Astma – léčba a prevence

Při astmatu jsou dýchací cesty velice snadno zranitelné. Nejrůznější druhy dráždivých látek, od pylu a zvířecí srsti po tabákový kouř, a dokonce i chladný vzduch mohou v přecitlivělé výstelce plic vyvolat zánět. Sliznice průdušek může otéct, ucpat se či stáhnout, což způsobí dechovou nedostatečnost. Astma je čím dál rozšířenější, a pokud není adekvátně léčeno, může být smrtelné. Mnoho lidí bohužel neví, že tímto onemocněním trpí, nebo jeho závažnost podcení. Dodržujte léčebný plán, který zahrnuje léky, pravidelná měření spirometrem (výdechoměrem – přístroj na měření maximálního průtoku vzduchu při výdechu) a dobře promyšlená preventivní opatření.

Léčba a prevence astmatu

Písemný osobní plán léčby

Polovina astmatiků nerozpozná varovné signály blížícího se záchvatu a tři čtvrtiny neužívají dlouhodobě působící preventivní léky (jako jsou inhalační kortikosteroidy). Vypracovat s lékařem individuální plán léčby se vyplatí. Na základě analýzy 17 kvalitně připravených studií se prokázalo, že lidé s takovýmto plánem jsou vystaveni o 40 procent nižšímu riziku hospitalizace v důsledku potíží s dechem. Dobrý plán vám rovněž pomůže vyřešit problémy s kašlem i sípáním a vést normální život.

Měl by obsahovat následující informace:

  • Jak brát léky, které budete denně užívat.
  • Kdy použít rychle zabírající léky – v nouzi – při astmatickém záchvatu.
  • Kdy a jak používat spirometr, který by měl pomoci včas poznat, jestli se astma nehorší.
  • Jak se vyhnout spouštěcím mechanismům záchvatu, například kontaktu se zvířecí srstí.

V rámci přípravy plánu požádejte lékaře o seznam léků, které budete užívat, a o informace týkající se způsobu, doby a četnosti užívání, jakož i okolností, jež by mohly vést ke změně v množství čo době podávání. Přibližně 40 až 50 procent osob trpících astmatem neužívá léky správně. Kdyby však tito pacienti měli vypracovanou tabulku s výše uvedenými údaji, mohli by – jak soudí odborníci na astma – záchvatům předcházet.

Jak se vyhnout spouštěcím mechanismům záchvatu

Zvířecí srst, plíseň, roztoči, prach – to vše může v případě přecitlivělosti vyvolat záchvat. Během jedné velké studie na Evropanech trpících astmatem vědci zjistili, že pacienti s nejtěžší formou byli třikrát citlivější na plísně než osoby s nejlehčí formou. Zjištění spouštěcích mechanismů (jděte na příslušné vyšetření) a jejich omezení jsou klíčovými prvky terapeutického plánu. V jedné studii s téměř tisíci astmatickými dětmi bylo zjištěno, že v domácnostech, kde se roztočům bránili důkladným luxováním a speciálními povlaky na matrace a polštáře, měly děti každé dva týdny o jeden den bez příznaků onemocnění více než v rodinách, kde opatření neprováděli.

Způsob prevence záleží samozřejmě na druhu spouštěcího mechanismu. Jste alergičtí na zvířecí srst? Zamezte Alíkovi nebo Mourkovi přístup do ložnice a zvažte odstranění koberců, z nichž se stalo skladiště jejich chlupů. Máte problémy s plísněmi? Snížením vlhkosti zabráníte jejich dalšímu šíření. Jinou možností jsou injekce proti alergii, které citlivost na spouštěcí podněty snižují.

Strava bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky

Plíce astmatiků potřebují antioxidanty, což jsou látky chránící buňky neutralizací molekul kyslíku zvaných volné radikály, které zhoršují zánět. Výsledky studií naznačují souvislost mezi stravou bohatou na antioxidanty a snížením rizika vzniku astmatu či propuknutí záchvatu. Chcete znát nejlepší způsob posílení obrany proti volným radikálům? Snažte se sedmkrát až devětkrát denně spořádat porci ovoce nebo zeleniny. Nejvíce vitaminu C obsahují citrusy, jahody, červené papriky a brokolice. Vitamin E zase doplníte, když budete jíst třikrát denně celozrnné potraviny. Nezapomeňte na jablka (se slupkou) a rajčata, neboť v jedné velké britské studii se zjistilo, že lidé, kteří jedli pět jablek týdně a obden rajče, měli největší kapacitu plic.

Losos a makrela

Tyto ryby jsou až po žábry napěchované omega-3 mastnými kyselinami, což jsou prospěšné látky působící proti zánětu. Výsledky studií naznačují, že lidé konzumující potravu bohatou na tento druh tuku mají zdravější plíce. Máte rádi ančovičky? Dobře, ty jsou jejich bohatým zdrojem také.

Dechová cvičení

Když se 57 australských astmatiků naučilo jeden ze dvou typů dechových cviků, z nichž první obnášel mělké dýchání nosem a druhý nepřerušované pomalé vdechování a vydechování ústy či nosem, došlo v obou skupinách k poklesu používání inhalátorů u akutních záchvatů o 86 procent. Dobrovolníci prováděli dechová cvičení dvakrát denně po dobu 30 týdnů.

Káva

Káva zcela jistě není základním lékem proti astmatu, ale pokud jste jejími příznivci, máte další důvod si ji dát – šálek či dva mohou v prevenci astmatických záchvatů pomoct. V jedné italské studii se 72 284 účastníky měli astmatičtí pacienti pijící jednou denně šálek silné kávy o pět procent méně astmatických záchvatů než ti, kteří kávu nepili. Dva šálky denně snížily výskyt záchvatů o 23 procent. Vědci předpokládají, že kofein v kávě působí jako bronchodilatátor rozšiřující dechové cesty, jež jsou při astmatu zúžené.

 

Napsat komentář