Začínáte přibírat na váze, celkově ve druhém trimestru přiberete kolem pěti kilo, z toho asi 900 gramů bude váha vašeho děťátka. Sonograficky lze v tuto dobu již určit pohlaví plodu.
Vývoj miminka v 16. týdnu těhotenství?
Povrch plodu pokrývá velmi tenká a průsvitná kůže. Zevní pohlavní orgány jsou již jasně rozlišeny na mužské či ženské. Stanovení pohlaví plodu při vyšetření ultrazvukem je ve většině případů možné. Díky ukládání vápníku se mu zpevňují kosti, může ohýbat všechny klouby. Může se stát, že plod občas škytá. Oční víčka jsou stále zavřená, a to i přesto, že je sítnice již citlivá na světlo.
Svaly miminka již reagují na podněty z mozku a imunitní systém začal tvořit první protilátky. Plod se čile pohybuje, dynamicky kope, převaluje se, dělá kotrmelce, ale vy cítíte pouze chvění, neboť plod je obklopen nadbytkem plodové vody a pohyby samy jsou slabé. Při vyšetření ultrazvukem jsou samozřejmě dobře patrné. Pokud čekáte první miminko, pohyby ucítíte až v průběhu několika následujících týdnů.
Plod v tomto týdnu měří zhruba 10 – 11 cm a váží kolem 70 – 80g.
Co se děje s nastávající maminkou?
Děloha se vám nadále zvětšuje, 16. týden těhotenství je množství plodové vody v ní již kolem 200 ml. Vrchol těhotné dělohy je možné nahmatat asi 2 prsty nad stydkou kostí. Začínáte vypadat opravdu těhotně. Na vaší kůži se mohou objevovat tmavší pigmentové skvrny, které mohou být intenzívnější po delším pobytu na slunci.
Nevolnosti zcela ustoupily a vy se cítíte dobře. Hormonální změny se teď mohou projevovat na kvalitě vlasů a kůže. Můžete mít chuť na specifická jídla. Měnící se hormony mohou způsobit zácpu, ke které přispívají i tabletky železa. Jezte stravu bohatou na vlákninu a pijte hodně vody. Vhodným prostředkem proti zácpě je také sušené ovoce. Nechejte například švestky ve vodě přes noc a ráno je snězte a vodu vypijte.