Česnek a jeho účinky na zdraví

Bylinkáři a přírodní léčitelé považují česnek za poživatinu s téměř zázračnými účinky a používají ho jako lék na celou řadu nemocí, od astmatu po artritidu. Tato pověst má pravdivý základ a léčivé účinky těchto cibulek – protivirové a protibakteriální – byly vědecky prokázány.

Jaké jsou příznivé účinky česneku?

Syrový česnek uvolňuje rýmou ucpaný nos a zmírňuje některé další příznaky nachlazení. Na léčivých účincích mají hlavní podíl sirnaté sloučeniny, k nimž patří také látky vyvolávající štiplavý zápach vycházející z rozmačkaného stroužku. Dosud není jasné, zda povařený česnek má stejně prospěšné účinky jako syrový. Odborníci se domnívají, že vařením se mnoho účinných těkavých látek z česneku ztrácí.

V několika studiích vědci prokázali, že sloučeniny obsažené v česneku prospívají srdci. Snižují krevní tlak, potlačují tvorbu cholesterolu v játrech, snižují hladinu škodlivého typu cholesterolu (LDL) a zvyšují koncentraci prospěšných lipoproteinů o vysoké hustotě (HDL). V Německu se z česneku vyrábí lék na snižování krevní hladiny cholesterolu. Doporučovaná denní dávka čerstvého česneku je asi 4 g, což odpovídá jednomu nebo dvěma malých stroužkům.

Česnek také zpomaluje srážení krve a zvyšuje rychlost, kterou se krevní sraženina rozpouští. K dosažení tohoto účinku je ho však zapotřebí velké množství, asi od deseti stroužků denně. Na snižování krevního tlaku a hladiny cholesterolu mírně působí i přípravky česneku sušeného.

Studie na zvířatech odhalily, že sloučenina allyldisulfid, jež se v česneku nachází, brání růstu některých zhoubných nádorů. Výsledky populační studie provedené v roce 1991 v čínském Šan-tungu, oblasti s jedním z nejvyšších výskytů rakoviny žaludku, naznačují, že pravidelná konzumace česneku může někdy před rakovinou chránit. Neexistují však přesvědčivé důkazy o tom, že při jídelníčku bohatém na česnek je riziko výskytu rakoviny nižší.

Hlavním záporem je zápach z úst. U některých lidí dokonce česnek vyvolává alergii nebo migrénu a při manipulaci s ním se někdy objeví kontaktní dermatitida.

KLADY

  • denní příjem česneku pomáhá snížit krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi
  • uvolňuje ucpaný nos
  • má protivirové a protibakteriální účinky

ZÁPORY

  • způsobuje zápach z úst
  • může vyvolat migrénu
  • někdy způsobuje kontaktní dermatitidu

 

Napsat komentář