Cvičení v těhotenství

Většina nastávajících maminek si udržuje svoji fyzickou kondici vhodným cvičením i v těhotenství. Cvičení je pro nastávající maminky prospěšné. Pokud to těhotné ženě zdravotní stav dovolí, třicet minut lehké fyzické aktivity ji jen prospěje. Těhotným ženám se doporučuje cvičit 4x týdně asi 30 minut. Lehké cvičení zlepšuje průtok krve, dodává energii, působí proti vzniku cukrovky, pomáhá zlepšit náladu, protáhnout celé tělo, posiluje krevní oběh, což může omezit otoky nohou a chodidel, minimalizuje křeče, odstraňuje svalové napětí a zmírňuje zácpu. Dále cvičení pro těhotné pomůže ženě zvládnout zátěž při porodu a snáze se vrátit do kondice po porodu.

Které cvičení si vybrat, aby bylo bezpečné?
Většina budoucích maminek může bezpečně cvičit po celou dobu těhotenství. V 1. trimestru těhotenství se doporučuje zachovat klid v období, kdy by měly normálně přijít měsíčky. V této době se žena může věnovat procházkám. Pobyt na čerstvém vzduchu je také velice důležitý, přináší duševní klid a relaxaci.
Při výběru sportu by žena měla respektovat pokročilost těhotenství, ale také svůj zdravotní stav. Měla by dbát na to, aby vybraná aktivita byla vhodná pro těhotné ženy a vedla ji zkušená lektorka či lektor. Důležité je minimalizovat množství otřesů v průběhu cvičení, neprospívají vám ani vašemu děťátku. Dále by budoucí maminky neměly provádět násilné protahování a výrazně posilující cviky.
K nevhodným aktivitám patří také jízda na kole, bruslích, běh, lyžování – hrozí zde pád či otřesy, které mohou vyvolat předčasný porod.
Nezapomínejte také na dostatečný příjem tekutin.

Které aktivity jsou tedy vhodné? Zkuste třeba tyto:

  • jóga pro těhotné ženy – pomůže ženě otevřít oblast kyčlí a pánve, naučí se správně zapojovat svaly tak, aby jí pomohly při porodu. Dále se naučí správně dýchat a ovládat svůj dech.
  • pilates pro těhotné ženy – efektivně protahuje a posiluje všechny svalové skupiny, posiluje zádové svalstvo, které zabrání křížovým bolestem. Dále udržuje svaly pánevního dna zpevněné pro samotný porod i po něm a upravuje dýchání.
  • plavání – pomůže uvolnit svaly a klouby, protože voda nadnáší. Žena by si měla k plavání vybrat takové místo, kde nehrozí riziko, že ji někdo kopne, ale také místo, které splňuje hygienické normy.
  • cvičení ve vodě pro těhotné ženy – dochází k uvolnění zádových svalů, kyčelních kloubů a třísel, zlepšuje vitální kapacitu plic, uvolňuje psychiku
  • cvičení na míči pro těhotné – velký míč je ideální pomůckou na cvičení během těhotenství, protože tvar a velikost míče zajišťují podporu a poskytují pohyblivost při různých cvičeních. Při cvičení na míči dochází k stabilizaci břišních svalů, napomáhá prevenci křečovým žílám, napomáhá zádovému a pánevnímu zpevnění, dále posiluje pánevní dno a dochází k uvolnění a relaxaci.

Ve většině měst najdete nepřeberné množství cvičení pro těhotné ženy, které je vhodné navštěvovat od počátku těhotenství až po samotný porod. Pokud je pro těhotnou ženu nemožné dojíždět na pravidelné kurzy cvičení, může si pořídit DVD s cvičením pro těhotné ženy nebo si zkusit najít lekce cvičení na internetu. Vždy ale dbejte na to, aby cvičení prováděl zkušený lektor nebo lektorka.

Budeme rádi, když se s námi maminky podělíte o to, které cvičení Vám nejvíce vyhovovalo.

Použité zdroje:
www.ordinace.cz
www.celostnimedicina.cz
www.klub-maminek.cz
www.babyweb.cz

Napsat komentář