g denně ve dvou až třech dávkách.

Extrakt ze zeleného čaje podporuje v organismu tvorbu tepla, při jeho dodání se tedy i za běžné činnosti spaluje více energie než obvykle. Doprovodným jevem je ovšem i zvýšení tepové frekvence a krevního tlaku – kardiaci a lidé s oběhovými potížemi by se mu tedy měli spíše vyhnout, nebo se o jeho užívání poradit s lékařem.

L-karnitin je látka, kterou si lidský organismus sám připravuje pro potřeby metabolismu tuků (transportuje tuky v buňce, aby mohly být využity jako zdroj energie). Dodáním karnitinu se posílí přirozený proces přenosu tuků a podpoří se jejich spalování. Má také antioxidační účinky. Karnitin je k dostání v mnoha formách, pro sportovce se většinou vyrábí s přidáním aminokyselin, vitaminů či minerálů. Užívání karnitinu ovšem musí být doprovázené dostatečnou sportovní aktivitou, jinak je neúčinné. Nejvhodnější pro podporu hubnutí s karnitinem je aerobní aktivita – běh či velmi svižná chůze, jízda na kole či rotopedu, běh na lyžích, bruslení, plavání a podobně.

HCA (kyselina hydroxycitronová) je extrakt z jihoindické rostliny Garcinia Cambogia. HCA v organismu podporuje odbourávání sacharidů a zabraňuje tak jejich ukládání ve formě tuků. HCA mimoto potlačuje chuť k jídlu a také pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru. Její působení na redukci hmotnosti je potřeba podpořit pravidelnou pohybovou aktivitou, opět zejména aerobní, jinak je její účinek v podstatě nulový.

Výběr a nákup doplňků stravy
Před nákupem doplňků stravy je potřeba pečlivě zvážit, které látky jsou ve vašem konkrétním případě nedostatkové či žádoucí. Poraďte se určitě s lékařem, lékárníkem či poradcem pro výživu a dostatečně se informujte o serióznosti výrobců a kvalitě produktů. Důležité je pečlivé prostudování informačního štítku a příbalové informace vybraného doplňku. Při čtení etikety se zaměřte zejména na informaci o obsahu účinné látky.
Při výběru hleďte i na cenu, kvalitní doplňky stravy nejsou levnou záležitostí. Pokud narazíte na podezřele levný produkt, pravděpodobně bude obsahovat mizivé množství účinné látky, nebo bude pochybného původu, a tedy i nepříliš bezpečný a efektivní. Ovšem i velmi drahé výrobky nemusejí být adekvátně kvalitní a účinné – i v oblasti zdravé výživy se mnohdy platí za značku.

ROZHODNĚ NEKUPUJTE VÝROBKY, NA KTERÝCH NENÍ UVEDEN OBSAH ÚČINNÉ LÁTKY!