Otok, odborně nazývaný jako edém se objevuje jako důsledky zranění, jiných zdravotních potíží nebo těhotenství. Pokud se neléčí, může být otok velmi bolestivá a nepříjemná záležitost.
Otok je nepříjemné nahromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru. Může se rozšířit i do dalších prostor, jako například do plicních sklípků a dutin. Příčina této místní poruchy krevního oběhu může být různá. Otok znemožňuje správný buněčný metabolismus a znesnadňuje výměnu vody a živin mezi buňkami a krví.
Může postihnout jakékoliv orgány, které obsahují množství řídkého vaziva. Otokem postižená oblast bývá zduřelá, prosáklá, měkká a nabobtnalá. Kůže nad tímto místem se leskne, je vypjatá a bledá, může být zbarvena lehce do růžova až do ruda. Výjimku tvoří zánětlivý typotoku.
Jak si tedy pomoci?
- Dopřejte oteklému místu odpočinek. Pokud máte oteklou nohu, zvažte berle a omezte pohyb. Pokud máte oteklou ruku, upřednostňujte druhou, a podobně.
- Oteklou část těla elevujte. Oteklou končetinu nebo část těla vyvyšte. Ať už sedíte nebo ležíte, oteklé místo podepřete třeba polštáři, nad úroveň vašeho srdce. To pomáhá krevnímu oběhu a zabraňuje krvi hromadit se v oteklé oblasti.
- Vezměte si analgetika. Nesteroidní protizánětlivé léky, snižují bolest a otok. Nejběžnější je Ibalgin, Paralen, Nalgesin.
- Ledujte. Postiženou oblast pravidelně alespoň dvakrát do hodiny ledujte. Nepřikládejte led přímo na kůži, zabalte jej do utěrky nebo přikládejte mraženou zeleninu (například mražený hrášek).
- Přizpůsobte vaše oblečení. Oteklé místo by nemělo být sevřeno například těsným rukávem nebo úzkou ponožkou.
- Vyhněte se konzumaci sodíku. Sodík zhoršuje otok, vyhýbejte se konzumaci potravin s vysokým obsahem sodíku a pijte hodně vody, abyste vyplavili z vašeho systému sůl.
- Namočte místo do toniku. Na 15-20 minut namočte oteklé místo do toniku, chinin pomůže proti otékání. Toto opakujte denně, dokud otok nepoleví.
- Při problémech vyhledejte lékaře. Navštivte ihned lékaře, pokud se vám otok vytvoří někde na obličeji (oči, ústa) a zvláště při následujících příznacích: bolest na hrudi, dušnost, náhlý vzrůst otoku při těhotenství. Horečka, oteklá část je na dotek teplá. Dále navštivte lékaře, pokud vám není známá příčina vzniku otoku.