Existuje rostlina, kterou najdete ve velkém množství kosmetických a dokonce i léčivých prostředků. Ale její jedinečné účinky si můžete užít i doma a zcela zdarma, dá se totiž jednoduše vypěstovat v květináči. Získáte tak domácí lékárnu vždy po ruce.
Jak na pěstování aloe v domácích podmínkách
Původně pochází tato sukulentní rostlinka z Afriky, ale při troše péče se jí bude dařit i v českém bytě. Potřebuje jen vhodný substrát s dostatečnou propustností (třeba směs zahradnického substrátu s hrubším pískem), dostatek světla a tepla. S tím se to ale nesmí přehánět, takže na přímé letní slunce aloe nedávejte. Zhruba roční rostlinky lze koupit v zahradnictví. Pak už stačí jen přiměřená zálivka a jednou za čas přesadit do většího květináče. A pokud budete chtít rostlinek víc, dají se namnožit řízkováním.
Na co se hodí
Unikátní vlastnosti má šťáva, která z aloe vera vytéká třeba z odříznutého listu. Její antiseptické účinky jsou známé již velmi dlouho a využívají se i v přírodním léčitelství. Šťáva zamezí vzniku mikrobiální infekce na povrchu těla, třeba po říznutí, odření či jiném drobném poranění pokožky. Její další kladnou vlastností je, že postižené místo také výrazně ochladí. Proto se velmi často používá jako první pomoc při popáleninách. Šťáva z aloe nejen dezinfikuje, ale také podporuje obnovu kožních buněk a tím i rychlejší hojení poranění.
Pomáhá i při dalších malých, ale přesto nepříjemných kožních onemocněních. Hodí se výborně i na léčbu oparů, kožních ekzémů nebo plísní. V létě se dá používat také na štípance od hmyzu. Zmírní dokonce i o otok po bodnutí včelou či vosou. Šťáva se aplikuje přímo na místo, kde se problém na pokožce vyskytuje, případně můžete na pokožku přiložit rozříznutý list. Rozmixování dužniny z rostliny si můžete vyrobit také hojivý gel.
Pokud vás bolí klouby, vyzkoušejte rozříznuté listy aloe jako obklady. Aloe zmírní či dokonce zcela odstraní bolest. Gel z aloe se používá také jako přípravek pro hojení ran v dutině ústní, například po vytrženém zubu či když se kousnete do jazyka.
Kosmetické účinky
Šťáva z aloe se používá pro vypnutí a osvěžení pleti na obličeji a dekoltu. Šťávu použijte před použitím denního krému. Z čistého alkoholu, dužniny aloe vera a několika kapek citronové šťávy si můžete připravit také přípravek na ošetření mastné pokožky se sklony k tvorbě akné. Maska s aloe vera pomáhá při ošetření pokožky hlavy, snižuje padání vlasů a brání tvorbě lupů.
Dá se i konzumovat
Ne každý ví, že aloe vera lze užívat i vnitřně. Jen pozor na to, co konzumujete. Z dužniny se dá použít je skutečně vnitřní část, vrstva těsně pod povrchem chutná hořce a je projímavá až lehce jedovatá a pro vnitřní použití se tak nehodí.
Z vnitřní části aloe se vyrábí likér, který se užívá denně pro posílení imunity a také pro detoxikaci organismu (stačí lžička). Pokud nechcete aloe kombinovat s alkoholem, můžete si vyrobit sirup krátkým povařením směsi šťávy aloe s cukrem. Při zažívacích potížích, například zácpě, pomáhá konzumace samotné šťávy z listů. Pozitivní výsledky má aloe vera také při řešení problémů s alergiemi na některé druhy potravin, nebo když má tělo sníženou imunitu.
Autor článku: Magda Novotná