V létě trávíme spoustu času venku, na čerstvém vzduchu, letní posezení a grilování nám cestu do postele prodlouží a brzy ráno nás šimrají sluneční paprsky na nose, a světlo nás nenechá dospat. Pár dní nám to ani nevadí, ale po pár týdnech se u citlivých jedinců může projevit spánkový deficit i úzkostnými stavy a lehkou mírou deprese. A viníkem je právě málo spánku. Jak se tedy pořádně vyspat a tělu dopřát odpočinek i v letních vedrech a horku, které zaplaví každý dům i byt?
Spánková hygiena
Nejen hygiena těla, ale také spánková hygiena je důležitá. Na mytí rukou, čištění zubů a péči o čistotu těla jsme zvyklí, ovšem spánková hygiena je často opomíjená. Přitom dostatek spánku je důležitý pro regeneraci až 90 % fyzických, ale i psychických sil, a jeho dlouhodobý a chronický nedostatek může způsobit vážné zdravotní problémy. A co že to ta spánková hygiena vlastně je? Správná skladba jídelníčku, pitný režim a pravidelnost – samozřejmě vše se týká spánku. Před spaním se nedoporučuje příliš pít, ledviny jsou pak zatěžovány více než je během noci vhodné, vynechejte také kofeinové nápoje, kávu, ale také čaje včetně zeleného.
Mnoho lidí špatné usínání řeší za pomoci skleničky alkoholu. Sice usnete dříve, ale celková kvalita spánku nestojí za nic. Na večeři si dejte něco lehkého, žádná tučná jídla, i když právě v létě se těžko grilovaným pochoutkám odolává. Nejezte je tedy alespoň dvě hodiny před samotným spánkem. Co se týká režimu před spánkem, vynechejte také sportovní výkony, a odložte stresující situace jako hádky či pracovní úkoly až na ráno. Zvykněte si také chodit spát v přibližně stejnou dobu, i za cenu toho, že pár dní budete i pár desítek minut koukat do stropu. Televize ani rádio nejsou vítanými společníky pro usínání. Ráno pak vstávejte také ve stejnou dobu, a to i o víkendu. Ano, nezní to nijak lákavě, ale zaručeně tak problémy se spánkem vyřešíte.
Příroda to dobře zařídila – ve dne světlo, v noci tma
A právě tma je nezbytná pro zdravý a kvalitní spánek. Proto tolik lékařů zbrojí proti nočním směnám na pracovištích. Ano, je to proti lidské přirozenosti. Během dne si totiž jen málokdo může dovolit tak kvalitní stínící techniku, která by z jeho ložnice rázem vykouzlila noční pokoj i ve dne. Ovšem hluk přicházející z okolí, a typický pro denní ruch, budete eliminovat těžko. A ze stejných důvodů se nám špatně spí i v létě. Léto s sebou přináší více světla a noc je kratší. To má za následek i zmiňovaný hluk – pozdě chodíme spát a ráno brzy vstáváme. Proto je dobré investovat do kvalitních rolet, které dokáží eliminovat denní světlo i samotný hluk. I v létě se tak bude moci tvořit v našem těle hormon melatonin, který se vylučuje na základě receptorů ukrytých v našem oku, které poznají i přes zavřené oči světlo či tmu. Hormon melatonin je přitom důležitý právě pro dobrý spánek.
Letní schrupnutí v noci i přes den
Pro dobrý spánek je důležitá také správná vlhkost a teplota v ložnici. Ideálně se pohybuje mezi 16 – 20 stupni, skutečnost v létě je však jiná. Často teplota v místnosti vyšplhá i k třicítkám, a jen horko těžko se větrá. Dobrým řešením mohou být klimatizace, nikdy je však nenechejte běžet během spánku. Nejlepší variantou jsou pak opět kvalitní žaluzie, které dokáží bez problémů udržet teplotu v místnosti v příjemných mezích. Díky speciálnímu povrchu dokáží eliminovat prostupnost nejen slunečních paprsků a světla, ale především samotného horka.
Dobrou fintou, jak si usínání zpříjemnit, je dát každé ráno prostěradlo namrazit do mrazáku. Nebojte se, neumrznete, ani nebudete spát ve vlhku. Prostěradlo bude jen příjemně chladivé. Používejte také kvalitní bavlněné lůžkoviny, na přikrytí je pak nejlepší také obyčejné prostěradlo a spát můžete klidně i na Adama a Evu :). Stejně na nějaké noční dovádění v letním dusnu asi nebudete mít moc náladu.