Většina z nás, kdo jsme teď rodiče, si určitě pamatuje své dětství, strávené z velké části právě venku. Ať už na hřišti nebo na ulici s kamarády, o víkendu s rodiči na výletě nebo o prázdninách na táboře, u babiček, nebo naopak třeba na dovolené u moře. Ale zamysleli jste se někdy, proč je vlastně pobyt venku tak důležitý?
Pravidelné procházky s dětmi byste měli do svého denního programu zařadit už od jejich narození. Nejen, že prospějete jejich imunitě, ale většina malých dětí také venku lépe spí. Klidné procházky skončí, jakmile vaše ratolest začne chodit. V této době je pobyt venku hodně důležitý, dítě si díky různým překážkám, které po cestě nutně musí prozkoumat, trénuje rovnováhu, učí se ne/padat a jako bonus pro rodiče – unaví se mnohem snáz, než při jakékoliv hře doma. Pokud máte tu možnost, nenavštěvujte pouze dětská hřiště. Sice jsou plná nejrůznějších atrakcí, ale dítě by mělo mít možnost vyzkoušet si i pohyb v lese, na nerovné cestě mezi kamením nebo třeba na obrubnících chodníků.
Jakmile začne dítě chodit do školky a poté do školy, začněte plánovat především víkendové aktivity. U těch si odpočinete i vy a s dětmi získáte společné zážitky, na které pak určitě budou rády vzpomínat.
Ale co dělat s dětmi , když je venku škaredě? Pokud není opravdu nepříjemně zima, nefouká prudký vítr nebo nejsou velká vedra, stačí přizpůsobit oblečení a ven můžete tak jako tak. Kupte dítěti a třeba i sobě gumáky, nepromokavé kalhoty a pláštěnku a užijte si i blátivé dny, třeba procházením se v kalužích.
Nejste typ rodiče, který by byl venku za každého počasí? Jste spíš městský člověk? Nevadí. Pokud není hezky, nemusíte se přemáhat. Dítěti neuškodí, ani když s ním čas od času zavítáte do nějaké dětské herny, do muzea nebo prostě jen navštívíte kamarádku, která má také děti.