Absence menstruace: Co k ní vede a jak ji léčit?

Menstruace je přirozenou, byť bolestivou součástí života každé ženy. Obvykle přichází poprvé v období puberty a chvíli trvá, než se menstruační cyklus ustálí a začne přicházet pravidelně (přičemž u některých žen k tomu dojde až po porodu či vůbec). Co ale dělat, pokud přestanete menstruovat nebo ani nezačnete? Co k tomu vede a jak daný stav vyléčit?

Název a typy ztráty menstruace

Ztráta menstruace má svůj vlastní odborný název – říká se jí amenorrhea. Jak již zaznělo výše, existují dva různé typy absence menstruačního cyklu. Jeden z nich nastává v případě, kdy dospívající dívka menstruaci nedostane vůbec do šestnáctého roku věku. Většina dospívajících dívek dostane první menstruaci mezi jedenáctým až čtrnáctým rokem věku.

Druhý (a častější) typ se týká situace, kdy vám menstruace nejdříve chodí, ale poté přestane, a menstruační cyklus se znovu nenastartuje ani v průběhu tří až šesti měsíců.

Příčiny

Existuje více příčin vedoucích ke ztrátě či absenci menstruace. Nejobvyklejší z nich jsou tři: těhotenství, životní styl dané ženy a hormonální nerovnováha. Na životní styl a hormonální nerovnováhu se podíváme podrobněji. Samozřejmě je tu ještě možnost, že žena přestala menstruovat z důvodu nadcházející menopauzy. To je ale přirozená příčina, takže se jí v tomto článku věnovat nebudeme.

Životní styl

Náš životní styl hraje velkou roli v tom, jestli budeme zdraví nebo ne, a do značné míry ovlivňuje nejenom frekvenci menstruace, ale také její sílu a bolestivost. Může mít také za následek, že menstruaci přestaneme mít. K tomu dochází například z důvodu nemalého stresu, ať už vyplývajícího z pracovních povinností, stresu při studiu nebo kvůli rodinným či partnerským vztahům. Pokud vám tedy vynechá menstruace, zkuste se zamyslet nad tím, jestli poslední dobou neprožíváte krušné dny a co byste případně mohly udělat, abyste to změnily.

Nejenom psychický stav může mít dopad na ztrátu menstruace. Bohužel stále častým případem je ztráta menstruace v důsledku rapidní ztráty váhy, která mladé dívky, více náchylné k anorexii a dalším poruchám příjmu potravy, postihuje častěji než starší ženy. Ztráta menstruace je také silným varováním, že byste to s hubnutím již mohly přehánět, pokud držíte dietu.

Další ohroženou skupinou kromě dospívajících dívek jsou profesionální sportovkyně nebo ženy, které jednoduše hodně cvičí. Jestli je to i váš případ a máte nízké procento tělesného tuku, i u vás může dojít ke ztrátě menstruace, tak pozor! Snažte se si po každém tréninku pořádně odpočinout a jezte vyváženou stravu.

Hormonální nerovnováha

Občas se může stát, že děláte všechno správně, vedete spokojený život, nestresujete se ani si neodpíráte jídlo či hodně necvičíte, ale menstruace stále nepřichází. Může to být jednoduše zapříčiněno tím, že máte v těle hormonální nerovnováhu a například máte nízkou úroveň estrogenu nebo vysokou úroveň testosteronu. Není třeba si to vyčítat, není to vaše vina. Další možnou zdravotní příčinou ztráty menstruace kromě hormonální nerovnováhy jsou dědičné genetické poruchy či nasazení nevhodných léků, které vám a vašemu tělu jednoduše nesednou.

Jak to vyřešit?

Samotné si bohužel se ztrátou či absencí menstruace neporadíte, a tak následuje výprava na gynekologii. Lékař by měl nejprve vyloučit možnost těhotenství a poté vám často provede krevní test anebo ultrazvuk, tak na to buďte připraveny. Samotná absence menstruace se pak dá léčit vpravením patřičného hormonu do těla, ale na konkrétní léčbě se již domluvíte s vaším lékařem. Hlavně se nebojte se svému gynekologovi nebo gynekoložce s tímto problémem svěřit – rozhodně nebudete první ani poslední žena, kterou absence či ztráta menstruace postihla!