Co s sebou do porodnice?

Určitě si každá z vás klade otázku, co vlastně s sebou do porodnice. A kdy si tašku začít chystat.

Tak, jdeme na to. 🙂

Na různých internetových stránkách se dočtete, že byste si měla sbalit tašku už asi měsíc před porodem. Já jsem si ji chystala už dřív. Nemám ráda, když musím něco dohánět na poslední chvíli.

Jestli věci máte doma zabalené v tašce nebo jsou v obchodě, je to jedno. Záleží na vás. Myslím si, že radši dřív, než později.

V první řadě se přesvědčte, že máte doma pořádnou cestovní tašku. Ono se to nezdá, ale budete ji potřebovat. Pak menší tašku na věci pro miminko a ještě jednu menší tašku, kterou si vezmete s sebou k porodu, budete tam mít doklady a věci určené k porodu – viz. níže. Tu největší tašku s věcmi, které budete potřebovat pro pobyt na šestinedělí, vám manžel/partner donese přímo na pokoj. Většinou porodnice nechtějí, abyste si ji brala s sebou přímo na porodní sál.

Je dobré si zjistit, co vám v porodnici, ve které budete rodit, poskytnou a co ne. Každá porodnice to má jinak a je těžké napsat úplně kompletní seznam pro všechny porodnice. Základ je ale pořád stejný.

Co určitě budete potřebovat, jsou DOKLADY:

  1. občanský průkaz (nebo jiný doklad totožnosti)
  2. kartička pojištěnce
  3. těhotenský průkaz
  4. oddací list (pokud nejste vdaná, budete potřebovat rodný list a souhlasné prohlášení rodičů o otcovství, které vám vystaví matriční úřad v místě vašeho bydliště. (Tento doklad musíte mít, pokud chcete, aby byl otec dítě zapsán v rodném listě a dítě mělo jeho příjmení. Prohlášení lze vyřídit i po narození dítěte, ale praktičtější je udělat to ještě před porodem.).
  5. prohlášení o jménu dítěte – papír s prohlášením o jménu dítěte jsem dostala od své gynekoložky. Dále jsem od ní také dostala papír, co budu všechno potřebovat do porodnice.
    A jak už píši výše, určitě se podívejte i na stránky příslušné porodnice, co budete potřebovat.

Co si vzít s sebou k porodu?

S tím bohužel nemám zkušenosti, jela jsem hned rodit, takže jsem před porodem čas v nemocnici díkybohu nestrávila. Ale našla jsem pro vás tohle:

  1. pohodlná, volná košile, nejlépe s rozepínáním na hrudníku, abyste si mohla miminko hned po narození položit na své tělo – když jsem přijela k porodu, košili jsem dostala. Zkuste si zjistit, jestli to bude ve vaši porodnici potřeba.
  2. přezůvky (možno i gumové do sprchy – budou se hodit v případě, že byste si chtěla ulevit od bolestí masážním proudem vody)
  3. energetické bonbony/hroznový cukr
  4. hodně tekutin, nejlépe pramenitá voda či čaj v termosce (rodičky často nemají při porodu hlad, ale potřebují hodně pít)

Co by si měl vzít manžel/partner k porodu?

  1. pohodlné oblečení, přezůvky a plavky nebo triko pro případ, že by vás doprovázel do sprchy
  2. dostatek jídla a pití (a např. i mince na kávu z automatu)
  3. fotoaparát, případně videokameru (s nabitými bateriemi) pro zachycení prvních okamžiků života nového člena vaší rodiny – opravdu doporučuji, fotky jsou z těchto prvních okamžiků nádherné

Co bude potřeba po porodu – na oddělení šestinedělí?

