Jak si pomoct, když sluníčko a léto otravuje? Tady jsou bylinky, které pomohou na nejběžnější letní problémy.
Spálenina od slunce
- Aloe Vera je ideální na schlazení podrážděné pokožky a pomáhá i s obnovou poškozených buněk. Používá se gel, který vytéká z listu po jeho odlomení.
- Heřmánek, který znáte z mnoha kosmetických přípravků nebo jako složku čaje, pomůže i při popálení. Zmírňuje bolest a pomáhá při hojení zasažené pokožky.
Bolest hlavy
- Voda. To sice není bylinka, ale často pomůže a je v dosahu. Hlavně hodně tekutin, jak slyšíme pořád a všude.
- Máta je velmi osvěžující a zároveň dokáže zmírnit bolest hlavy. Stejně jako všechny ostatní bylinky na bolest hlavy se podává jako čaj z lístků, buďto vychlazený nebo teplý. Máta je navíc hezký doplněk do džbánku vody s citronem.
- Levandule je známá jako odpuzovač molů ve skříni i jako příjemná vůně v kosmetice. Ale pomůže i v podobě čaje u kterého vychutnáte chuť i vůni.
- Meduňka uklidní tělo i mysl a tak naladí do příjemné pohody. Pomůže také když nemůžete usnout.
Odřeniny a rány
- Jitrocel najdete lehce v trávě a je ideální pro hojení rány. Stačí listy lehce rozemnout v prstech a přiložit na ránu. Navíc jitrocel pomůže i při otoků způsobeném třeba vymknutým kotníkem.
- Kostival je známý zvláště v podobě masti na nejrůznější oděrky. Říká se o něm, že dokáže zahojit všechny rány.
- Řepík má jedinečné antiseptické a antibakteriální vlastnosti a tak pomáhá k hojení rány a zamezuje tvorbě bakterií.
Bodnutí hmyzem
- Třezalka je vhodná zvláště na svědící rány způsobené hmyzem. Používá se jako olejíček kterým se postižené místo potírá.
- Levandule nejen že pomůže při bolesti hlavy, dokáže i zklidnit podráždění a napomoct k rychlejšímu hojení.
- Cibule není bylinka, ale je velmi známá jako první pomoc při bodnutí hmyzem. Přikládá se čerstvá přímo na ránu co nejdříve po zasažení hmyzem.
Otravný hmyz
- Mouchy. Kdo by neznal nejběžnější otravný hmyz navštěvující nás v letních měsících? Ale málokdo zná lehkou pomoc v podobě bylinek. A to bylinky bazalky. Stačí na okno postavit květináč osázený bazalkou a přijmout její listy. Tuto vůni mouchy opravdu nemají v lásce.
- Mravenci jsou dalším problémem. Stačí trocha sladkého nebo drobečky a tito pilní tvorečkové už si jídlo najdou. Jak je ale odradit? Posypeme parapet okna nebo práh dveří badyánem, pálivou paprikou nebo hřebíčkem a mravenci se této vůni vyhnou obloukem.
- Komáři, ti noční otravové, se dají odpudit truhlíkem levandule, máty a rozmarýnu. Také pomáhá rozkrojený citron do kterého napícháte koření hřebíček. A v přírodě by měl pomoct náramek vyrobený z povařeného hřebíčku který navlékneme na nit. Získáme tak vůni, kterou komáři nemají rádi.
- Moli nejsou jen letní problém, ale hmyz napadající spíž i šatní skříň celoročně. Do polic s potravinami můžete položit pár bobkových listů a do skříně pověsit kytičku levandule která krásně provoní i prádlo. Pokud se bojíte že bude levandule opadávat, můžete ji vložit do starého povlaku na polštář a uschovat ve skříni.
Bylinkové ochlazení
Na závěr ještě pár pomocníků v největších vedrech, bylinky které osvěží.
- Máta je výborná jen tak místo žvýkačky, její intenzivní chuť a vůně osvěží dech. V létě se navíc hezký vyjímá ve džbánu vody do kterého můžete přihodit pár koleček citronu, jahod nebo malin. Získáte ochucenou vodu která osvěží i bez přidaného ledu.
- Koriandr pomáhá zmenšit intenzitu pachů, proto je výborný jako odvar pro ty, kteří trpí nadměrným pocením. Jeho listy obsahují velké množství vitamínů a proto je vhodný i do jídel. Stejně jako máta může nahradit žvýkačku, osvěží dech i celý organizmus.
- Bazalka je známá v podání s mozzarelou, rajčaty a olivovým olejem. Méně známé je ale její využití při tvorbě limonády. Tu vytvoříme tak, že spatříme hrst čerstvých listů, zcedíme a odvar necháme vychladnout. Nápoj poté dochutíme citronem, popř. dosladíme.
Bára Polišenská, www.svobodnyblog.cz