Říká se, že ruce a nehty jsou vizitkou ženy. Spolu s příchodem chladného počasí trápí mnohé z nás suché a popraskané ruce. Nejenže je to nepříjemné a mnohdy i bolestivé, ale navíc to ani nepůsobí esteticky. Naštěstí existují metody, jak těmto problémům předejít nebo je zmírnit.
Naše ruce nám po celý den prokazují nepřetržitou službu, jsou namáhané a neustále vystavené škodlivým vlivům. Stav vašich rukou mohou ovlivnit látky, se kterými přicházejí do styku -například během úklidu s různými čisticími prostředky. Negativně na zdraví vašich rukou působí změny teplot, klimatizace, nevhodné mýdlo. Pokožce na rukách neprospívá ani příliš časté namáčení ve vodě. Svou roli hraje i nedostatek vitamínů či nevyvážená strava.
Pomoc číslo jedna – hydratační prostředky
Prvním pomocníkem jsou krémy, oleje a emulze určené speciálně pro pokožku na rukách. Záleží na vás, který vám bude vyhovovat, neměli byste však vyhledávat produkty s nadměrnou parfemací nebo s obsahem alkoholu, který pokožku vysušuje. Je pochopitelné, že si všichni musíme umývat ruce, a to hned několikrát za den, pokuste se ale vyhnout kontaktu s příliš horkou nebo naopak ledovou vodu. Omývejte ruce spíše vlažnou, důkladně opláchněte mýdlo a poté osušte. Pokud vás trápí vysušené ruce, vyplatí se použít hydratační přípravky po každém namáčení ve vodě. Jednou za čas dopřejte svým rukám peeling. Odstraníte odumřelé buňky a napomůžete regeneraci. Na závěr ruce opět namažte hydratačním krémem.
Zábaly, které si můžete připravit doma
Vyzkoušet můžete také regenerační zábaly. Namažte ruce silnou vrstvou krému a poté si navlékněte bavlněné rukavice a nechte působit přes noc. Doma si můžete vyrobit zábal z měsíčku lékařského. Postačí vám k tomu cca 250 g vazelíny (či vepřového sádla), kterou zahřejte a poté spolu se dvěma hrstmi nařezaného (či usušeného) měsíčku krátce povařte. Směs nechte vychladnout a následně po dobu jednoho dnu odstát. Vzniklou mast můžete rovnou natírat na ruce nebo můžete směs znovu zahřát a přecedit. Účinky se brzy dostaví. Osvědčeným typem jsou také olejové koupele. Můžete vyzkoušet olivový olej, kokosový nebo mandlový. Osvědčeným tipem je také klasický dětský olejíček.
Své pokožce prospějete, když jí dopřejete potřebné vitamíny. Zahrňte do svého jídelníčku potraviny obsahující omega-3 mastné kyseliny, např. ryby, mandle, lněná semínka. Dále potraviny bohaté na vitamín E, který najdete například v luštěninách, špenátu, burských oříšcích nebo švestkách. Nezapomínejte na ovoce a zeleninu. Zejména mrkev vám dodá betakaroten, která chrání kůži před škodlivými vlivy UV záření.
Popraskaná a vysušená pokožka může signalizovat i některá onemocnění – například ekzém či lupenku. Pokud vaše potíže přetrvávají, kůže praská až do krve, svědí, pálí a objevuje se vyrážky, vyplatí se vyhledat odbornou pomoc.