Najít zajímavou pohybovou aktivitu, která by se dala provozovat celoročně, není snadné. Naštěstí byl už i u nás objeven bouldering. Určitě stojí za to, toto lehčí odvětví horolezectví vyzkoušet.
Bouldering – lezení i v zimě
A co je to vlastně za sport? Je to druh lezení bez použití lana na malých skalních blocích nebo skalách jen pár metrů nad zemí. Název pochází z anglického slova boulder, což je balvan. Nyní získává lezení velkou popularitu, je to sport nenáročný na vybavení i zkušenosti. V nepříznivém počasí jej můžete provozovat pod střechou.
Na čem se leze?
Umělé lezecké stěny najdeme často ve školních tělocvičnách, ve větší velikosti pak ve speciálních fitness nebo lezeckých centrech v každém větším městě. Umělá lezecká stěna nahrazuje přírodní prostředí. Na stěně jsou rozmístěné tzv. chyty, které mají napodobovat rozličné skalní útvary.
Jak do toho?
Na lezeckou stěnu vám ze začátku stačí pohodlné sportovní oblečení a boty, a hlavně krátké nehty. Na stěně se totiž používají právě prsty a dlouhé nehty by při tom překážely. Nejlepší je poznat základy lezení s instruktorem, který vás naučí všemu potřebnému. Můžete přihlásit sebe nebo své děti do lezeckých kroužků s pravidelnými tréninky. Nebo se můžete dát dohromady s partou kamarádů a instruktora si objednat. Pokud to zvládnete, můžete následně pokračovat v tréninku sami.
Průběh tréninku
Před samotným lezením je důležité rozehřání a rozcvičení kloubů a svalů. Poslouží k tomu klasická rozcvička nebo běhání či poskakování, nesmíme zapomenout také na zahřátí rukou a prstů. Nejvíce jsou při lezení zapojeny právě svaly na ruce a na zápěstí. Při samotném lezení se nejen posilují svaly, trénuje se také dynamika a vytrvalost.
Lezení dobré pro tělo
Lezení je pro tělo přirozený pohyb, při kterém se posiluje celé tělo, včetně vnitřních svalů, o kterých ani nevíte, že je máte. Dokonce jej pediatři často doporučují dětem jako vhodnou pohybovou aktivitu, protože přispívá k celkové tělesné zdatnosti. Může pomoci také při vážnějších potížích jako je např. skolióza. Po skončení tréninku na stěně je nutné svaly důkladně protáhnout, aby nás potom zbytečně nebolely.
Autorka: Dagmar Martakidu