Málokdo si uvědomuje, jak je pro náš život sluch důležitý a každodenními nevhodnými návyky si ho nevědomě ničíme. Naše uši by měly dostávat stejnou péči, jako jiné části těla, protože mít dobrý sluch je pro nás nesmírně důležité, hlavně ve stáří. Máme pro vás několik tipů, jak udržet své uši v optimálním zdraví.
Odolejte pokušení používat špuntová sluchátka
Infekce zvukovodu jsou často vidět u lidí, kteří používají špunty nebo si čistí uši jenom prsty. Riskují tak poškození citlivé pokožky, která je pak náchylnější k infekci.
Důležité je také důkladné vysušení uší zejména po vykoupání, kdy vám voda natekla hluboko dovnitř. Infikovaný zvukovod v důsledku delšího vystavení vodě se dá snadno léčit antibiotiky, ale lepší je tomu předcházet.
Snažte se vyhnout létání, pokud máte rýmu
Máte-li rýmu, vyhněte se létání, zejména pokud trpíte bolestí uší při vzletu a přistání. K tomu dochází kvůli nerovnoměrnému tlaku vzduchu uvnitř ucha ve srovnání s atmosférou vně. V důsledku ucpání Eustachovy trubice to může být velmi bolestivé.
Někdy může dojít k perforaci nebo protržení ušního bubínku, a když se to bude hojit přirozeně v průběhu dalších několika dnů nebo týdnů, je v tomto období střední ucho náchylnější k infekcím.
Omezte se přílišnému vystavení hluku
Hudba, stroje a dokonce i mixéry nás mohou vystavit nad bezpečnou hranici hluku – 85 dB. Pokud při poslechu hudby používáte sluchátka a ostatní lidé slyší vaši hudbu, je to příliš nahlas. Dlouhodobé vystavení vysokým hladinám hluku může poškodit vás sluch. Jste-li v hlučném prostředí, použijte tlumiče hluku.
Nepředpokládejte, že ztráta sluchu postihuje jen starší lidi
Existuje mnoho příčin, od dětství až po stáří, od podmínek, jako je například vrozená ztráta, infekce, „zalepené ucho“ a otoskleróza. Ta je způsobena růstem nové kosti kolem jedné z malých kostí středního ucha a omezuje její pohyb a tím přenos zvuku. Může být léčena chirurgickým zákrokem nebo naslouchadly.
Důležitá je prevence
Pracujete-li v hlučném prostředí, pravděpodobně chodíte na pravidelné prohlídky. Zkontrolovat sluch byste si však měli i v případě, když se velkému hluku nevystavujete, ale pociťujete zhoršení.