  1. 2x noční košile (nejlépe s rozepínáním, aby se vám lépe kojilo), pokud se spokojíte s nemocničními, brát si je nemusíte. Já osobně jsem měla svoje, bylo mi to příjemnější. Pokud mohu doporučit, vezměte si košile tři. Bude-li za vámi každý den do porodnice někdo jezdí, můžete si v případě potřeby další košili nechat dovést, ať nemáte tak přeplněnou tašku.
  2. 2x kojící podprsenka – z vlastní zkušenosti vím, že se vám opravdu bude hodit. Kupte si hlavně pohodlnou, ať vás nikde netlačí a dobře vám sedí. Já jsem si vzala do porodnice pouze jednu, byla mi navíc malá a škrtila mě. Takže jsem ji na sobě nesnesla. Jak se mi tvořilo mlíčko, měla jsem košile hned mokré a flekaté. Studilo to a bylo to velice nepříjemné. Takže opravdu dbejte na správném výběru kojící podprsenky, ušetříte si tím nervy.
  3. vložky do kojící podprsenky – určitě je budete potřebovat, abyste neměla mokrou košili, jak píši výše. Vezměte si klidně dvě balení, když je nespotřebujete, budou se vám určitě hodit i doma.
  4. župan – myslím, že v některých nemocnicích jsou župany k dispozici. Já měla svůj. Pokud nechcete běhat po nemocnici jen v noční košili, určitě si ho s sebou přibalte. Moje doporučení, vezměte si nějaký lehčí. Já měla hodně teplý a necítila jsem se v něm dobře. Bylo mi v něm hrozné horko.
  5. poporodní síťované kalhotky – nebo jiné pohodlné bavlněné kalhotky – já si koupila ty síťované a mohu jen doporučit. Nikde mě netlačily, byly příjemné a jsou hlavně prodyšné. Prodávají se jednorázové a nebo pratelné. Doporučuji ty jednorázové, pochybuji, že si pratelné budete chtít v nemocnici přepírat a sušit.
  6. hygienické potřeby:
    a) sprchový gel – pokud možno, kupte si nějaký šetrný a bez parfemace
    b) šampón
    c) tekuté mýdlo – pokud mohu doporučit, vezměte si i tekuté mýdlo s pumpičkou na ruce, je to praktičtější – my ho bohužel v porodnici neměly a musela jsem pořád vytahovat sprchový gel – rozčilovalo mě to. Můžete si ho postavit na pokoji na umyvadlo a je to.
    d) 3x ručník – doporučuji vzít si jeden ručník zvlášť na ruce. Pokud budete mít možnost, ručník na ruce si pověsíte vedle umyvadla a nemusíte ho s mokrýma rukama nikde hledat. Pokud možno mějte dva ručníky do sprchy. Může se stát, že si ručník snadno zašpiníte od krve, ať máte u sebe nějaký náhradní.
    e) kartáček na zuby a pastu
    f) hřeben na vlasy, gumička, skřipec
    g) poporodní vložky – pokud mohu doporučit, kupte si ty nejdelší, co najdete. Je možné, že některé porodnice vám vložky poskytnou. My jsme museli mít vlastní. Vezla jsem si dva balíky, ale ještě mi zbylo.
    h) obyčejné vložky – na cestu domů – kupovat si je nemusíte, ale z vlastí zkušenosti vím, že jsou pro cestování lepší než poporodní vložky. Kupte si ty nejdelší a pokud možno s křidélky, abyste zajistily, že vám budou držet tam, kde mají.
    ch) krém, balzám na rty
    i) toaletní papír – nevím, jak to mají ostatní porodnice, my jsme museli mít vlastní
    j) papírové kapesníky
  7. přezůvky – pokud možno i do sprchy
  8. ponožky
  9. voda bez bublinek – my jsme každý den dostávali na pokoj čaj, ale voda je voda. Samozřejmě ji s sebou nemusíte vláčet, stačí, když vám ji pak někdo na místě koupí. Záleží na vás.
  10. sáček nebo igelitová taška na špinavé prádlo – nemusíte, ale myslím si, že je to výborná věc
  11. mobil a nabíječka
  12. časopisy, knížky, křížovky, propisku – co vás napadne

Pro miminko, pro pobyt v porodnici, budete potřebovat:

  1. jednorázové plenkové kalhotky – měla jsem menší balení a naprosto to stačilo.
  2. vlhčené ubrousky

Oblečení, zavinovačku, kosmetiku pro miminko a látkové pleny jsme měli k dispozici.

Co budete potřebovat pro miminko, až půjdete domů:

  1. autosedačku
  2. deku nebo fusak (dle ročního období)
  3. soupravičku s čepičkou – košilku, dupačky, body, dva kabátky, dvě čepičky (bavlna, příze, vlna), ponožky (bačkůrky)
  4. bavlněné pleny
  5. jednorázové pleny

Pokud mohu doporučit, tašku s věcmi pro miminko si nechte dovést, až budete odcházet z porodnice. Většinou je na pokojích více maminek a prostoru není tolik, aby se tam vlezla spousta tašek. Stačí, že už vy budete mít „lodní kufr“.

A co se týče velikosti oblečení pro miminko, radši buďte připravená i na tu nejmenší velikost – 50. Když jsem si chystala výbavu pro miminko a soupravičku do porodnice, všude jsem četla, že je nejběžnější vel. 56 a taky jsem si ji nakoupila. A ejhle, velikost 50 byla potřeba. Dcerka měřila 48cm a vel. 56 na ní opravdu visela.

Pokud si opravdu nejste jistá, jak miminko bude veliké, nakupte si aspoň tu základní soupravičku do porodnice ve vel.50. Pokud ji nakonec nevyužijete, můžete ji někomu darovat nebo prodat na bazaru. Pokud byste nakonec vel. 50 přece jen potřebovali, budete ráda, že ji máte a zbytek můžete dokoupit, tak jako já, až po porodu.

Nezbývá nic jiného než vám popřát hodně štěstí, ať na nic při balení své porodní tašky nezapomenete.

Budu ráda, když se s námi v komentářích podělíte, co jste ještě v porodnici potřebovali a co se vám hodilo.

Napsat komentář