Syndrom toxického šoku – někdo možná o tomto onemocnění slyšel, někteří možná ani to ne… Velice vzácné, ale nebezpečné onemocnění, které je především spojováno se ženami a používáním tamponů během menstruace. Toto tvrzení je z velké části pravdivé, ale důležité je vědět, že onemocněním mohou trpět i děti a muži. Syndrom toxického šoku může být až životu ohrožující…
Jak zmiňujeme výše, onemocněním nejvíce trpí ženy (1/2 všech případů), které používají menstruační tampony, ale samozřejmě existují i jiné příčiny. Syndrom toxického šoku vyvolávají bakterie, které se nazývají stafylokoky, popřípadě ve zvláštních případech i streptokoky. V případě, že se nám tyto bakterie objeví v těle, produkují toxické látky do našeho organismu, které ho samozřejmě výrazně poškozují. První nesoulad při tomto onemocnění detekují bílé krvinky, které se začnou bránit.
V případě, že žena začne mít potíže během menstruace nebo krátce po ní, je zapotřebí ihned vyhledat lékaře, i kdyby mělo jít pouze o planý poplach nebo jiný problém. Takové onemocnění může být v zanedbaných případech někdy i smrtelné. Syndrom toxického šoku u kteréhokoliv pohlaví a u jakékoliv věkové generace může také vzniknout ze zánětlivých onemocnění ledvin, močového měchýře nebo kostní dřeně. Dále také z menších poranění jako jsou puchýře, rány a popáleniny.
Bohužel se může stát, že se setkáme s infikovaným člověkem nebo nositelem tohoto onemocnění a můžeme se nakazit. Ohrožení jsou především lidé s oslabenou imunitou v nemocnicích.
Prevence proti syndromu toxického šoku
- všeobecné mytí rukou (u žen především před zavedením tamponu)
- omezení používání vysokoabsorpčních tamponů
- výměna tamponu maximálně po 4-8 hodinách
- používání tamponů s vyšším obsahem bavlny
- vyšší hygienické nároky během menstruace i mimo ní
Příznaky onemocnění
- teplota vyšší nad 39°C
- nízký krevní tlak
- loupání pokožky
- zažívací problémy (zvracení, průjmy)
- krvácení z nosu nebo pochvy
- bolesti svalů
Nutno podotknout, že se příznaky nemusí objevit všechny nebo naopak se mohou objevit i v doprovodu s jinými. Každý případ je individuální a musí se tak i posuzovat.
Léčba syndromu toxického šoku probíhá za pomocí vhodných antibiotik, a to až po výtěrech a odběru krve. Proti stafylokokovým bakteriím existuje antibiotikum Oxacilin, naopak proti streptokokovým – antibiotikum Penicilin. Doporučujeme si i koupit vhodná probiotika, která pomohou správnému fungování zažívání a lepší snášenlivosti léků…