Menstruace, období, které každá žena prožívá jednou za měsíc a o kterém již bylo napsáno nespočet řádků. Dnes už s ní umíme v klidu žít, víme, že to není nemoc a že nám díky ní naše tělo dává najevo, že je v pořádku. Přesto však mnohé ženy během menstruace trpí – sužují je bolesti zad, podbřišku či hlavy, cítí se unavené a podrážděné. Čtete dál a dozvíte se, jak si můžete od bolesti ulevit.
Medikamenty
Když je nejhůř, většina žen si ze všeho nejdříve vezme klasický prášek proti bolesti (ibalgin, ibuprofn, aspirin). Někdy se také k léčbě bolestivé a silné menstruace používá hormonální antikoncepce, která upravuje hladinu estrogenů a progesteronů v těle, ta je však pouze na lékařský předpis. Pokud se chcete vyhnout lékům a vyzrát na bolest přírodní cestou, zkuste pupalku dvouletou, kterou běžně seženete v lékárně, prodává se zpravidla ve formě tobolek. Pupalka pomáhá uvolnit křeče a zmírňuje premenstruační syndrom. Podle babských rad dále pomáhá heřmánkový, kontryhelový a lipový čaj nebo nálev z maliníku. Dopřejte si obklady, můžete použít například nahřívací láhev a přiložit si ji na břicho. Uvolnit od bolesti vám pomůže také teplá sprcha.
Pomoci vám může vhodné cvičení
Zejména v józe najdete pozice a cviky, která vás uvolní a pomohou od bolesti. Zkuste se rozkročit na šířku kyčlí, podsadit pánev a pohupovat s ní dopředu a zpět. Posaďte se na paty, pomalu se předkloňte a položte hrudník na kolena, čelo opřete o podložku, paže natáhněte před sebe a zhluboka dýchejte. Cvik zvaný svíčka z nás z hodin tělocviku snad každý a podle odborníků také pomáhá proti menstruačním bolestem a napětí v těle. Zkuste se dále položit na záda s pokrčenými dolními končetinami a pomalu podsazovat pánev. Můžete také zkusit vyhledat cviky sestavené rehabilitační sestrou Ludmilou Mojžíšovou, které byly roku 1990 schváleny ministrem zdravotnictví jako jeden ze způsobů léčby ženské neplodnosti a které pomáhají také při menstruačních bolestech.
Dbejte na správnou životosprávu
Zařaďte do vašeho jídelníčku hodně ovoce a zeleniny. Dále také jezte stravu obsahující omega -3 mastné kyseliny, které najdete například v rybách, olivovém oleji a oříšcích. Obohaťte jídelníček o potraviny obsahující železo (červená řepa, hovězí maso, luštěniny), vápník (mandle, sezam, květák, mák, brokolice) a hořčík (banány, ořechy, sojové boby). Omezit byste měla kávu a alkohol.Pokud obtíže přetrvávají, vyhledejte svého lékaře/lékařku.