Není mnoho témat diskutovaných tak, jako je hledání zaručeného receptu na hubnutí. Prakticky každý, kdo se o vylepšení své postavy pokouší, se snaží omezit příjem kalorií a docílit tím kýženého efektu. Jakkoliv je množství a kalorická hodnota konzumovaných potravin tím nejdůležitějším mezi parametry, které rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu vašeho snažení, není parametrem jediným. Hubnutí je komplexní proces a je třeba na něj také tak pohlížet. Nejde jen o vlastní redukci hmotnosti, s hubnutím jsou pevně spojeny i další zdravotní
Prokletí hladového večera
Až příliš mnoho lidí, kteří se pokouší o shození nadbytečných kil začíná svůj den s odhodláním a ochotou pro svůj cíl leccos vytrpět. S vidinou úspěchu se vzdají snídaně, omezí se u oběda a několik dalších hodin se snaží nevnímat narůstající hlad. K večeru se však předsevzetí často zhroutí jako domeček z karet. Je však důležité si uvědomit, že v takovéto situaci není večerní nájezd na lednici projevem nestřídmosti ale obyčejného, přirozeného (a nevyhnutelného) hladu.
Tento častý jev má mnoho negativních důsledků. Kromě toho, že nedochází k onomu kýženému hubnutí se ukazuje, že je tento postup hodně nezdravý. Večerní konzumace po dni hladovění totiž zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění či diabetu typu 2.
Dle studií, které porovnávaly skupiny lidí přijímající denně stejné množství kalorií ale s jiným časovým harmonogramem, dosáhli mnohem lepších výsledků ti, kteří se neodbývali v první polovině dne. Dostatečný přísun kalorií a sacharidů během dne vedl k výraznějšímu úbytku hmotnosti ve srovnání se skupinou, která větší část kalorií přijala v pozdějších hodinách.
Cirkadiánní rytmus
Vysvětlení výsledků zmíněných studií lze hledat v tzv. cirkadiánním rytmu, tj. v biologickém rytmu fungování lidského těla a jeho procesů. Cirkadiánní rytmus ovlivňuje hladiny řady enzymů a hormonů, což vede ke změnám v metabolické aktivitě. Kromě jiného je míra spalování kalorií nižší právě v době pozdně odpolední a večerní. To vede ke zmíněného nižšímu úbytku hmotnosti i ovlivňování hladiny cholesterolu či krevního cukru. Je proto patrné, že některé části dne jsou pro jídlo vhodnější než jiné.
Z výše uvedeného plyne, jaká jednoduchá pravidla je třeba dodržovat, aby bylo naše úsilí vždy korunováno úspěchem:
- Nevynechávat snídani! První jídlo dne by mělo být dostatečné na to, aby nás zasytilo na celé dopoledne.
- Oběd by měl být koncipován jako hlavní jídlo dne a obsahovat vlákninu, sacharidy a proteiny, stejně jako bezškrobovou (non-starchy) zeleninu.
- Přibalte si do tašky svačinu. Malý snack v průběhu dne je důležitější, než se zdá. Díky ní nebudete před večeří vyloženě hladoví a večeře tak proběhne tak, jak má.
- K večeři konzumujte potraviny s nízkým obsahem sacharidů.