Ochrana proti slunečnímu záření může zamezit mnoha problémům, spáleninami počínaje, rakovinou konče. Mnoho spotřebitelů si však neuvědomuje, že ne každý opalovací krém je ten pravý právě pro něj. Na co se tedy při výběru těchto výrobků zaměřit a čeho se naopak vyvarovat?
Ochrana proti slunci staví na dvojím principu. Krémy obsahují jednak minerály, které mají za úkol odrážet UV záření produkované sluncem. To je pro lidské tělo nebezpečné a proto v těchto přípravcích existuje ještě druhá, chemická složka, která dokáže do jisté míry eliminovat škodlivost tohoto záření.
Pozor na reklamní triky výrobců!
Mnoho z nás se při výběru krému zaměřuje na jeho ochranný faktor, který se označuje jako SPF. Odborníci doporučují používat takové přípravky, které mají alespoň 15% SPF, na druhou stranu je dobré vědět, že již faktor 25 dokáže filtrovat až 95% škodlivého záření. U faktoru 50 je to 98 %. Pokud tedy výrobce nabízí vyšší filtr, je víceméně zbytečné si za něj připlácet, protože jeho účinnost bude takřka stejná, jako je to u krémů s nižším faktorem.
A jste si jistí, že je řeč o tom správném záření? Existuje pravidlo, podle kterého musí být na etiketě uvedeno, před jakým zářením spotřebitele chrání. Můžete tak narazit na zkratku UV-A nebo UV-B. Ideální ovšem je, když krém chrání před oběma typy tohoto záření (je tzv. širokospektrý).
A ať už přebal krému tvrdí cokoliv, pamatujte, že žádný opalovací krém vám nevydrží aplikovaný déle než 2 hodiny. Poté je vždy nutné natřít si jej znovu. Pokud jste navíc vyvinuli nějakou nadměrnou fyzickou aktivitu či pobyli ve vodě, krém jste si mohli smýt či setřít. I proto je lepší dbát na jeho opakovanou aplikaci.
Plácnout se přes kapsu kvůli dětem? Zbytečnost!
V případě opalovacích krémů neplatí pravidlo tvrdící, že čím je krém dražší, tím je lepší – a to ani v případě krémů pro děti. Ty se totiž svým složením nijak výrazně neliší od krémů, které jsou pro určené dospělé. Rozdílné bývají pouze design a aroma. A často pak právě i cena, která je naprosto uměle navýšená.
Jak tedy správně vybrat? Rada je jednoduchá – než se rozhodnete investovat do opalovacích krémů, projděte si napřed jejich recenze. Nezávislé testování proběhlo např. v časopise DTest, jehož redaktoři zjistili, že mnoho drahých krémů zakoupených v lékárnách funguje mnohem hůř, než levné přípravky pořízené v drogerii.