Dnešní moderní doba nabízí nepřeberné množství přípravků, které podporují zdraví člověka. Výzkum letí raketovou rychlostí vpřed a laboratorní výdobytky zaplavují trhy po celém světě. Bohužel se však jedná o léky nebo preparáty syntetické, které mohou mít spoustu vedlejších účinků. Při jejich zpracovávání dochází k uvolňování nežádoucích zplodin, toxiny usazené v těle člověka poškozují játra a jiné orgány. A mnohdy na ně vzniká díky častému užívání rezistence.
Možná právě v této chvíli nastal čas obrátit se k moudrostem a znalostem našich babiček a prababiček. Nemusely nikde nic shánět nebo kupovat. Stačilo sáhnout do přírody nebo na zahrádku. Bylinky a různé jiné suroviny jim nabízela matka příroda. A jednou z nich je i propolis. Naštěstí právě tuto téměř zázračnou látku začíná objevovat i moderní medicína a kosmetický průmysl.
Název propolis pochází z řeckých slov pro a polis. Doslova to znamená před městem. Včely ho používají jako výztuhu stěn úlu a také jako ochranu před nevítanými návštěvníky. Navíc díky svým desinfekčním účinkům snižuje propolis výskyt plísní v úle a chrání tak zdraví celého včelstva.
Jedná se o směs pryskyřičných látek, které sbírají včely na stromech a mísí je se slinami. Podíl těchto látek a éterických olejů obsažených v propolisu se liší podle druhu stromu, ze kterého pochází. Dalšími složkami jsou včelí vosk, balzámy a ve stopovém množství i vitamín B a flavonoidy (antioxidanty).
Za nižších teplot je propolis tvrdý a velmi křehký. Měkne a tvaruje se při teplotě kolem 25 stupňů. Velmi špatně se rozpouští ve vodě. Proto se jako rozpouštědlo doporučuje glycerin, éter nebo chloroform.
Jeho největší devizou jsou silné antibakteriální účinky. Na efektivní léčbu stačí velmi malá dávka. Právě proto, že je to substance tak silná, je nutno před její aplikací vyzkoušet, zda na ní pacient není alergický. Například nepatrnou dávku tinktury naneseme na ruku a necháme zaschnout. Pokud se objeví jakýkoliv náznak vyrážky nebo podráždění, ruce od propolisu pryč.
Tento zázračný tmel včelích úlů lze používat v několika provedeních. Nejprve jako surový. Klasická je jeho aplikace na bradavice. Kousek naneseme přímo na postižené místo. A antibakteriální látky začnou působit samy. Stejným způsobem působí i na jiné kožní problémy, jako například na bércové vředy, proleženiny, akné nebo afty.
Dalším velmi účinným prostředkem je propolisová tinktura. Její výroba je více než snadná. Propolis nakrájíme na drobné kousky a necháme louhovat v čistém lihu nebo ve směsi vodky a lékárenského lihu. Devět dnů necháme louhovat a každý den protřepeme. Poslední den scedíme a je hotovo. Velmi účinný lék má všestranné použití.
Angína – jedna lžička tinktury přidaná do čaje nebo do teplé vody posílí imunitu a desinfikuje oblast krku, lze jí nakapat i na zapařovací zábal na krk
Astma – tinkturu lze inhalovat, nebo užívat jednu kávovou lžičku dvakrát denně, léčbu tinkturou lze doplnit mazáním hrudníku surovým propolisem
Akné – pupínky potíráme tinkturou několikrát denně, mizí spolehlivě do dvou až třech dnů
Bolesti zad – postiženou oblast masírujeme tinkturou
Bolesti zubů – tinkturu aplikujeme přímo na bolavý zub nebo na dáseň, pokud už došlo na nejhorší a zub byl vytržen, na postižené místo přiložíme tampón namočený v tinktuře
Diabetes – jeden z překvapivých účinků propolisu je snižování hladiny krevního cukru, podáváme jednu až dvě lžičky tinktury, doporučuje se léčbu po třech týdnech na týden přerušit
Zánět dutin – postiženou oblast potíráme tinkturou, lze jí rovněž inhalovat, v tom případě přidáme lžičku tinktury do hrnečku horké vody a vdechujeme páry
Chřipka – v období chřipkové epidemie užíváme jako prevenci tinkturu po kapkách – stačí zhruba 30 kapek, pokud už chřipka udeří, dávkování se mění – jedna polévková lžíce po osmi hodinách.
Mozková mrtvice – nemocnému postiženou oblast těla masírujeme roztokem, nebo mu ho dáváme k vnitřnímu užívání
Toto je pouze reprezentativní vzorek účinků, které propolis poskytuje. Určitě stojí za to popřemýšlet nad jeho přírodní silou, kterou mohou bez obav využívat lidé všech věkových skupin. Před silou přírody se můžeme s úctou sklonit.