Koření, které máme každý běžně v kuchyni a standardně jej přidáváme do jídel, má kromě senzorických charakteristik (chuť vůně), jimiž vylepšují konečný výsledek vaření, také účinky na zdraví organismu. Kurkuma obsažená v kari koření napomáhá trávení a léčbě zánětů, kmín zmírňuje plynatost, bobkový list má zase pozitivní vliv na napětí ve svalech a kostech. Přidávání různých druhů koření do pokrmů tak může výrazně prospívat také našemu zdraví. Mezi klasická koření jsou řazeny také nasládlé typy, jimž dominují hřebíček a skořice, jejichž příjemné aroma si zejména v zimních měsících můžeme vychutnávat také v horkých nápojích, jako jsou svařené víno, punč či obyčejný ovocný čaj. Víte, jakým způsobem pozitivně působí na organismus?
Hřebíček proti zánětům a na zuby
Koření známé jako hřebíček pochází původně z Indie (Molucké ostrovy), ale rozšířil se velmi rychle také na další území Asie a poté byl dovezen do Evropy a Jižní Ameriky. Toto nenápadné koření se získává sušením poupat hřebíčkovce kořenného a má své charakteristické postavení také v čínské medicíně, pro jeho antibakteriální, antiseptické, analgetické a anestetické účinky. Nejčastěji se využíval pro čištění ústní dutiny, a to pouhým žvýkáním kousků koření. Při žvýkání a mísení se slinami se z hřebíčku uvolňují účinné látky, které pomáhají dezinfikovat ústa a zmírňují rozvoj bakteriálních a virových kmenů, které napadají dásně a sklovinu – jako takový je tedy výbornou prevencí zubního kazu, ale také paradontózy.
Kde všude lze hřebíček použít
Hřebíček se může zpracovávat do formy tinktury (máčení ve vysokoprocentním alkoholu), oleje, odvaru nebo vody (vyluhovaný hřebíček). Každá z těchto forem má pak jinou aplikaci a účinky:
- tinktura – aplikuje se především jako kloktadlo (nahrazuje žvýkání koření) nebo dezinfekce ran (je možné ji použít také na rány hnisající)
- olej – uplatňuje se především při bolestech svalů a kloubů a pomáhá také při bolestech hlavy a migréně, velmi pozitivní účinky má na vyhlazování vrásek či proti akné
- odvar – nebo čaj (případně kombinace s ovocným či bylinkovým čajem) je vhodná při zánětech horních cest dýchacích (lze také inhalovat), nachlazení a respiračních obtížích, případně při problematickém trávení a bolestech břicha
- voda – či výluh z hřebíčku se používá jako účinný repelent
U hřebíčku je ovšem potřeba dbát na správné dávkování – vysoký obsah účinných látek může být pro tělo škodlivý. Pokud chcete hřebíček více zařadit do svého jídelníčku nebo jej používat v některé z uvedených forem, pamatujte na to, že má anestetické účinky a zvýšená konzumace či inhalace může nepříznivě ovlivnit kvalitu sliznic. Zvýšená konzumace se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám či menším dětem.
Skořice jako superpotravina
Vedle hřebíčku je jedním z nejpoužívanějších sladkých orientálních koření také skořice. Jedná se o sloupanou a vysušenou kůru skořicovníku a původně pochází ze Srí Lanky. V současné době jsou k dostání dva druhy – skořice cejlonská a skořice čínská (Cassia). účinky obou se liší především vlivem technologie zpracování – u čínské skořice se sloupává celá kůry, která má obecně menší obsah žádoucích látek, zatímco cejlonskou tvoří sbalky jemné horní vrstvy s vyššími kvalitativními vlastnostmi. V běžných obchodech u nás je dostupná především čínská verze, i tato se však vyznačuje pozitivními účinky na organismus.
Účinky a použití skořice
Skořice působí především protizánětlivě, ale pro tělo je prospěšná také vysokým obsahem antioxidantů, jež působí proti volným radikálům v našem environmentu, jež mají za následek stárnutí a také rozvoj nemocí. Ideální je skořici kombinovat s medem (například v čaji), její účinky se zvyšují také v kombinaci s hřebíčkem. Koriandrem, kmínem, zázvorem nebo muškátovým oříškem. Obvykle se skořice používá ve formě prášku nebo výluhu k přímé konzumaci jako ochucovadlo horkých nápojů nebo jídel. Příznivé účinky můžete zaznamenat pravidelnou konzumací, která by však neměla přesáhnout množství asi poloviny kávové lžičky denně. Skořice působí zejména:
- jako podpora nervového systému a funkcí mozku
- na snižování krevního tlaku odbouráváním cholesterolu, a tedy i jako prevence nemocí srdce a kardiovaskulárního systému (prevence trombózy)
- pro posílení imunitního systému a při chřipce či nachlazení
- jako účinný prostředek proti infekcím, plísním a bakteriím
- na trávicí soustavu – podporuje funkci střev
- na pleť, kožní infekce, strie a celulitidu
- zmírňuje rakovinné bujení některých typů onkologických onemocnění (trávicí trakt, kosti)
- jako prevence a léčba urologických problémů